Технологическая карта урока "XVIII ғ. ақын-жыраулар шығармалары тарихи дерек көзі ретінде қаншалықты құнды?" 8 класс
Әбдіғаппар Үміт Сейтжанқызы
Балқаш қаласы
№9 орта мектебінің
Тарих пәні мұғалімі
Кіріктірілген қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.1B Қазақстанның Ресейге қосылуының басталуы
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ тақырыбы
XVIII ғ. ақын-жыраулар шығармалары тарихи дерек көзі ретінде
қаншалықты құнды?
Кәсіби даму мақсаты
Диалогтік оқыту арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдысын
дамыту
Интербелсенді тәсілдерді ойын түрінде қолданып, оқушыны
шығармашылыққа баулу
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Қазақ хандығының саяси жағдайын сипаттайды
Сабақ мақсаттары
8.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларын тарихи
дереккөзі ретінде құндылығын бағалау
8.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи
кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
БС3 Шығарманы ұлттық құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу
АИЗ Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Жетістік критерийлері
Білу және түсіну: Жыраулардың жырына сүйеніп, осы кезеңдегі Қазақ
мемлекетінің кемінде екі саяси ерекшелігіне сипаттама жасайды;
Анализ: Дереккөздеріне қатысты кемінде 2 ашық түрдегі тарихи сұрақ
құрастырады;
Сыни ойлау және зерттеу: Деректің маңыздылығын ашатын кемінде
екі дәлел келтіреді.
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты лексика мен терминология :
ауыз әдебиеті\ фольклор
жырау\ жырау
жыршы\ писатель
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Ақындар мен жыраулардың шығармашылығындағы негізгі ой...
Құндылықтарды дарыту
Құндылықтар:
- Жауапты азаматтық позиция
- Құрмет
Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақта, ноутбук
Бастапқы білім
Қазақ мемлекетінің дербстігін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі
қандай?
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату
Қызығушылығын ояту
https://www.youtube.com/watch?v=lzL3eHEzzVg
1. Жыр қандай тарихи оқиғаны бейнелейді?
2. Батырға жыршы қандай талаптар қойған?
3. Жыршы қай ғасырда өмір сүрген?
Б Сыныптың қабырғаларына, тақтаға ақын-
жыраулардың өлеңдері, суреттері, жыраулар туралы
естеліктер, қысқаша өмірбаяндары қағазға жазылып
жапсырылып тұрады.
Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып,
оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы
мүмкіндігін сұрау.
М Тақырып анықталғаннан кейін сыныпты 5 санына
санату арқылы алты топқа бөлу. (Тәтіқара, Үмбетей,
Бұқар, Жанақ, Ақтамберді)
Осыған сәйкес оқушылар жыраулардың қоғамдағы
орнын анықтайды.
Сабақтың
ортасы
20 минут
Зерттеу сұрақтары
➢ ХVІІІ ғасырдағы әдебиеттің негізгі идеясы
қандай болды?
➢ Жыраулар поэзиясы қандай тарихи оқиғалар
туралы мәлімет береді?
Мен білемін
Зерттеу және талдау
Әр топ өздерінің жырауларына сәйкес сынып
бөлмесінде ілулі материалдардан ақпараттарды жинап
алады. Жыраулардың шығармаларымен танысқаннан
кейін олар шығармашылығында қандай оқиғаларды,
тұлғаларды, бейнелейтінін анықтайды және
шығармаларын дереккөз ретінде төмендегі
критерийлер бойынша бағалайды:
1.Жазылу уақыты
2.Құндылығы
3.Шынайылығы
Қазақ тілінен тапсырма
1-тапсырма
Жыраулардың өлеңдерін өлең құрылысына қарай
талдаңыздар. (ұйқас, шумақ, тармақ, буын, бунақ,
көркемдегіш құралдар: эпитет, теңеу)
Қазақстан тарихы (көне
заманнан бүгінге дейін).
Бес томдық. 3-том. –
Алматы, 2010.
Қабылдинов З.Е.,
Қайыпбаева А.Т.
8 сынып. Қазақстан
тарихы., Атамұра, 2012.
Қабылдинов З.Е.
8 сынып. Қазақстан тарихы.
Хрестоматия. Атамұра,
2012.
Бес ғасыр жырлайды: 2
томдық /Құрастыр. М.
Мағауин, М.Байділдаев. –
Алматы: Жазушы, 1989. –
Т.1.
Бес ғасыр жырлайды: 2
томдық /Құрастыр.
М.Мағауин, М.Байділдаев.
– Алматы: Жазушы, 1989. –
Т.2.
10 минут
Екінші сабақ
15 минут
Ойтолғаныс
20 минут
10 минут
Б Оқулықпен жұмыс:
1. Тарихи әңгімелердің ерекшелігі неде?
2. Шежіренің қазақ қоғамында атқаратын қызметі
қандай?
3. Қазақтарда музыка өнерінің қалай дамығаны
туралы жазыңдар?
4. ХҮІІІғ.соң. Қазақстанда ашылған мектептерді
атап, маңыздылығын түсіндіріңдер?
Тарихи
әңгімелер
шежіре
Музыка
өнері мен
айтыс
ХҮІІІғ.соңында
ашылған
мектептер
Қазақ тілінен тапсырма
2 тақырыптың біреуін таңдап, эссе жазыңыз.
«Елім деген ерлер қайда?»
«Жыраулар поэзиясы – жырдың мөлдір бастауы»
Жетістік критерийі:
- Шығарманы ұлттық құндылығы тұрғысынан
талдап, әдеби эссе жазады.
- Кемінде 5 көркемдегіш құралдарды қолданады.
- Сөз саны: 100
Мен білдім
Интерпретация
Т Сабақта алған білімдерімен алмасу үшін «Ағаш»
тапсырмасын қолданыңыз. Топтар өз ағашының
діңгегіне жыраудың атын жазады, бұтақтарына сұрақ
жазады. Сағат тілімен алты топ тапсырмаларымен
(ағаштарымен) алмасады. Оқушылар сұрақтың
жауабын жапырағына жазып қайтарады. Тапсырманы
жіберген топ жауаптарды бағалайды.
Қазақ әдебиеті.
Энциклопедиялық
аныктамалық. Кітаптар
және басылымдар.
Қазақстанның Мәдени
мұрасы
http://www.madenimura.
kz/kk/culture-
legacy/books/book/kazak-
edebieti-enciklopedialyk-
Сабақтың соңы
5 минут
Кері байланыс
Білгім келеді
«Плюс, минус, қызықты»
• «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған,
білімдері жайлы жазады.
• «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады.
• «Қызықты»- деген бағанға өздеріне не қызықты
болды соны жазады, немесе не жайында көбірек
білді, соны жазады.
Үйге тапсырма:
Өз облысымызда ХҮІІІ ғ. өмір сүрген, ақындар,
күйшілер туралы деректер жинап келу.
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
История - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Страны Европы и Америки в 19-20 веках" 8 класс
- Тест "1867 - 1868 жылдардағы реформалар" 8 класс
- Конспект урока "1867 - 1868 жылдардағы реформа" 8 класс
- Технологическая карта урока "1783 - 1797 жылдардағы Сырым Датұлы бастаған ұлт - азаттық көтеріліс" 8 класс
- Конспект урока "От Австрийской империи к Австро-Венгрии: поиски выхода из кризиса" 8 класс
- Конспект урока "Итоги развития общества в течение второго периода Новой истории" 8 класс