Конспект "Дыбысты жазу" 9 класс

Қысқа мерзімді жоспар 9-сабақ
Пән: Ақпараттық-
коммуникациялық
технологиялар
Орта мерзімді жоспар
бөлімі:
Жақсы деген не,жаман
деген не?
Күні:
Сынып: 3-сынып
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні: Абулкаирова А.О
Қатысқандар саны: 13
Қатыспағандар саны: 1
Сабақ тақырыбы
Дыбысты жазу
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге
асыру
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге
асыру;
3.2.1.2 қаріпті пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі,
түзету);
3.2.1.3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру,
қою
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: мәтіндік редакторда сөйлемдерді
теруді жүзеге асырады.
Көптеген оқушылар: мәтіндерді пішімдейді және
пішімдеу батырмаларымен жұмыс жасай алады.
Кейбір оқушылар:мәтінді ерекшелеу жұмыстарын жүргізе
алады.
Бағалау критерийлері
мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асырады.
мәтіндерді пішімдейді және пішімдеу батырмаларымен
жұмыс жасай алады.
мәтінді ерекшелеу жұмыстарын жүргізе алады.
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология:
Пішімдеу, көшіру, қиып алу.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
ДЫБЫСТЫ ЖАЗУ болады?
Дыбысты жазу ушін қандай құрылғылар қажет ?
Дыбыс файылының кеңейтілімі?
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар
Информатика
АКТ қолдану дағдылары
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен
сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Ресурстар
Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта,
жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер,
видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т
Бастапқы білім
Мәтінді теру және өңдеу
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланға
н кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
«Жалпы ритм» жаттығуы
Мақсаты: Дыбысты жазу ойнату.
Өту барысы. Топ мүшелері дөңгеленіп тұрады.
Жүргізуші белгілі бір жылдамдықпен ритмды ұлғайта
отырып бірнеше рет шапалақтайды, бұл ритмді топ
мүшелері де жалғастырып əкетулері керек:
жүргізушінің оң жағында тұрған қатысушы бір
шапалақтайды, одан кейін екінші қатысушы
шапалақтайды, осылай жалғасып кете береді. Бір
ритмде тек бір адам ғана шапалақтап тұрған сияқты
дыбыс шығару керек.
Топқа бөлу
1-топ: «Алғырлар» тобы
2-топ: «Ойшылдар» тобы
3-топ: «Даналар» тобы
Жұмыс ережесін келісу
Дыбыстың түрлері ?
Дыбыстық программаны қалай қосамыз?
Дыбысты жазу үшін қандай құрылғылар қажет?
Жазылған дыбысты қалай сақтаймыз?
Дыбыс файылының кеңейтілімі?
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау
«Жалпы
ритм»
жаттығуы
Оқушыларды
топтарға
бөлуге
арналған
сөздер.
Сұраққа
жауап берген
оқушыны
мадақтау,тол
ықтыру
жасау, тиімді
кері байланыс
орнату.
Сабақтың
ортасы
Ширату тапсырмасы.
«Күтіңіз және түйіндеңіз»
Оқушыларға олардан күткен негізгі сөздерді анықтауға
уақыт беріңіз және сол кезде сұрақты басқаша
қойыңыз – анық жауапты, азат жолды және т.б.
біріктіру арқылы пікірталасты түйіндей отырып,
оқушылардан
Алмасу буфері қандай қызмет атқарады?
Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)
Дескриптор:
мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге
асырады.
мәтіндерді пішімдейді және пішімдеу
батырмаларымен жұмыс жасай алады.
мәтінді ерекшелеу жұмыстарын жүргізе алады.
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын
орындау
Тапсырманы
орындаған
оқушыны
мадақтау,тол
ықтыру
жасау, тиімді
кері байланыс
орнату.
Белсенді оқу
тапсырмалар
ына арналған
сұрақтар
Сергіту сәті
«Сәлеметсің
бе!»
Оқушылар
сергіту сәтін
жасайды.
Сабақтың
соңы
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»
Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр
топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп,
аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға
бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді.
Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады.
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
«Қар үйіндісі»
Біріншіден, оқушылар жеке жауап берулері керек.
Кейін жұбы ақылдасып, олардың екі жауабын бір
жауап етіп үйлестіреді. Кейін жұптар басқа жұптармен
бірігіп, үдерісті қайталайды. Осылайша төрт жауап бір
жауап болып біріктіріледі.
(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілекәдісі.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Тапсырманы
орындаған
оқушыны
мадақтау,тол
ықтыру
жасау, тиімді
кері байланыс
орнату.
Оқушылар «Нысандар» әдісі бойынша сабаққа кері
байланысты ауызша айтты.
«Қар үйіндісі»
тапсырмалар
ы.
Сабақтағы
кері
байлананысы
н постерге
жабыстырады
.
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір
оқушыдан күтілетін
нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу
материалдары мен
ресурстарын оқушылардың
жеке қабілеттерін есепке ала
отырып іріктеу арднердің
жиындық зият теориясы)
түрінде болуы мүмкін.
Денсаулық сақтау технологиял
ары. Сергіту сәттері мен белсенді
іс- әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылат ын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары.
Саралау уақытты ұтымды
пайдалануды есепке ала
отырып, сабақтың кез келген
кезеңінде қолданыла алады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақтың
уақыттық кезеңдері
сақталды ма? Сабақ
жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?