Тема "Стражники Тауэра" 7 класс УМК – Ю. Е. Ваулина и др. «Английский в фокусе»

7 класс
Учитель – Третьякова И. В.
Стражники Тауэра
УМК Ю. Е. Ваулина и др. «Английский в фокусе».
Домашнее задание: повторить лексику, подготовить для хорошего чтения текст
(дидактический материал).
Задачи урока: 1. Знакомство со страноведческим материалом. 2. Закрепление
грамматического материала (относительные местоимения). 3. Развитие навыков чтения,
аудирования, говорения и письма.
Ход урока: 1. Вводная часть.
Организационный момент. Приветствие: Nice to see you! Nice to see you, too!
Знакомство с темой урока. В качестве зрительной опоры используется картинка учебника
(с. 31).
Look at the title and the picture. Can you tell me what we are going to speak about?
Фонетическая зарядка. Режим работы – Учитель–Ученики.
/aV/ now, town, tower, crown
/jH/ few, new, uniform, duty
/H/ jewels, include, introduce
/L/ Norman, Normandy, form, formal, uniform, fortress, warden, force
/R/ guard, bodyguard, part, arm, armed forces
Речевая зарядка. Режим работы – фронтальный опрос.
What do you know about London?
Do you know any interesting places in the British capital?
What do you know about them?
2. Работа с текстом, прочитанным дома.
Отработка навыка выразительного чтения (проверка домашнего задания).
The Tower of London is one of the most popular tourist attractions. It has a long history. In the
11
th
century William the Conqueror and his people came to Britain from Normandy in France.
He became the first English king but he had a lot of enemies, so his men built the fortress. Now
people call it the White Tower and it is the oldest part of the Tower. Other walls and buildings
appeared later. The Tower of London was a fortress, a palace, a prison and the king’s zoo. Now
it is a museum where you can see the Crown Jewels and other interesting things.
Проверка умения отвечать на простые вопросы.
What is the oldest part of the Tower?
When was it built?
Who built the White Tower?
What role did it play in the past?
What role does it play now?
3. Работа с текстом «Стражники Тауэра».
Ответы на вопросы упр. 1.
Now let’s look at the text in our text books.
Who are these men? Where do they work?
Упр. 2. Знакомство с текстом, подстановка относительных местоимений, проверка
(аудирование). Чтение текста учащимися вслух (по одному абзацу).
Read the text. Choose the correct words to complete the gaps.
Now we are going to listen and check your answers.
Let’s read the text aloud.
Работа с лексикой. Учащиеся объясняют значение данных слов: bodyguard, duty, prisoner,
jewels, guide, raven, armed forces, striking, uniform, formal occasions, beef (упр. 4, в список
слов внесены изменения).
Explain the given words.
Упр. 3. Задание на понимание текста. Верны ли данные утверждения.
Now let’s do exercise 3. Tell me if the statements are true, false or the text doesn’t say anything
about it.
Вопросы к тексту.
How many Yeoman Warders are there in the Tower of London?
What are the main duties of the Yeoman Warders?
In the picture you can see two people wearing uniform. Why is it different?
Can you describe their uniform?
Why are they called Beefeaters?
Обобщение. Ученикам предлагается своими словами рассказать, что они узнали о
стражниках Тауэра.
Now have the last look at the text, then close your books and tell me what you have learned
about the Yeoman Warders.
4. Развитие навыков письма. Учащимся предлагается написать небольшое письмо (56
предложений) об одной из известных им достопримечательностей Лондона (Big Ben,
Trafalgar Square, Oxford Street, Hyde Park). В конце урока некоторые учащиеся
зачитывают письмо вслух, у нескольких учащихся работа берется на проверку.
We’ve learned about some tourist attractions of the British capital. Now you are going to write
a short e-mail to your friend about one of them. You should write about 5 or 6 sentences.
5. Заключительная часть.
Домашнее задание: упр. 1(а), 3 с. 32.
Подведение итогов урока.