Технологическая карта урока "Дыбыстар әлемі несімен ұнайды? Дыбыс" 1 класс

5-күн үлестірме материал
1
Сабақ жоспары
Пән: Сауат ашу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
1.9 сөздерді, дыбыстарды
орфоэпиялық нормаларға
сәйкес дұрыс айту.
Мектеп: №3 Талапкер орта мектебі
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Отарбаева К.Ж
Сынып: 1
Қатысқандар саны: 20
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы
Дыбыстар әлемі несімен ұнайды? Дыбыс.
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан
және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: сөздегі дыбыстарды дұрыс айтады;
Көптеген оқушылар: сөздегі дауысты , дауыссыз
дыбыстарды анықтайды;
Кейбір оқушылар: сөздегі дауысты , дауыссыз
дыбыстарды анықтайды және сәйкес түспен бояйды
Бағалау критерийлері
Сөздегі дыбыстардың түрлерін (дауысты/дауыссыз, жуан
және жіңішке дауыстылар) анықтайды
Дыбыстарды дұрыс айтады
Тілдік мақсаттар
Дауысты, дауыссыз, жуан , жіңішке дыбыстар
Құндылықтарды дарыту
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм
және азаматтық жауапкершілік,
Пәнаралық байланыстар
Математика , көркем еңбек
АКТ қолдану дағдылары
Видеожазба көрсетілім
Бастапқы білім
Сөздерді дұрыс айта алады.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин.
(Ұ) «Сәлемдеме жіберу» әдісі.
Дыбыстар деген сөзді 3 түрлі (қызыл, сары, көк) қағаздарға
ораймын. Оқушылар әуен ойнап жатқанда оралған затты
сынып ішінде береді; музыка
тоқтаған кезде, оқушы бір
қабатын ашады. Əр қабатқа
тақырыпқа қатысты бір әріп
5-күн 7-үлестірме материал
2
жазылған, оқушылар қағазды ашып, әріпті дауыстап
айтады, одан
кейін оралған затты әрі қарай береді.
Осылайша заттың
орамасы біткенше жалғасады.
Нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады және
оқушылар 3 түрлі қағаз бойынша топқа бөлініп отырады.
Сабақтың ортасы
15 мин.
3 мин.
5 мин.
(Т) I-топ: Суретте бейнеленген жануарлардың
аттарын дыбыстап атайды.
II- топ: Суретте бейнеленген жануарлардың
аттарында кездесетін дыбыстардың дауысты,
дауыссыз екенін ажыратады.
ТЫШҚАН ТҮЙЕ ЖЫЛҚЫ
III-топ: Суретте бейнеленген жануарлардың
аттарын сызбамен белгілейді. Осы жануарлардың
қалай дыбыстайтыны туралы әңгімелейдіі.
Топтар жұмыстарын өзара бас бармақ әдісімен
бағалайды.
(Д) «Қалам ұсыну әдісі» Суреттегі жәндіктер
қандай дыбыс шығарады? Ойыңмен бөліс.
Оқушылар өз-өздерін бағдаршам әлісімен
бағалайды.
Тышқан, түйе,
жылқының суреті
Бейне жазба
Сабақтың соңы
7 мин.
) Суреттегі заттарды атаңыз. Сөзде неше дыбыс
бар? Сөздегі дауысты дыбыстарды қызыл түспен,
дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояңыз және
атаңыз.
Парта, тақта,
сызғыштың суреттері
5-күн 7-үлестірме материал
3
Оқушылар өздерін «Понтомимо» әдісімен
бағалайды.
Тапсырманы түсініп, жақсы орындадым десе-екі
қолын жоғары көтереді;
Тапсырма мен үшін қиын болды десе-басыын төмен
салбыратады;
Тапсырма мен үшін түсініксіз болды, ұнамады десе-
екі қолымен бетін басады
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
1.Оқушылар топтық
жұмыстарын өзара бас
бармақ әдісімен бағалайды.
2.Бағдаршам әдісімен
бағалайды.
3.Оқушылар өз-өздерін
понтомимо әдісімен
бағалайды.
Оқушылар:
-суреттегі заттарды атайды,
сөздегі дыбыс санын
анықтайды;
- сөздегі дауысты
дыбыстарды анықтайды
және сәйкес түспен бояйды;
- сөздегі дауыссыз
дыбыстарды анықтайды
және сәйкес түспен бояйды;
-дыбыстарды дұрыс айтады.
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Ширату жаттығулары.
5-күн 7-үлестірме материал
4