Технологическая карта урока "Теледидар" 2 класс

Тақырыбы:
Теледидар
Мақсаты:
Оқушылардың тақырып бойынша қарастырылатын теледидар туралы сөздік қорларын молайту, теледидардың қызметімен
таныстырп, пайдалы және зиян жақтарын ажырата білуге үйрету, ақпаратты өз бетінше меңгеру, сыни ойлай отырып, өз
ойын шет тілінде жеткізе білу, талдау, сараптау, әңгімесіне қатысып, мәселенің шешімін таба білу. Отансүйгіштікке
тәрбиелеу, қарым – қатынас жасай алу дағдысын қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже:
Ақпаратты өз бетінше меңгере алады, өз ойын шет тілінде жеткізе алады. Топта жұмыс жасау қабілеттері қалыптасады, өз
пікірін қорғай алады. Топтық әңгіме, дебат, таныстырылым құруға төселеді. Өзін өзі бағалау, Өзін – өзі реттеу
қасиеттері артады, лексикалық және грамматикалық білімін үйлестіре отырып, өз пікірін жеткізе алады.
Түйінді идеялар (кілтті
сөздер)
Кім ақпаратты меңгерсе, сол әлемді басқарады.
Сабақ кезеңдері:
Сабақ барысы
бағалау
ресурстар
Кіріспе
5 минут
1. Көңіл-күй смайликтерін жапсыру.
2. «Жүрек жылуы» тренингі
3. «Жарнама» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Топтар ауа –
райын жарнамалайды.
І) радио тілішілері
ІІ) тележурналистер
ІІІ)баспасөз тілішілері
3 шапалақ
Жүрек жылуын
сыйлау
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
Смайликтер,
жүрек бейнесі
оқулық, парақша,
дәптер, маркер
Тұсаукесер
10 минут
Оқушылар сөздерді біріктіру арқылы сөйлем құрап, 3 топқа бөлінеді.
Television is magic box
Television is wonderful invention
I like watching TV
Теледидардың суретін көрсету арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.
БББ әдісі арқылы оқушылар өз ойларын стикерге жазады.
Білемін-теледидар туралы білетін ақпараттарын жазады
Білгім келеді- өз ойларын жазып, сабақтың мақсатын ашады.
3 шапалақ
3 шапалақ
Сөздері бар кеспе
қағаздар
Теледидардың суреті
Стикер, маркер
Негізгі бөлім
20 минут
Мультимедиялық көрсетілім арқылы телеарналар беріліп, әр
телеарнадан тапсырмалар орындалады.
1) VVTV арнасынан жаңа, таныс емес сөздер беріледі.
2) CNN арнасынан «Теледидардың шығу тарихы» бейнематериалы
беріледі.
«Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі арқылы оқушылар «аудару, түсіндіру,
Жарайсыңдар!
Бас бармақ арқылы
бағалау
Жаңа сөздер
Үшбұрыш
бейнесіндегі сызба
қорыту» арқылы өз рөлдерін бөліп, ойларын түйіндейді.
3) OTV арнасынан оқушыларға бір – біріне «T» әдісі арқылы сұрақ
қою тапсырмасы беріледі. Топтар бір- бірімен сұрақ алмастырып,
жауап береді.
4) JVTV арнасынан І топ-сәйкестендіру
ІІ топ-ортақ атын табу
ІІІ топ-көзбен көретін айғақтар тапсырмасы
беріледі.
5) MTV арнасынан сергіту сәті
6) NTV арнасынан диалогтық оқыту әдістемесіне сүйене отырып І
топ-зерттеушілік әңгіме
ІІ топ-топтық әңгіме
ІІІ топ-дебат
Бағдаршам түстері
арқылы бағалау
Ақ –қара түсті
теледидар – 3, түрлі –
түсті теледидар – 4,
сұйық кристалды
теледидар-5
«Ең үздік спикер»
«T» сызбасы
Механикалық, түсті,
сұйық кристалды
теледидардың
суреттері
Қорытынды
10 минут
7) ATV арнасынан оқушыларға дұрыс (жасыл) және дұрыс емес
(қызыл) парақшаларын көтеру арқылы оқушылардың сабақты
қалай меңгергендігі тексеріледі.
Жарайсыңдар!
Қызыл, жасыл
парақшалар
Қосымша оқу
Үйге тапсырма
Мәтінді оқып, түсінігін айту
Рефлексия
Оқушылар БББ әдісі бойынша «Білдім» бөлігін толтырып, сабақтан не алғанын айқындайды.
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз?
Оқушылар тақырыпты өз бетінше аша алды. Ең үздік спикерді анықтап, өз ойларын әсерлі жеткізді. Оқушылар өз ойын
ағылшынша толық жеткізе алатындай тапсырмалар легін дайындау.
Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді?
«Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі арқылы мәтінді талдағанда топтар бір -бірін әділ бағаламады.