Мен әлемді сүйемін

Өзін-өзі тану сабағының жоспары
№ 22
Мектебі: Ақтөбе қаласы 33 қазақ орта жалпы білім беру мектебі
Мерзімі: 28.01.2019ж.
Тақырыбы: Мен әлемді сүйемін!
Құндылығы: дұрыс әрекет
Қасиеттері: қанағатшылдық, кішіпейілділік, еңбексүйгіштік
Мұғалімі: Жусипова Гулбайра Бактыгалиевна
Класы: 8«А»
Білім алушылар саны: 8 «А»-22
Мақсаты: Білім алушылардың бізді қоршаған әлемнің қайнар көзі дұрыс әрекет
құндылығынан туындайтыны туралы түсінік беру.
Міндеттері: а) Білім алушыларды табиғат адамды қанағатшыл болуға үйрететінін
ұғындыру.
ә) Білім алушылардың бойында кішіпейілділік қасиеттерін дамыту.
б) Білім алушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Ресурстар:
оқулық,
дәптер
(аудио,
видео
жазбалар,
слайдтар)
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқу құралдарына назар аудару. 5 «Т»
ұстанымын еске түсіру.
Тыныштық сәті. «Су асты патшалығына ойша саяхат» (Білім алушылардан
қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз.
Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз).
Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз, денеңізді босатыңыз.
Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе
жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың
шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара
нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз
түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп
тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз.
Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу
қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі
жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала
қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы,
қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор
сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба?
Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.
(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады).
Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті
қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз.
Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға
шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан
түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық
білдіріңіз.
Класқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді
ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз.
Сабақ
барысын
талдау:
2. Үй тапсырмасын тексеру.
№ 22- сабақ, 88-90 беттегі Мұхтар Әуезовтың мәтінін оқу, мазмұндау.
... Таудан соққан ызғар, қатал мінездердің ызғары тәрізді. Ызылдаған суық
лептің ана жыры, мейір шапағаты жыры үн қосады. Құшағына тартқан өзгеше бір
күш, бар дүниені өзіне бағындырар орны бар, баяу да болса, басым саз. Абай бір
түрлі сейіліп, іштей серпіліп алып, тау жотасынан биіктеп, аспанға қарады. Толық
ай ашық көкті қалқып, сызып келіп, бір топ шоғыр қара бұлтқа кірді. Кірді де
Білім
алушылар
мәтіннің
мазмұнын
айтады,
құндылықты