Конспект урока "Мақал-мәтелдер" 4 класс

Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімдік: Оқушыларға мақал-мәтелдер жайлы түсінік беру. Олардың бір-
бірінен айырмашылығы жағына тоқталу.
2. Дамушылық: өткен сабақты бекіту, тапсырмалар беру арқылы
оқушылардың білімін тексеру. Сұрақ жауап арқылы оқушылардың ойлау,
есте сақтау қабілетін, сабаққа деген қызығушылығын арттыру,
3. Тәрбиелік: Қазақ тіліне деген аялы көзқарасын қалыптастырып,
сүйіспеншілік сезімін ояту. Жауапкершілік пен ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгеру сабағы.
Көрнекіліктері:үлестірме карточкалар, қима қағаздар, кестелер.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, оқу, сұрақ-жауап, кластер, венн диаграмма
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
- Кіріспе сөз.
Қазақ тілім – өз тілім, анам тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім,
Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым дара тілім!
Салеметсіңдерме, здравствуйте, good morning
Отырыңдар, садитесь, sit down please
Бүгін кім кезекші? Who is on duty today? Кто сегодня дежурный?
Бүгін нешесі? What is the date today? Какое сегодня число
1. «Ой қозғау» стратегиясы
Оқушыларға үш тілде сұрақ қою.
-Тұрақты тіркес дегеніміз не?
-What is the day of the week today?
-Сколько в году дни?
-Дос туралы қандай мақал –мәтел білесіңдер?
-What is your name?
-Білетің жаңылпашыңды жатқа айт?
2. Жаңа сабақты меңгеруге дайындық.
Оқушылармен тақырыптың атын ашу үшін «Мақал»және «мәтел» деген
сөзжұмбақ шешу
1. Жазылуы бірдей, мағыналары әр түрлі? /омоним/
2. Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер/антоним/
3. Ақ сөзінің антонимі?/қара/
4. Атын тура айтуға тыйым салынған сөздер? /табу/
5. Біреудің............. жібін аттамау; /ала/
1. Құрамы сөйлемдерден құралатын? /мәтін/
2. Көрікті сөзінің синонимі? /әдемі/
3. Ти десең тимейді, тиме десең тиеді?/тіл/
4. Қасиетті сан? /жеті/
5. Сөз бен мағынаны зерттейтін сала? /лексика/
3.Жаңа сабақ/ Новый урок/New lesson
Мақал және мәтел тірек-сызбасы арқылы түсінік беру және тыңдату.
Мақал Мәтел
4. Тапсырмалар орындау
1 тапсырма. /Жұппен жұмыс/
Әр түрлі тақырыпқа байланысты өздері білетін мақал-мәтел жазады.
Берілген уақыт бойынша қай жұп көп жазады. Бұл тапсырманы
орындау барысында оқушылардың ойлау қабілеттері дамиды.
2 тапсырма. / жеке жұмыс/ /үлестірме карточкалар таратылады/
Мақалдарды бір бөлек, мәтелдерді бір бөлек жазу.
1. Біреу күн нұрына малынса, біреу ай сәулесне зәру. 2.Жақсы адамға
жау жоқ. 3.Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей. 4. Кәрі түлкі
Тәрбиелік мәні бар,
ақыл-нақыл
сипатында
айтылатын сөздер
Ой-пікірді бейнелеп,
тұспалдап,
ишаралап тұратын
сөздер тобы
қақпанға түспес. 5.Айдағаны бес ешкі, ысқырығы жер жарады. 6.Екі
қораз ен қораға сыймас. 7.Ауыртпалық ақыл қосар. 8.Өсер елдің ақыны
көп, өшер елдің әкімі көп. 9.Ұжданы ақтың жүзі ақ.
3.Сергіту сәті.
«Қара жорға» биін билеу
3-тапсырма. /топпен жұмыс/
Оқушыларды нұсқа бойынша жылдам екі топқа бөліп, 2 топқа да қима
қағаздарда қиылған мақал мәтелдер тарату. Олар жалғасын тауып
құрастырады.
1.Анасын танымаған, Алласын танымас. 2. Баласы отынға барса,
бабасы көшеге сыймас. 3.Баласы атқа мінсе, анасы тақымын қысар.
4.Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын. 5. Жеті жұрттың тілін біл,
жеті түрлі білім біл. 6. Кісінің кісілігі киімінде емес, білімінде.
4. Сабақты бекіту
Венн диаграммасы арқылы сабағымызды бекітеміз.
Мақал
Ұқсастығы
Мәтел
5. Үйге тапсырма
Дос туралы 5 мақал, Отан туралы 5 мақал-мәтел жазып келу
6.Рефлексия
Оқушыларға-Сен жақсысың
-Мен сенің жұмысына көңілім толды
-Сен одан да әдемі жасай алар едің деген қима қағаздар
таратылады. Олар көрші отырған оқушыға соның біреуін таңдайды
7.Бағалау. Сабаққа белсене, жақсы қатысқан оқушыны бағалау.