Қиялдай алу ерекше қабілет

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі Мектеп: Жаңаөзен қаласы «№7 жалпы
білім беру орта мектебі» ММ
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 6- бөлім Қиял әлемі
Күні:09.12.2017 ж. Мұғалімнің аты-жөні: Жылкышева Ару Адилхановна
Сынып: 5 Қатысқандар: 26 Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы: Қиялдай алу ерекше қабілет
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
5.Т/A 1.Болжау.
5.1.1.1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы
тақырыпты болжау.
5. О 1. Ақпаратты түсіну
5.2.1.1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: Ұсынылған суреттер
арқылы ауызша болжам жасай алады. Мәтінді тыңдайды.
Мәтінді оқу арқылы оның алдындағы өз болжамдарымен
салыстырады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтін мазмұнын
түсінеді. Оқыған мәтіні бойынша есте сақтағанын айтады.
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, ажырата
алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: «Сканерлеу» әдісі арқылы
мәтінді қайта оқып, негізгі идеяны өзгертпестен алып тастауға
болатын, мәтіндегі екініші дәрежелі элементтерді атап көрсете
алады. Өз ойларын дәлелдей алады.
Бағалау
критерийлері
Ұсынылған суреттер бойынша болжам жасайды.
Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.
Зат есімді тауып, түрлерін ажыратады.
Өз қиялынан ертегі құрастырады.
Ойлау
дағдыларының
деңгейі
Білу, түсіну және қолдану
Тілдік мақсаты
Оқушылар орындай алады: Берілген мәтіннен зат есімді таба
алады. Зат есімнің түрлерін ажырата алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Қиял, шабыт, қабілет, ойға ерекше әсер ету, өмір салты.
Диалог қ ұруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Шабыт, қабілет, қиял, ғажайып.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Қиял дегеніміз не?
2. Қиялдың адам өмірінде маңызы бар ма?
3. Неге осындай болжам жасадыңыз?
Ишара: мадақтау, қол соғу
Құндылықтарға
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім.
баулу
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік,
құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.
Білім алушыларды қиялға жетелей отырып, «тәуелсіздік» деген
қасиетті ұғымды қастерлеуге үйретемін. Топтық жұмыстар
арқылы білім алушыларды ынтымақтастырып, бірілікте жұмыс
жасай алатын ұрпақ тәрбиелеймін. Патриоттық сезімдерін
оятып, Мәңгілік ел құндылықтарына баулимын.
Пәнаралық
байланыс
Білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру және
эстетикалық тәрбие беру мақсатында өз сабағымды бейнелеу
пәнімен сабақтастырдым. Білм алушыны қиялға жетелей
отырып, адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру үшін өзін – өзі
тану пәнімен байланыстырдым.
Тақырып
бойынша
алдыңғы білі м
«Бастағы қалпақ» әдісі арқылы білім алушылар дөңгелене
тұрып, музыка қосылғанда оқушы басындағы қалпағын келесі
оқушының басына кигізеді. Музыка тоқтағанда қалпақ кімнің
басында өткен сабақ туралы өз ойларын ортаға салады.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
3минут
Қызығушылықты ояту.
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы ұсынылған
суреттер арқылы мәтіннің тақырыбын анықтайды.
Мұғалімнің сөзі: Дұрыс айтасыздар, бүгін біз қиял
еліне саяхат жасайтын боламыз. Біз саяхат жасайтын
Қиял Елін Зұлым ханша билеп алыпты. Біздің бүгінгі
оқу мақсатымыз тірек сөздер мен ұсынылған
иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау және
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау арқылы берілген тапсырмаларды орындап,
Қиял еліне көмектесуіміз керек.Ол үшін берілген
тапсырмаларды дұрыс орындаңыздар.
Білім алушылар «Мозаика» әдісі арқылы есіктерге
байланысты топқа бөлінеді. Әр есікте әр түрлі
тапсырмалар берілген.
Суреттер
Сабақтың
ортасы
Білу, түсіну
3 минут
4 минут
Мұғалімнің сөзі: Бізге Сиқыршы ата көмекке келген
екен. Ол бізге зат есім туралы түсінік береді. Бұл
алдағы тапсырмаларда қажет болатын ақпарат.
Сондықтанда мұқият тыңдайық.
Бағалау критерийі:
Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.
1-тапсырма
1-топ. Бірінші есіктен кірген топтың алдынан
түнерген күн шығады.
Күн Зұлым ханша тапсырған тапсырманы орындай
алмай қиналып тұр екен. Оның тапсырмасы
мынадай:
Берілген мәтінде негізгі және қосымша ақпарат
қандай?
Негізгі ақпаратты күннің ортасына, қосымша
ақпаратты күннің шашақтарына жазады.
Ертеде бір қыз болыпты. Ол өте арманшыл болған.
Өз қиялында жасап алған үйде мекен етіп,
қиялындағы кейіпкерлермен тілдеседі екен. Жер
бетіндегі барлық нәрсені аппақ түс сияқты
қабылдайтын-ды. Аппақ ақша бұлттар, аппақ қар
сияқты барлық адамзат, жер беті тап-таза деп
ойлайды. Бір күні қыз әкесі мен анасының бір-
бірімен сөйлеспей жүргенін байқап қалыпты. Сірә,
Слайд
Күннің
суреті
https://massag
et.kz/blogs/13
372/
ренжісіп қалған-ау.Кішкентай арманшыл қыз ата-
анасын қалай татуластырсам екен деп, түнімен
терезеден жапалақтап жауған қарға қарап
ойланыпты. Сөйтіп жатып ұйықтап кетіпті.
Таңертең тұра салып, киімдерін киіп, далаға жүгіріп
шығыпты. Дала аппақ қарға ораныпты. Тура өз
қиялындағы ертегі патшалығы сияқты. Қыз қарды
біраз тамашалап тұрыпты да, дереу жалаң
қолдарымен қарды көсіп алып, жентектей
жөнеліпті. Анасы қызының бұл қылығына таң
қалып, «Қызым-ау, жаурадың ғой. Үйге кірсеңші.
Күн жылынған соң бірақ шығып ойна» деп бәйек
болады. Қызы анасын естімеген сияқты қарды
жентектей береді. Бір кезде қолындағы қарды ала
сала әкесіне жүгіріп барады.
- Әке, әке, қараңызшы, мен қардан гүл жасадым.
Өтінем, осы гүлді анама сыйлаңызшы. Қазір қыс, еш
жерде гүл өспейді.
- Қызым-ау, мынау қар ғой...
- Бұл қар емес, қардан жасалған
гүл...жүріңізші, анама сыйлаңызшы. Бұл ғажайып
гүл... Қызы табандап тұрып алған соң, әкесі көңілін
қимай жентектеліп гүл бейнесіне келтірген қарды
алып үйге кіреді.
- Ал, анама сыйлаңыз, - деп сыбырлайды қызы.
- Мынау саған...қардан жасалаған гүл...қызымыз
жасапты...
- Әдемі екен... Анасы пештің жанында тұрған.
Қолын созып аппақ қар гүлді алды. Жүзіне жылу
жүгірді. Адамның қолының табымен үйдегі жылу
қар гүлді еріте бастады. Су тамшылай бастайды.
- Әке, әке, гүлді ұстаңыз. Әйтпесе ол қазір еріп
құлап қалады. Міне мен де ұстаймын. Үш алақанға
қонған аппақ қар гүлі тез ери бастады. Еріп-еріп
жерге тамшылап жатты. Суыққа қызарған
алақандар қалды. Қардың суық суы қыздың әкесі мен
анасының ренішін жуып кеткен сияқты. Қыз қатты
қуанып кетті. - Айттым ғой, ол ғажайып гүл
деп...
Дескриптор
Мәтінді оқиды және түсінеді
Мәтіннен негізгі ақпаратты күннің ортасына
жазады
Қосымша ақпаратты күннің шашақтарына жазады
Қалыптастырушы бағалау.
4 минут
4 минут
Күн арқылы бағаланады.
Бағалау критерийі
Мәтін мазмұнын түсінеді.
Зат есімдерді табады.
Сұрақ қояды.
2-топ.
Бұл топтың алдынан өлген түймедақ гүлі кездеседі.
Түймедақ гүлінде тапсырмалар бар екен. Соны
орындау арқылы оқушылар түймедақ гүлін
жандандырады.
Мәтін беріледі.
Мәтінге қандай ат қояр едің? Неліктен?
Мәтіндегі зат есімдерді тап. Оларға сұрақ қой.
Дескриптор:
Мәтін мазмұнын түсінеді.
Зат есімдерді таба алады.
Сұрақ қояды.
Қалыптастырушы бағалау
Түймедақ гүлімен бағаланады.
Бағалау критерийі
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Өлеңнен зат есімдерді тауып, түрлерін ажыратады.
3-топ. Бұл топтың алдынан жүзін мұң шалған
«Табиғат періштесі» шығады. Оның тапсырмасы.
Өлеңді мәнерлеп оқы. Мәтіннен зат есімдер мен
оның түрлерін тап.
Дескриптор:
Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Өлең мазмұнын түсінеді.
Өлеңнен зат есімдерді таба алады.
Зат есімнің түрлерін ажыратады.
Қалыптастырушы бағалау:
«Табиғат періштесі» сыйлаған сиқырлы таяқшаға ие
болады.
Смайлик
Слайд
Оқулық
Түймедақ
гүлінің
суреті
Слайд
«Табиғат
періштесінің»
суреті
Оқулық
Сиқырлы
таяқшаның
суреті
5 минут
1 минут
5 минут
Бағалау критерийі
Жеке, жұптық және топпен жұмыс жасай алады.
Сөйлемнен зат есім таба алады.
2-тапсырма. Зұлым ханшаның тапсырмасы. Әрбір
оқушы стикерге «Егер, сенің мектебіне қиял
ғажайып кейіпкерлері келер болса, сен қай
кейіпкермен кездесер едің? Не себепті?» деген
сұраққа жеке жауап жазады. Өз жауабын жұбымен
салыстырып, талқылайды. Сонан соң топпен
ақылдасып, ортақ шешім шығарады. Сөйлемнен зат
есімді табады.
Дескриптор
Жеке, жұптық және топпен жұмыс жасайды.
Сөйлем құрастырады.
Сөйлемнен зат есім табады.
Қалыптастырушы бағалау
Қол шапалақтау
Сергіту сәті
«Алыптар мен ергежейлілер» әдісі.
Бағалау критерийі
Қабырғаға сұрақтар жазады.
Сұрақтарға жауап бере алады.
3- тапсырма. Ханша сарайындағы қабырғаға әр
оқушы сұрақ жазып қабырғаны толтырады, содан
кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады.
Осындай тапсырмаларды орындау арқылы қиял елін
құтқарады.
Дескриптор
Қабырғаға сұрақтар жазады.
Слайд
Интербелсен
ді тақта
Қолдану
10 минут
Сұрақтарға нақты жауап береді.
Қалыптастырушы бағалау
Қол шапалақтау
Бағалау критерийі
Қиялдан патриоттық тәрбие беретін ертегі
құрастырады.
Әр топ қиялдан (патриоттық тәрбие беретін) ертегі
құрастырады, жобасын немесе суретін салу арқылы
қорғайды.
Дескриптор
Қиялдан ертегі құрастырады.
Ертегі мазмұны патриоттық тәрбиеге негізделген.
Қалыптастырушы бағалау
Кәмпиттер арқылы
Плакат,
түрлі-түсті
қарындаштар
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия.
Саралау - Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыс;
денсаулық және
қауіпсіздік,
АКТ- мен
байланыс,
құндылықтарме
н байланыс
(тәрбие элементі)
Саралау–оқушылардың әртүрлі
қажеттіліктерін
қанағаттандыруға бағытталған
жоспарлы жаттығуларды реттеу
жолы.
Қабырғаға әр оқушы сұрақ
жазып қабырғаны толтырады,
содан кейін әр сұраққа жауап
беріп, өшіріп отырады. Білім
алушылар оқу және танымдық
деңгейлерінің әртүрлілігіне
байланысты өзі орындай алатын
тапсырманы орындайды.
Осындай тапсырмаларды
орындау арқылы білім
алушының дербес
ерекшеліктерін және жалпы
білім деңгейі анықталады.
Білім алушылардың
білімді меңгергені туралы
ақпарат алу және білім
алушыны ынталандыру
үшін оқу үдерісінде
қалыптастырушы бағалау
жүргізу қажет.
Қалыптастырушы бағалау-
оқушылардың оқу
жетістіктерінің дамуы мен
өсуіне әсер ететін сабақ
барысындағы негізгі үдеріс.
Осыны ұғына отырып, өз
сабағымда
қалыптастырушы
бағалаудың түрлі тәсілдерін
қолданамын.
Тапсырмаларды орындау
барысында ауызша
мадақтаулармен білім
алушыны ынталандырып,
қызығушылығын арттырып
отырамын. Тапсырманы
орындау үдерісінде
дәлелдер келтіріп, өз
ойларын еркін жеткізе
білген топтарды өзіне
белгіленген суреттер
(күлімдеген күн, түймедақ
гүлі, сиқырлы таяқша)
арқылы бағаласам,
дәлелдемелері жеткіліксіз
болған білім алушыларға
«жақсы, әйтседе
толықтырулар қажет»
дегенді білдіретін көңіл-
Білім
алушылардың
шығармашылық
қабілеттерін
арттыру және
эстетикалық
тәрбие беру
мақсатында өз
сабағымды
бейнелеу пәнімен
сабақтастырдым.
Білм алушыны
қиялға жетелей
отырып,
адамгершілік
қасиеттерді
қалыптастыру
үшін өзін – өзі
тану пәнімен
байланыстырдым.
Сергіту
жаттығулары
арқылы білім
алушылардын
дене қимылдарын
дамытып, сабаққа
деген
қызығушылығын
арттырып және
шапшаңдыққа
баулимын.
Өз сабағымда
АКТ- ны қолдану
арқылы
қазіргі қоғам
сұранысына сай,
күйге байланысты
суреттерді (күлімдеген
күн, түймедақ гүлі,
сиқырлы таяқша) беремін.
Көңіл- күйі түскен
суреттермен (күн,
түймедақ гүлі, сиқырлы
таяқша) «көп дайындықты
қажет етеді» деп тапқан
білім алушыларды
бағалаймын.
Қалыптастырушы бағалау
әдістерінің барлығы
жоспарланған оқу
мақсаттарына қол жеткізуге
ықпал етеді.
Қол шапалақтау арқылы
білім алушылар бір-біріне
қолдау көрсетеді. Білім
алушыларға кәмпит беру
арқылы сабаққа деген
қызығушылығын арттырып,
белсенділікке баулимын.
дербес
компьютердің
құралдарын
қажетті
пайдаланатын
жан-жақты тұлға
қалыптастырамы
н.
Білім
алушыларды
қиялға жетелей
отырып,
«тәуелсіздік»
деген қасиетті
ұғымды
қастерлеуге
үйретемін.
Топтық жұмыстар
арқылы білім
алушыларды
ынтымақтастыры
п, бірілікте
жұмыс жасай
алатын ұрпақ
тәрбиелеймін.
Патриоттық
сезімдерін оятып,
Мәңгілік ел
құндылықтарына
баулимын.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы ,
қолжетімді болды ма?
Оқу мақсаттары SMART
мақсатқа сай құрылғандықтан,
шынайы және қол жетімді
болады.
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?
Оқу мақсаты нақтылыққа
негізделгендіктен, оқушыларға
оқу мақсаты қол жетімді
болады.
Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп
Кері байланыс
Қазақстан Республикасының білім берудегі
басты мақсаты жан-жақты дамыған, өмір сүруге
бейімді, адамгершілік құндылықтарын бойына
сіңірген, бәсекеге қауқарлы ұрпақ тәрбиелеу.
Осы мақсатты жүзеге асыру үшін білім алушыға
білім мазмұнын терең игертудің тиімді
жолдарын іздестіріп, қазіргі заман талабына сай
ғылыми –әдістемелік біліммен қаруланған,
білікті де білімді, шебер маман, өз сабағын АКТ-
мен байланыстыра өткізе алатын мұғалім
дайындау қажет. Осы талаптарға сай білімімді
жетілдіру мақсатында Қазақстан
Республикасының педагог кадрларының
біліктілігін арттыру білім беру бағдарламасы
курсынан өттім. Осы курс барысында тренер
ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Білім алушылардың оқу және
танымдық деңгейлерін басты
назарға ала отырып, саралау
тапсырмалары дұрыс
жүргізіледі.
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба?
Тапсырмалар нақты уақытқа
мөлшерленгіндіктен, уақыт
есебінен ауытқу болмайды.
Сабақ жоспарынан ауытқулар
болды ма және неліктен?
болған Ұзақбай Айжан Жұбанқызынан оқу
мақсатын жүзеге асырудың тиімді тәсілдерін
үйрендім. Сондай-ақ, қысқа мерзімді жоспардың
құрылуын, сабақ барысын қызықты өткізу үшін
қолданылатын әдіс-тәсілдерді меңгердім.
Тренерден үйренген әдіс-тәсілдерім: «Жылдам
дебат», «Сыртқы және ішкі шеңбер», «Бір
минут», «Ыстық орындық», «Суреттер
сөйлейді», «Қабырдағы рөл» тәсілі, т.б. Ықшам
сабақта тренерден үйренген әдіс-тәсілдерді
қолдандым. Тренер Айжан Жұбанқызы оқыту
үдерісінде қолданылатын кері байланыстың
түрлеріне тоқталып, оның оқу мен оқытудағы
тиімді тұстарын атап көрсетті. Дұрыс
жүргізілген кері байланыс арқылы оқушылардың
өзіндік пікірін білуге болатынын және
мұғалімнің кері байланыс жасай отырып, өз ісіне
сыни көзбен қарайтыны туралы баяндады.
Әріптестерім Ж. және А –дан үйренген сергіту
жаттығуларын ықшамсабағыма енгізіп, ұтымды
қолдандым. Ықшамсабақты жоспарлауда тренер
мен әріптестерімнен үйренгендерім көп болды.
Осы курстан меңгерген білімімді өз тәжірибемде
пайдаланып, оқытудың тиімді тәсілдері арқылы
білім алушыны жан-жақтылыққа және
адамгершілік пен заманауи талапқа сай
тәрбиелеймін.