Конспект урока "Адам әрекетінің қоршаған ортаға әсері"
Пәні
дүниетану
Мерзімі
02.03.18
Сыныбы
4
Сілтеме
Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық
Сабақтың тақырыбы
Адам әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Сабақтың мақсаты
Адам әрекетінің қоршаған ортаға әсері туралы біледі, түсінеді, бағалайды.
Топта жұмыс кезінде өз ойын жинақтауды дамыту.
Адам әрекетінің қоршаған ортаны сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі
Жаңа білімді меңгеру сабағы
Сабақтың түрі
Түсіндіру
Әдісі
Диалогтік оқыту. Инсерт. Топтық жұмыс. «Сөйлемді аяқта» ойыны. Бес бармақ. Әдеби үйірме
Ресурстар
Тақта, бор
Табыс критерии
Адам әрекетінің қоршаған ортаға әсерін біледі, ажырата алады, бағалайды
Сабақ барысы
Сабақ
кезеңі
Уақыты
Оқу
белсенділігін
арттыруда
қолданылатын
әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Білу
8 мин.
Психология-лық
дайындық
1 нұсқа
1. Тау деген не?
2. Таудағы қар мен мұз қандай
биіктікте жатады?
3. Қазақстанның тауларын ата.
4. Таудың құстарын ата.
5. Қандай өсімдік қолдың терісін
күйдіреді?
2 нұсқа
1. Биіктік белдеулер деген не?
2. Тау етегінде қандай
жапырақты ағаштар өседі?
3. Таудың төменгі белдеуінде
Әрбір адам - туысым, досым, жұрағат,
Әрбір сабақ - үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір ісің - тірлік, тірек, адамдық,
Әрбір сөзің - шындық, бірлік, адалдық.
жер бетінің жазықтардан оқшау көтеріліп жатқан
қатпарлы және қатпарлы-жақпарлы құрылымды
бөлігі.
3000 м
Тянь-Шань – Аспан тау, Алатау, Көкшетау,
Баянауыл, Алтай, Сауыр-Тарбағатай.
Бүркіт, кекілік, ұлар
Күймесгүл
Таудың етегінен басына дейін топырақ, өсімдіктер
Әр дұрыс
жауапқа 1
бал,
барлығы
5 бал
қандай өсімдіктер кездеседі?
4. Тауда қандай жануарлар
тіршілік етеді.
5. Еңлікгүл қайда өседі?
және жануарлар әлемінің ауысу заңдылығы
үйеңкі, қайың, көктерек, қараағаш, тал
алма, өрік, жаңғақ, бадам, шетен, бөріқарақат,
итмұрын
тиін, тышқан, қарақас, арқар, таутеке, марал, барыс,
бұғы, аю
Тянь-Шань, Жоңғар Алатауда
Түсіну
3 мин.
Диалогтік оқыту
-Адам өз әрекеті арқылы табиғи
ортаны өзгертті ме?
-Адамның әрекеті табиғатқа
пайда әкеледі ме? Мысал келтір.
-Адамның әрекеті табиғатқа зиян
әкеледі ме? Мысал келтір.
-Қазақстанның қорықтарын
білесіңдер ме?
-Қорықтар не үшін қажет?
Жауап береді
Қолдану
10 мин.
2 мин.
Инсерт
Сергіту сәті
89- бет
«Қөңілді күн»
Мәтінді оқып, түртіп алады, білетін, білмейтін
сөздерді анықтайды.
Демалады, қозғалады.
Талдау
15мин.
Әдеби үйірме
1 топ: баяндаушы
2 топ: сұрақ қоюшы
3 топ: суреттеуші - сипаттау
4 топ: зерттеуші – неге олай
болды?
5 топ: дәнекерлеуші – барлық
ойды қорытады
Топтарға бөлінеді, рөлдерін орындайды.
Оқушы
рөлін
жақсы
атқарса
1 бал,
сұрақтар
ы
дұрыс
болса – 1
бал,
жауап
берсе –
1 бал
Жинақтау
5 мин.
Топтық жұмыс
Әр топ табиғатты қорғау
ережелерін құрастырады
Ереже құрастырады
Бағалау
2 мин.
Диалог
- Табиғатты адамдар қалай
пайдаланады?
Жауап береді
13 бал – 5
12-11 бал
- Неліктен адам табиғатты
қамқорлыққа алуы керек?
-Қызыл кітаптың пайдасы бар
ма?
– 4
10-8 бал –
3
7-1 бал - 2
Үй
жұмысы
83-85 бет
Начальная школа - еще материалы к урокам:
- Конспект занятия "Советы здоровья для Медвежонка"
- Конспект занятия "Осенние хлопоты человека"
- Конспект урока "Черное и Азовское моря. Природные особенности, подводный растительный и животный мир. Экологические проблемы"
- Родительское собрание "Растим читателя"
- Конспект занятия "Вылепи, моя профессия шофер"
- Конспект "Любование букетом хризантем"