Жалқы есім және жалпы есім

Пәні: Қазақ тілі
Мектеп: Албан Асан Барманбекұлы атындағы орта мектеп-гимназиясы
Сынып: 2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Сабақ ұзақтығы: 40 минут
Мұғалімнің аты-жөні: Надырова Гульмира Сатыбалдиевна
Сабақтың тақырыбы: Жалқы есім және жалпы есім
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
2.4.2.4. Зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажырату, жалқы
есімнің жазылу емлесін сақтау
Сабақ мақсаттары:
Зат есімнің жалқы және жалпы есімдерді бір-бірінен ажырата
білу.
Барлық оқушылар: Жалқы есім және жалпы есім туралы
біледі.
Көптеген оқушылар: Жалқы есімге және жалпы есімге қандай
зат есімдер жататынын ажырата біледі. Өз бетінше жұмыс
жасайды. Сұраққа жауап береді
Кейбір оқушылар:Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийлері
Зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажыратады.
Жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды.
Ойлау дағдылары
Білу
Түсіну
Қолдану
Тілдік мақсаттары:
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: Зат есім,
жалқы есім, жалпы есім.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Зат есім дегеніміз не?
-Зат есімге қандай сұрақтар қойылады?
-Не себепті ... деп ойлайсың?
- Мен қолданатын...., қарсылық білдіремін.
Құндылықтарды дарыту
Білім алушыларды салауаттылыққа, адамгершілікке, өнерге
баулу. Еңбекке, спортқа деген қызығушылығын арттыру.
Пәнаралық байланыс
Әдебиеттік оқу, дене шынықтыру
АКТ қолдану дағдылары
Мұғалім дағдысы: интербелсенді тақта, слайд
Оқушы дағдысы:
Бастапқы білім
Зат есімнің сұрақтарын біледі. Сөйлем мүшелерінен зат есімді
табады.
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақ 40 минутқа жоспарланған
Ресурстар
Сабақтың басы
3 минут
Пәнаралық
(Ұ) Ынтымақтастық ортасын құру.
«Ертеңгілік шеңбер»
Қайырлы күн, көздерім!
Интербелсенді тақта
байланыс
Дене
шынықтыру
Жаңа сабаққа
дайындық
3 минут
4 минут
Ояндыңдар ма? абақтарын сипайды).
Қайырлы күн, құлақтарым!
Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).
Қайырлы күн, қолдарым!
Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).
Қайырлы күн, аяқтарым!
Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).
Қайырлы күн, мұғалім!
Мен ояндым!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын
созады)
/оқушылар бір-бірін қолдарынан алып, жылы
тілектер айтады/
Саралау әдісінің «жіктеу» тәсілі аралас
гендерлік топ
Тірек сөздер қиындылары бойынша топқа бөлу:
1-топ: бақыт
2-топ: қуаныш
3-топ: шаттық
Саралау әдісінің «Тапсырма» тәсілі «Ойлан,
тап!» ойыны
-Берілген сөздердің арасынан зат есімді тауып,
оларға сұрақ қойып, астына жазыңыздар.
І-топ: Алматы, оқушы, жылады, ақ, жасыл, Айнұр,
Бөрібасар, көрді, келді.
ІІ-топ: Қайрат, барады, көк, бала, кетті, Ақтөс,
Қарағанды.
ІІІ-топ: Іңкәр, қара, ұзын, барды, келді, Тайбурыл,
Көкшетау.
(ҚБ) Топтар бір-бірін «Бас бармақ» тәсілі арқылы
бағалайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Сөздер қиындылары
Парақшаға жазылған
сөздар
Сабақтың ортасы
7 минут
6 минут
) Белсенді оқытудың «Сұрақ қою және
талқылау» тәсілі
Мақсаты: Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен танысады.
№29. Суреттерге қарап, олардың астындағы
сөздерді оқиды.
Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз ойларын
жариялау керек.
Суреттерге қатысты сөздердің бірі кіші әріппен,
бірі бас әріппен жазылған. Оның себебі неде?
Ережені түсіндіру
(ҚБ) «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау (Қызыл
«өте жақсы, жасыл «жақсы», сары
«қанағаттанарлық»)
(Т)Белсенді оқытудың «Бекіту және
қолданысқы енгізу» тәсілі
Жазылым. Дәптермен жұмыс
Қазақ тілі оқулығы
2-сынып (50-бет)
2 минут
Пәнаралық
байланыс
Әдебиеттік оқу
7 минут
№32. Берілген сөздердің бір әрпін алып тастап,
жаңа сөз жаса.
бата- _________ қаша- ________
арба- _________ Ажар- ________
емен - ________ Асан- _________
Сергіту сәті
«Кірпі» жаттығуы
Момақанмын алайда ( үш саусақтарын түйістіріп,
кірпінің жүрісін салады)
Тікенім көп абайла, (екі қолының саусақтарын
айқастырып, кірпінің тікенектерін жасайды)
Кіріп кетсе қолыңа,
Өкпелеме жарайма!
(Ө) Саралау әдісінің «Қарқын» тәсілі
№30.Өлеңді жатқа оқу.Зат есімдерді табу.
Біздер сәлем береміз,
- Сәлеметсіз бе, ағай! – деп.
- Есенсіз бе, әжей! – деп.
- Амансыз ба, атай! – деп.
Ұл-қыз сәлем береміз
Өнегелі өренбіз.
(Барлық, көптеген, кейбір оқушылар)
Кері байланыс Қолпаштау, мадақтау
Сабақтың соңы
6 минут
(ӨҚ) (МК) Саралау әдісіндегі «Қорытынды»
тәсілі
Тапсырма «Сематикалық карта» тәсілі
1.Жалқы есімнің тұсына « белгісін, ал жалпы
есімнің тұсына «-» белгісін қойыңыз.
Алмас
доп
бала
қалам
2. Жалқы есімнің емлесін сақтап, сөздерді
жазыңыз.
алматы
олжас
тайбурыл
Бағалау
критерийлері
Дескриптор
Зат есімнің жалқы
және жалпы
түрлерін ажыратады.
-Жалқы есімнің
тұсына «
белгісін қояды.
- жалпы есімнің
тұсына «-»
белгісін қояды.
Жалқы есімнің
жазылу емлесін
сақтайды
Жалқы есімдер
бас әріппен
жазылатынын
біледі.
(ҚБ) Мұғалімнің бағалауы. Мақұлдау қимылы
Тапсырмаға
байланысты
парақшалар
Рефлексия
2 минут
және «Тамаша!» сөзін айту
Белсенді оқыту әдісіндегі «Рефлексия және
бағамдау тәсілі»
«Тазалық» тәсілі бойынша оқушылармен кері
байланыс
Әр топқа бір-бір парақ беріледі. Онда : чемодан,
қоқыс жәшігі,еттартқыштың суреті салынған.
Бүгінгі тақырып бойынша керекті ақпаратты
чемоданға салады, артық дүниені қоқыс жәшігіне
салады, ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі де оқуым
керек, толықтыруым керек дегендері болса,
еттартқышқа салады.
Саралау
Бағалау
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
«Жіктеу» тәсілінде аралас гендерлік
топтарға бөлдім. Топтарға бөлу арқылы
оқушылар тез тіл табыса білу, бір-біріне
деген жылылық және жақындық
қалыптасады
«Тапсырма» тәсілінде оқушылардың
өткен тақырыпты бекіту мақсатында
«Ойлан, тап!» ойынын ойнатамын.
«Қарқын» тәсілінде басқаларға
қарағанда жылдам жұмыс істейтін
оқушыларға қазақ тілі оқулығындағы 51-
беттегі, 30-жаттығу «Өлеңді жатқа оқып,
зат есімді тап» тапсырмасын беремін.
«Қорытынды»тәсілінде барлық
оқушыларға тапсырма беремін.
Оқушыларға бағытталған нұсқау бере
отырып, олардың әрқайсысының
өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне
көз жеткізу үшін тапсырмасын аламын.
«Бас бармақ» әдісі арқылы
топтар бір-бірін бағалайды
Бағдаршам арқылы топтар бір-бірін
бағалайды
Кері байланыс: Қолпаштау,
мадақтау
Мұғалімнің бағалауы.Мақұлдау
қимылы және «Тамаша!» сөзін
айту
«Тазалық» әдісі бойынша
оқушылармен кері байланыс
орнатамын
Аяқтары, қолдары,
иыққа арналған
жаттығуын
интербелсенді
тақтадан қарап
орындайды.
Сергіту сәті
арқылы
саусақтарына
жаттығу
жасатамын.