План-конспект урока "The world is your oyster" 8 класс

План-конспект урока английского языка в 8 классе
«The world is your oyster»
Исаенко Евгения Олеговна, учитель английского языка МОУ СОШ №31 г. Комсомольска-на-Амуре
Тема урока: The world is your oyster
Тип урока: урок комплексного применения знаний и умений (урок закрепления)
Цели:
обучающие:
освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Страны и путешествия»;
научиться вести разговор о занятиях в свободное время, путешествиях;
развивающие:
развивать коммуникативные универсальные учебные действия (УУД) во всех видах речевой деятельности, в том числе
умения общения и взаимодействия в парах/группах, умения планировать свое речевое и неречевое поведение;
развивать познавательные УУД;
развивать регулятивные УУД (целеполагания, планирования, самонаблюдения, самоконтроля, самооценки и т.д.)
развивать умения смыслового и поискового чтения, умения прогнозировать содержание текста, выделять основную
мысль, устанавливать смысловые соответствия;
развивать умения аудирования, монологической и диалогической речи;
воспитательные:
мотивировать к изучению иностранного языка;
формировать стремление к осознанию культурных ценностей, воспитывать толерантность и уважение к разным
культурам.
Материально-техническое оснащение: Spotlight 8 Students Book (Virginia Evans, Jenny Dooley, Olga Podolyako, Julia
Vaulina), ноутбук, телевизор, презентация, аудиозапись (Module 6 ex. 2 p. 90), песня The world is our oyster, видеозапись
«Top 20 adventure holidays around the world», раздаточный материал.
Ход урока:
Этапы урока
Задачи этапа
Действия учителя
Действия учащихся
Режим
работы
Учебный
материал
I. ОРГМОМЕНТ
Введение в тему
урока, создание
проблемной
ситуации.
Определение целей
урока.
Warm-up activities.
Введение в
тему урока.
Активизация
речевой
деятельности.
Подведение
учащихся к
определению и
постановке
целей урока.
Создание
положительной
мотивации.
- Yesterday we started a new
module which is called “Cul-
ture Exchanges”. The topic of
our today’s lesson is “The
World is your oyster”. Look
at the pictures on pp. 90-91
and say in short what we are
going to talk about?
- - It’s true. You know that
there are a lot of means of
transport with the help of
which you can travel. What
are they? What kinds of
transport can people travel
by?
- Definitely. And which of the
following activities do you
enjoy doing while on holi-
day?
- Thank you. Yesterday we
read texts about different
types of holidays for those
with a sense of adventure.
Now you can see that you are
divided into 4 groups accord-
- We are going to talk about dif-
ferent cultures, world famous
landmarks, types of travelling,
means of transport.
- People can travel by:
Train
Plane
Car
Bus
Ship
Bicycle
- While on holiday, I enjoy vis-
iting local markets.
Sledding in Russia
Camel Riding in Morocco
Wagon Travel in Wyoming
Ice Diving in the Arctic
Фронтальная
работа
Картинки
. 90-91)
Презентация
(слайд 1)
Презентаци
я (слайд 2)
Презентация
(слайд 3)
Стр. 90-91
Презентация
(слайд 4)
ing to 4 types and places for
holidays. Can you name
them?
II. ОСНОВНАЯ
ЧАСТЬ
Аудирование.
Поисковое и
изучающее чтение.
Работа с текстом.
Развитие
умений
аудирования.
Развитие
умений
поискового и
изучающего
чтения,
языковой
догадки
- Right you are. Now you’ll
listen to the text “The World
is your Oyster” and then an-
swer the questions.
On which holiday (A-D) can
you
1. do different sports?
2. visit old towns?
3. take a trip back in
time?
4. have campfire nights?
5. see mysterious place?
6. taste traditional cui-
sine?
- Very well. Now it’s time to
work in groups. Read the text
and fill in the schemes which
are on your tables. You
should find out
means of transport
geographical features
for your type of holiday.
1. C
2. B
3. C
4. C
5. D
6. A
Sledding in Russia:
means of transport
Reindeer sled
Horse
geographical features
valleys of the Lena River
Yakutia
Russia
Siberia
Camel Riding in Morocco:
means of transport
Camel
geographical features
Morocco
Фронтальная
работа
Работа в
группах
Аудиозапис
ь
Текст
упр 3 (а)
стр. 90.
Раздаточны
й материал
Релаксационная
пауза.
Работа над
расширением
словарного запаса.
- I think you are through.
Now one member of each
group will present us the in-
vestigation of your team.
- Match the words in bold to
their meanings.
Marakech
Berber villages and Kasbahs
Desert
the Dades Gorge
the Atlas mountains
beaches at Essaouira
Wagon Travel in Wyoming:
means of transport
Horse
Wagon
geographical features
Wyoming
The Wild West
Yellowstone National Park
Ice Diving in the Arctic:
means of transport
Snowmobile
geographical features
the Arctic Ocean
the Arctic
Индивидуал
Песня “The
world is our
oyster”
(SS3)
Презентация
(слайд 5)
Практика
Монологическая
речь.
Просмотр видео.
употребления
новой лексики
в речи
Развитие
умений
монологическо
й речи
1. unusual or special
2. thought about
3. photographs
4. undamaged
5. different
6. local
7. impressive
8. under
- Excellent. Now use
some of these words to
complete the sentences.
-
- - Which holiday would you
like to go on? Why?
- Now, I suggest you watch-
ing a short video. «Top 20
adventure holidays around the
world»
1.unique
2. wonder
3. snaps
4. unspoilt
5. varied
6. native
7. majestic
8. beneath
I took some great snaps at the
party.
There was a varied menu at the
hotel restaurant.
I wondered if Sam enjoyed his
holiday.
As he walked, the leaves
crunched beneath his feet.
Предполагаемый ответ
- I’d like to go on the ‘Camel
Riding I Morocco’ holiday be-
cause I have always wanted to
visit Morocco. There’s lots to do
and to see, for example, travel
across the desert on a camel, visit
historic sites and relax on beauti-
ful beaches.
Просматривают видео,
делают заметки.
ьная работа
Индивидуал
ьная работа
Работа в
парах
Текст
упр 3 (b)
стр. 90.
Видеозапись
«Top 20 ad-
venture holi-
days around
the world»
Диалогическая речь.
Развитие
умений
диалогической
речи (диалог –
обмен
мнениями)
- While watching, please,
make notes:
- Where would you like
to travel? Why?
- Now discuss in pairs
where you would like
to travel and what you
would do there.
Учащиеся строят диалоги по
аналогии (диалог учебника),
используя изученный
материал урока.
Упр. 5 стр.
91
IV.ЗАКЛЮЧИ-
ТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
Подведение итогов.
Выставление
оценок.
Объявление
домашнего задания.
Рефлексия
освоенного
материала.
Постановка
целей
самостоятельн
ой работы
учащихся.
- Name three things you’ve
learned at the lesson which
are the most interesting for
you.
- - All of you were good today.
Thanks a lot for your work at
the lesson. Your marks are:
…………..
- Your hometask will be: ex.
6 p. 91 (to write few sentenc-
es how the travelling broad-
ens the mind).
Учащиеся называют 3
наиболее запомнившихся и
интересных момента урока.
Фронтальная
работа
Упр. 6 стр.
91