Конспект урока "Загадочные существа" 9 класс

Module 3A
9 class
Цели:
- введение нового лексического материала по теме «Загадочные существа»;
- совершенство навыков чтения с поиском информации;
- развитие творческих способностей учащихся.
Задачи:
1. Развитие умений монологической речи (краткое высказывание без
предварительной подготовки);
2. Развитие умений прогнозирования текста;
3. Развитие языковой догадки;
4. Развитие умений диалогической речи.
Ход урока
1 слайд.
Приветствие: GOOD MORNING friends. Nice to MEET you. My name is Elena
Sergeevna.
Речевая зарядка: How are you TODAY? What date is IT today? What does the weather
like today? Is it mysterious? WHY OR WHY NOT?
Let’s start our work.
2 слайд.(видео )
Определение целей и задач: Look at the screen. Listen and try to guess THE topic of
our lesson. Can you name it?
3 слайд.
«Mysterious creatures»
4 слайд.
What do you think we are GOING TO DO today?
Read ABOUT…….
Listen ABOUT ……
Speak ABOUT ……
Write ABOUT ……
5 слайд.
New Vocabulary .
1. Tentacle щупальце
2. Sharp острый
3. Hook крюк
4. Humped горбатый
5. Sightings наблюдения
6. Unicorn единорог
7. Ancient древний
8. Couple пара (муж и жена, мужчина и женщина)
9. Horrifying ужасный
10. blunt тупой (о предметах)
11. Violent сильный, мощный, жестокий
12. Whirlpool водоворот
13. Bottom низ, дно
14. Squid кальмар
15. Witness свидетель, очевидец
16. Ape человекообразная обезьяна, примат
17. Fossil ископаемое, окаменелость
6 слайд.(изображения загадочных существ)
Развитие навыков монологического высказывания.
Use the given words to describe the monsters.
7 слайд.(текст)
Развитие навыков поискового чтения.
Let’s read AND TRANSLATE some texts about the most popular strange creatures.
8 слайд.
Complete the table.
9 слайд.
Sightings наблюдения
Unicorn единорог
Ancient древний
Couple пара (муж и жена, мужчина и женщина)
Horrifying ужасный
Blunt тупой (о предметах)
Violent сильный, мощный, жестокий
Whirlpool водоворот
Bottom низ, дно
Squid кальмар
Witness свидетель, очевидец
Ape человекообразная обезьяна, примат
Fossil ископаемое, окаменелость
10 слайд. Lets check. Put marks to yourself .
11 слайд.
Whirlpool
Violent
Ape
Sighting
Squid
1. When you see something or someone, especially that is rare or trying to hide.
2. A small area of the sea or other violent water in which there is a powerful circular
current of water which can pull objects down into its centre.
3. A sea animal with a long body and ten arms situated around the mouth.
4. Sudden and powerful.
5. An animal like a large monkey which has no tail and uses its arms to swing through
trees.
12 слайд.
Make your own dialogues. One of you is a reporter, another is a witness.
13 слайд
Ways to look.
What’s the English for «ВИДЕТЬ»? (Translate me the verb «видеть»). There are many
ways to USE the verb look.
14 слайд.
Let’s use the verbs in the correct form to complete the sentences. Let’s check.
1. When I saw the strange creature, I couldn’t stop ___________ (looking for a long
time) at it.
2. Kelly ___________ (looked for a long time) quickly at her watch and then back at the
water.
3. I think I just ____________________ (saw briefly but not well) a small hairy creature.
Did you see anything?
4. The creature seemed to __________ (look angrily) at me from the page of the book.
5. Did you _________ (notice) anything strange in the lake?
15 слайд. Translate the words into Russian.
Sightings
Unicorn
Ancient
Couple
Horrifying
blunt
Violent
Whirlpool
Bottom
Tentacle
Sharp
Hook
Humped
Squid
Witness
Ape
Fossil
16 слайд.
Tell me please which CREATURES FROM the text impressed you THE most? And
why? DO YOU REMEMBER ANY NEW words from the text ?
ДОМ. ЗАДАНИЕ!
ОЦЕНКИ с комментариями!