Технологическая карта урока "Нәтиже сабақ" 5 класс

Қандыағаш қалалық
№4 орта мектебі
Қазыбекова А.С
Пәні: Қазақ тілі Т1
Мектеп атауы:
Бөлім атауы
3-бөлім: Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер
Сабақ тақырыбы
Нәтиже сабақ
Уақыты: 15-16.11
Мұғалімнің аты – жөні:
Сынып: 5
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Сабақтың оқу
мақсаттары
5.Т\А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
5.Ж5.Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай
отырып, жинақы мәтін жазу.
Сабақтың мақсаттары
Оқушылардың барлығы: Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі
ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
Оқушылардың көпшілігі:
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып,
жинақы мәтін жазу
Оқушылардың кейбіреуі:
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып,
жинақы мәтін жазу Шығармашылықпен жұмыс жасайды.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика мен терминология:
Қыстырма сөздер, орфоэпиялық норма
Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:
Менің білуімше... «Білім – инемен құдық қазғандай» дегендей,... Жоғарыдағы ойымды
түйіндей келе...
Ғафу етіңіз, айыпқа бұйырмаңыз, өтінішім бар, ілтипатыңызға рахмет, оқасы жоқ,
менен ағаттық кетті...
Бағалау критерийлері
Орфографиялық норманы сақтай біледі;
Мәтіннің мағынасын түсініп, мағынасына сәйкес орнымен қолдана алады;
Мәтіннің жүйесін сақтап жазады;
Қатесіз жазады (3 қате есептелмейді).
Пәнаралық байланыс
АКТ, өзін-өзі тану, өнер, әдебиет, тіл
АКТ-ны қолдану
дағдылары
Таныстырылым
Құндылықтарды игерту
Сабақтың түрі
Пысықтау сабағы
Алдыңғы білім
Нәтиже сабақ
Жоспар
Кезеңдер
Жоспарланған жаттығулар
Дерек
көздері
Сабақтың басы
Ойтүрткі. 1.«Қазақтың өмірлік танымы – дәстүрінде» дегенді қалай түсінесіңдер?
2. Дағды мен ишаралардың мағынасын біліп қолданасыңдар ма?
1-тапсырма. Аудиотаспадан «Наурыз» әнін тыңдаңдар. Айтылған ойларды
анықтаңдар.
2-тапсырма. Ән мәтініндегі қайталанып келген сөздердің мағынасын
түсіндіріңдер.
3-тапсырма. «Наурыз» әнінде қандай әдет-ғұрыптар айтылған? Бірбіріңе
түсіндіріңдер.
Аудиотаспа
Негізгі бөлім
4-тапсырма. Ән мәтініндегі мына сөз тіркестері тура мағынасында қолданылған
ба, әлде ауыспалы мағынада қолданылған ба? Наурыз тойы, бауыры жылып,
бабымен жібу, жердің түрі, ырыстың шашылуы, өмір-орман, бір үй бір үйді
шақырып.
5-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Ақпараттардың бүгінгі күнге қажеттілігін
талдаңдар.
Дағды мен ишара Арқаға қағу. Бір адамға риза болу, ісін мақұлдау, қол паштау
мағынасын білдіреді. Бұл – «рақмет, бәрекелді, жа райсың» деген сөздердің орнына
қолданылатын алғыс белгісі. Алақанын уқалау. Бір іске құлшынысты білдіреді.
Адамдар іске ынталана кіріскенде, алақанын уқалайды. Алақанына түкіру де
осыны көрсетеді. Бармақ көрсету. Ісі оңынан келген, жолы болған адамдар өзінің
көңіл күйін осындай белгі арқылы білдіреді. Бармақ тістеу. Бұл дағды амалы құру,
шарасыздық таныту мағынасын береді. Халық өкінішті, шарасыздықты айтқанда
Оқулық
Мәтіндер
Логикалық
сұрақтар
Тақта
«бар мағын тістеп қалды» дейді. Бетін басу. Ұялған адамның іс-әрекетін білдіреді.
Ұятты болған адамдар екі қолымен бетін басып, жұртқа қарай алмайды.
Жайшылықта бет басу – жаман ырым. Бүйірін таяну. Бұл – жаман ырым. Әдетте
қайғы-қасіретке ұшыраған адамдар екі бүйірін таянады да, дауыс қылады,
жылайды. Осыған сәйкес жастарға «бүйіріңді таянба» деген тыйым сөз бар. Бөркін
аспанға ату. Қатты қуану, шаттану дағдысы. «Бөркін аспанға атып қуанады» деген
сөз осыдан шыққан. Жағасын ұстау. Бұл – қатты қорықты, шошыды дегенді
білдіретін ұғым. Жағын таяну. Бұл – торығу, қамығу, мұңаю белгісі. Жұдырық түю.
«Көресіні көрсетемін» деген күш, сес көр сету дің нышаны. («Қазақтың салт-
дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары» кітабынан) 6-тапсырма. Оқылым мәтініндегі
дағды-ишара атауларындағы дыбыстар дың үндестігін талдаңдар
7-тапсырма. «Қос жазба» күнделігіне төмендегі әдет-ғұрыпты біл ді ретін тұрақты
тіркестердің мағынасын жазып, түсіндіріңдер
8-тапсырма. Дағды-ишараның түрлері туралы кластер түзіңдер. Бұны білудің
пайдасы туралы ойларыңды дәлелдеп жазыңдар
Конверт
«Қос жазба»
күнделігі
кластер
Қорытынды
Үйге тапсырма
10-тапсырма. Өзіңді тексер! Бір-біріңді бағалаңдар! Елбасының тапсырмасын
орындау қолыңнан келді ме? Неліктен көңіліңнен шықпады? Себебі: сөз байлығым
жетпеді; материал жинай алмадым; білімім жеткіліксіз болды; орындауға
еріндім. Досыңның анасынан сауалнама алу үшін 3 сұрақ құрастыр және
сауалнаманы алып, дәптеріңе түсіру тапсырылады.
9-тапсырма. Елбасының сөзінде айтылған жағдаяттарға сәйкес мәтін құраңдар. Тура
және ауыспалы мағыналы сөздерді орнымен қолданыңдар. «Әрбір аймақтағы, әрбір
ауылдағы елді мекеннің, ауылдың, таудың, өзеннің тарихын, сол жерлердегі әдет-
ғұрыптарды қайта жаңғыртып, жазып алса деген ойды мен бұрын да айтқанмын.
Бала туғанда айтылатын сөз қандай? Жаназада қандай сөздер айтылады? Әрбір елді
мекендердің тарихына байланысты есте қалған қандай аңыздар бар? Олардың
басқаша емес, дәл осылай аталуы неліктен?» (Нұрсұлтан Назарбаев)
Кері
байланыс
Қосымша мәлімет
Рефлексия
Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар
нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Уақыт
бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық
болды ма? Болса неге?
Қорытынды бағалау.
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?
Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?
Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім? Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл
мәлімет қандай көмегін бере алады?