Конспект урока "Лондонский зоопарк. Развитие навыков речи"

Чиковани Людмила Сергеевна,
МБОУ гимназия № 82 г. Краснодар
Конспект урока
Тема: Лондонский зоопарк. Развитие навыков речи
Цели
Развивающая:
Совершенствовать умения в чтении:
- совершенствовать умение читать про себя текст и полностью
понимать прочитанное.
- развитие мышления, внимания, памяти, умения высказывать
мнение о предметах и явлениях окружающей
действительности.
Обучающая: узнать об истории возникновения лондонского
зоопарка.
Задачи
Воспитательная: воспитание личностных качеств,
обеспечивающих успешность исполнительской деятельности
(исполнительности, дисциплинированности, внимательности);
формирование внимательного и доброго отношения к
животным, повышение интереса к изучению иностранного
языка.
Совершенствовать навыки монологической речи по теме
«Животные в нашей жизни», совершенствовать навыки
языковой догадки.
Оборудование
УМК «Enjoy English» 6 класс, Биболетова М.З., издательство
Титул, мультимедийная установка,
Ход урока
I.Организационный момент:
Good morning! I’m glad to see you. Sit down, please!
1. Речевая зарядка
Чтение вслух стихотворения.
«My Dream»
I love all kinds of animals
Dogs and cats and rabbits.
I love all kinds of animals,
Despite their little habits.
If I had tons of money.
D'you know what I would do?
I would buy lots of animals
And have my own zoo.
But they wouldn't be in cages,
They would be free to run around.
And there's one thing they would feel
And that is safe and sound.
Ролевая игра
Комплексная
релаксация
2. Целеполагание
What is this poem about? (animals)
Where do the animals live? (zoo)
What does the boy want to do “if he had tons of money”?
(Have my own zoo)
So, how do you think what are we going to talk about?
(animals in the zoo, people and animals, zoo …)
II. Совершенствование навыков чтения и речи
1. Let’s remember how many animals you know! Show as
many animals as you know.
(Выходят учащиеся и по очереди показывают животных,
повторяться нельзя, 2-3 пары)
2. Good and now try to describe an animal! Use at least 3
adjectives!
(По очереди каждый ученик загадывает одно животное,
повторяться нельзя).
3. Ok, now let’s read a text about one of the most
interesting zoos in the world. Open your Student's books
at page 106 exercise 10. Read the text and answer the
questions about it.
( Учащиеся работают индивидуально, балл ставится за
каждый правильный ответ ученика.)
4. How do you think are animals happy to live in the zoo?
on the farm? Why?
5. And now, can you guess who is it? Sit comfortably.
Close your eyes.
Breathe in. Breathe out.
Let’s pretend it`s summer. You are lying on a green
lawn. The sun is shining. The sky is blue. The weather is
fine. The light wind is blowing from the sea. The birds
are singing. Some animals came up to you. Listen to
them. Don't be afraid. They are friendly. Listen to them
and relax. Now, open your eyes. You are full of energy.
You are in good spirits.
How do you feel?
What animals did you hear?
(Во время релаксации учащиеся слышат звуки, издаваемые
разными животными, а после - пытаются назвать этих
животных.)
6.
Make 2-3 sentences to explain your opinion. Use words
from the blackboard.
(cruel, beat animals, keep animals in cages, feed animals every day,
feed animals with tasty food, feed animals with food which is not
good for them, can’t run and jump, travel very often, live in one
Дозированное
домашнее
задание
place, are afraid of master, love their master, do things they don’t
like…)
7. Very well, thank you. And now imagine you have tons
of money and want to have your own zoo. What animals do you
want to have? Why? What do they eat? Where do they live?
III. Подведение итогов:
I thank you for your good work. Your marks are following…
Now let's discuss your homework. The topic of your homework is
“My zoo”. If you want to get a good mark, write 10 sentences about
your zoo, and if you want to get a perfect mark, write and retell a
story about it. Our lesson is over. Good-bye!