Ашық сабақ "Координация және реттелу"

Бөлім:
Координация және реттелу
Педагогтің аты-жөні:
Тұрымова Жазира Алпамысқызы
Күні:
18.02.2022
Сыныбы:
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын.. Ми.
Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми,
артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен
ми сыңарлары.
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен
қызметтерін салыстыру
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар үшін:
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдерін атап бере
алады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Адамның миын сипттап түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар үшін:
Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін біледі
Құндылықтарға баулу:
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей
еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-
әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты
ояту
7 мин.
Жаңа сабаққа
кіріспе
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі
арқылы өткен
тақырыппен жаңа
сабақты
байланыстыру
мақсатында ой
қозғау
сұрақтарын
ұжымдық
талқылау.
Оқушыларға
1. Жүйке
жүйесі
дегеніміз не?
2. Жүйке
жүйесінің
типтерін ата
3. Нейрондард
ың қысқа
және ұзын
өсінділері не
деп
аталады?
4. Жүйке
жүйесінің
Мақсаты:
Жылдам әрі
функционалды
түрде сыни
ойлануды дамыту.
Тиімділігі:
оқушының
танымдық
дағдысы артады.
Сонымен қатар
оқушыға сабақтың
өмірмен
Өз ойын
дұрыс
мағынада
білдіріп,
талқылауға
белсенділікпе
н қатысқан
оқушыға
«Жарайсың!»
деген
мадақтау
сөзімен
жалпылама
төмендегі
сұрақтар және
жаттығу түрлері
беріледі. Әр
оқушы өз оймен
бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.
Оқушылар
сұрақтарға
жауап беріп,
өзара ұжымдық
талқылау
жасағаннан кейін
мұғалім
оқушыларға
сабақтың
тақырыбы,
мақсатымен
таныстырады.
құрамбөлікт
ері?
5. Нейрондар
дегеніміз не?
6. Нейрон
құрылысы
байланысын
көрсетеді және
сабақтың
тақырыбы мен
мақсатын
анықтауға
мүмкіндік береді.
Саралау: Бұл
жерде саралаудың
«Диалог және
қолдау көрсету»
тәсілі көрінеді.
Дұрыс мағынада
жауап беруге
бағыттау
мақсатында кейбір
оқушыларға ашық
сұрақтар, ал
кейбір көмек
қажет ететін
оқушыларға
жетелеуші
сұрақтар
қойылады.
ынталандыру
.
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.
Орталық және
шеткі жүйке
жүйесі.
Жұлын туралы
түсінік видео
көрсетеді.
Тақырыпты
түсіндіре отырып
сұрақтар арқылы
видеодан
түсінгендерін
сұрайды.
Оқулықтағы жаңа
сабақтың мәтінін
оқуға тапсырма
береді
Тірек сөздермен
танысып, өз
дәптерлеріне жазып
алады
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Адамның миының
негізгі бөлімдерін
сипаттайды.
Тақырыпқа
байланысты
интернет
көздерін
пайдаланып
Мидың
құрылысы
мен
қызметтері
туралы
видеоролик
көреді.
Тапсырмалар
айдарындағы 1-
тапсырманы
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
1-Тапсырма
Мәтінмен жұмыс.
3 топқа мәтін
беріледі.
1.Жүйке жүйесінің
бөлімдері
2.Жұлын.Жұлынның
құрылысы
Дескриптор:
Жалпы -3 балл
1.Жүйке
жүйесінің
бөлімдерін
атайды.
2.Жұлын.
Жұлынның
ДК экраны
7-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
3.Жұлынның
қызметі.
Мәтінмен танысып
постер қорғайды.
құрылысын
атайды
Тапсырмалар
айдарындағы 2-
тапсырманы
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
2-Тапсырма
1.Ми діңінің
атқаратын
қызметтерін тадайды.
2.Суреттегі
сілтемелерге
байланысты ми
бөлімдерін атайды.
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. -Нейрон
жасушасының
құрылысын
көрсетеді
2.Құрылыс және
қызметтерін
талдайды.
3. Суреттермен
жұмыс жасайды,
сілтемелерді
атайды.
ДК экраны
7-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
«Еркін
микрофон»
әдісі. Мұғалім
сабақты
қорытындылау
мақсатында
оқушылардың
сабаққа деген
көзқарасын,
рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:
Оқушы алған
білімін саралай
білуге
дағдыланады.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты,
тақырыбы бойынша
өз ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім
оқушыларды
«Жапондық
бағалау» әдісі
арқылы
бағалайды. Яғни
«Дұрыс
келісемін»,
«Толықтырамын,
басқа көзқарасым
бар», «Менің
сұрағым бар».
Сонымен қатар 1-
10 баллдық жүйе
бойынша
оқушылардың
сабаққа қатысу
Тиімділігі:
Тақырып
бойынша
оқушылардың
пікірін
анықтайды.
Жинақталған
деректердің
құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрінеді.
белсенділігі
бойынша
бағаланады.
Саралау. Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
қабілетті оқушылардың алдына
қандай тапсырмалар қоясыз?
Бағалау. Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
«Диалог және қолдау көрсету»,
«Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін
нәтижені, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде, оқу материалы мен
ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып
әзірлеуді қамтиды.
«Мадақтау сөзі»
әдісі
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін
қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары орындалады.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен
нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2: