Конспект урока "Қыс. Қыс айлары. Зат есім" 6 класс

Сыныбы: 6
Сабақ тақырыбы: Қыс. Қыс айлары. Зат есім.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: ЖИГСО әдісін қолдана отырып, оқушылардың ауызекі сөйлеу тілін дамыту,
тақырып бойынша жаңа сөздерді игерту, сөздік қорын байыту,
Зат есімді қайталап отырып, Кім? не? кімдер? нелер? сұрақтарын дұрыс пайдалануға,
жалпы мен жалқы есімдерді ажырата білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту. Ұжымдық жұмыс
жасау арқылы сабаққа қызықтыру. Ой - өрісін, логикалық ойлау қабілетін дамыту,
сөздік қорын кеңейту.
Тәрбиелік: Оқушылардың қазақ тіліне, туған жеріне, табиғатына деген аялы
көзқарастарын қалыптастыру.
Әдіс - тәсілдері: ЖИГСО, сұрақ - жауап, Венн диаграммасы, постер қорғау,
мюнстернберг, класстер толтыру.
Көрнекілігі: Қыс суреттері, сызба, жаңа сөздер, бағалау парағы.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. а) Амандасу Ә) Түгелдеу
II. Психологиялық кезең.
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
III. Үй тапсырмасын тексеру
Қыс туралы мақал-мәтелдерін айтады.
Қыс мезгіліне байланысты қандай сөздерді білесіңдер? Бұл сөздер қандай сұраққа
жауап береді? Дұрыс кім? Не? деген сұрақтарға жауап береді?
Кім не деген сұрақтарға жауап беріп, заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз.
Сонымен бүгінгі граматикалық тақырып: Зат есім
Зат есім - заттың, атын білдіріп, кім? не? деген сұраққа жауап беретін сөз табы.
Мысалы: не? құс, тас, су, шыны, адам, қол
Кім? Мұғалім, әке, шеше,
Балаларға мысал келтірту
Қалалар:Астана, Алматы, Қарағанды, Көкшетау
Өзендер:Сырдария, Іле, Жайық, Ертіс, Есіл
Таулар:Алатау, Тарбағатай, Тянь-Шань
Есімдер:Айгүл, Болат, Жанат, Камила
Жалпы атаулар имя нарицательное
Мағынасына қарай:
Жалпы (нарицательное)
Мысалы: теледидар, үстел.
Жалқы (собственное)
Мысалы: Алматы, Татьяна, Қазақстан. Сырдария,
V. Жаңа сабақ:
Ой қозғау.
Қыстың бірінші айы қалай аталады?
Жаңа жылды қай айда қарсы аламыз?
Қыстың боранды айы
Бүгін сендердің топтарың қыс айларымен аталады: желтоқсан, қаңтар, ақпан.
.Балаларға мысал келтірту
VI. Сөздікпен жұмыс.
Аязды-морозный
Қыста, қыстыгүні зимой
Аяз – мороз
сырғанау – кататься
Қысқа-кароткие
Ұзақ-длинные
Жиі-жиі-часто
Жаңа тақырыпта кездесетін жаңа сөздермен таныстырып, олармен әрбір топ сөз
тіркестер мен сөйлемдер құрастырады.
Үлгі: қысқарады
Күн қысқарады.
VII. Мәтінмен жұмыс: мәтіннен зат есімдерді табу
1 - топ. Желтоқсан мәтінін аудару.
2 - топ.Қаңтар мәтінін аудару
3 - топ Ақпан мітінін аудару
Мәтін көлеміне қарай 5 - 7 минут уақыт беріледі.
Осылай оқушылар 3 мәтінмен бірдей өздері танысып, тілдерін дамытады.
VIII. Оқулықпен жұмыс.
IX. Дәптермен жұмыс.
2 - тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, жазыңдар.
1.Жерде қар...
2.Күн..., түн....
3.Біз бүгін түстен кейін...... барамыз, коньки тебеміз.
4.Мұз айдыны біздің... алыс емес.
5....... жақындады.
6.Біз мектепте әсем... орнаттық.
Керекті сөздер:Шырша; Жаңа жыл; қалың; қысқа, ұзақ; үйден; мұз айдынына
4 - тапсырма. Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлемдер құраңдар.
1.Болады,суық, ауа, райы, бүгін
2.Бетін, жер, ақ, басады, қар
3. Жауады, жиі-жиі, қар, қыста
5 - тапсырма. Сөйлемдерді аударып жазыңдар
1-топ.Зима. Декабрь, январь, февраль-зимние месяцы. Зимой дни становятся
короткими, ночи длинными.
2-топ Дни стоят холодные, морозные. Деревья и дома покрываются снегом.
3-топ. Реки и озера замерзают. Дети катаются на коньках и лыжах.
6-тапсырмадағы сұрақтарға домино әдісі арқылы жауап беру
X. Cергіту сәті.
“Қуыршақтар” биі
XI. Сабақты бекіту.
I топ Кластер қысқы киім
II топ
Постер қорғау. Қысқы ойындар.
III топ
Сөзжұмбақ шешу. «Зат есім».
XII. Сабақты қорытындылау.
“Мюнстернберг” әдісі.
Әріпті мәтін ішінен сөздерді тауып, астын сызу, мағынасын түсіндіру.
1. апаваьпқыстағымпаппррасуықарпоррлрлржаздағыарммоирпппаоыстықнггтьбт.
2. гзшздллдолоқыстағыкекнееьбқарьбтчисьмжерцккютьмтырысыплрлт.
3. кнгщитмқаңтармтнгтчмяжаусатбюлдқартбгшнщкзалтұрмасжэхзщшбтмс.
1. Қыстағы суық - жаздағы ыстық.
2. Қыстағы қар жер ырысы.
3. Қаңтар ауса қар тұрмас.
XIII. Бағалау.
XIV. Үйге тапсырма.
1. Мәтінмен жұмыс.
1. Зат есім, түрлерін оқу.
2. «Қыс» тақырыбында өлең шығару.Кері қайту
Желтоқсан
Жер бетін ақ қар басады. Қыстың басы. Абай атамыз айтқан:»
Қараша, желтоқсан мен сол бір екі ай. Қыстың басы бірі ерте,
біреуі жай» деген сөзіндегі желтоқсан. Желтоқсан айында қар
жауады, балалар қар лақтырып ойнайды. Бұл мезгілде күн
суиды. Батыстан суық жел соғады. Күн қысқарып, түн ұзарады.
Қаңтар
Қаңтар-жыл басы, қыстың дәл ортасы. Қаңтардың суық сорған
күні қысқада, қараңғы түні ұзақ. Сақылдаған сары аязы күшті.
Қаңтар айының 1-ікүні еуропаша Жаңа жыл болып есептеледі.
Қаңтар айында балалар және әрүй, әр отбасы Жаңа жыл
мерекесін тойлайды. Үйде шырша орнатылып, арнайы дастарқан
жайылады. Жаңа жылды қарсы алады, бір-біріне ақ тілек
білдіреді.
1.
апаваьпқыстағымпаппррасуықарпоррлрлржаздағыарммоирпппаоыстықнгг
тьбт.
2. гзшздллдолоқыстағыкекнееьбқарьбтчисьмжерцккютьмтырысыплрлт.
3. кнгщитмқаңтармтнгтчмяжаусатбюлдқартбгшнщкзалтұрмасжэхзщшбтмс
Қыста ауа райы
қандай? Қыс
айларын атаңдар
Жер бетін не басады?
Адамдар қыстыгүні
қандай киім киеді?
Қысты жақсы көресің
бе?
Балалар қыста не
істейді?
Жаңа жыл мейрамы
қай айда болады?
Қыста ауа суық, аязды. Қыс айлары желтоқсан, қаңтар, ақпан
Жер бетін қар басады.
Адамдар қыстыгүні жылы киім киеді
Қысты жақсы көремін
Балалар қыста аққала жасайды
Жаңа жыл мейрамы қаңтар айында болады.
Ақпан-ақ боран айы
Ақпан-қаһарлы қыстың соңғы айы. Қызыл шұнақ аяз жалақтап,
дүлей боран ұлиды. Дала ақ қармен құрсауланып жатады.
Қазақстанның солтүстігінде қыс қақап тұрғанмен, ал
оңтүстігіндегі тау етектерінде бәйшешек гүлдей бастайды.
Ақпан-ең ызғарлы кез, аяз қатты, бұл кезде сырғанақ, шана,
коньки, шаңғы тебу қызықты.