Открытый урок "Путешествие по Шотландии" 8 класс
МКОУ «Березовская НСОШ им. В. А. Роббека»
Открытый урок по теме: "Путешествие по Шотландии"
(учебник В.П. Кузовлева). 8-й класс
Подготовила учитель английского языка
II категории Роббек А.П.
Цели и задачи:
систематизация и расширение лингвистических знаний учащихся, развитие познавательного
интереса, творческого потенциала, формирование социокультурной компетенции, овладение
коммуникативной культурой.
Цели урока:
обучающая: актуализировать имеющиеся знания учащихся по теме, развивать навыки
неподготовленной речи, развитие умения читать с целью понимания основного содержания,
развивающая: развитие внимания, памяти, воображения, внимания учащихся, развитие умения
работать с лингвострановедческим справочником.
воспитывающая: формирование потребности и способности понимать образ жизни в Шотландии,
способности осознавать свою культуру через контекст культуры англоязычных стран, расширение
кругозора.
Оборудование: карты, виды Шотландии, эмблема, флаги, портреты, карточки, книги, музыкальное
сопровождение, плакаты, экран.
Ход урока.
I. Slogan: “ He who has not seen Scotland does not really know Great Britan”.
Вступление учителя ( на экране)
Britain is the land of contrasts. Scotland, one of its parts is a country with the intense national traditions.
This is the land of romance, the land of legendary knights, battles, ballads.
The wild mountains of Northern Scotland, the loveliest Scottish fjords and glistering lochs are believed
to be among the best scenery of the world. Romance needs imagination. So you have to take Scotland
with imagination. Welcome to Scotland!
II “The portrait of the country. ”
“Oh Scotia! My dear, my native soil” R.Burns.
Capital – Edinburdh (слайд 4)
Language – English
Currency – pound (слайд 5)
Population – 5 million people
River – Clyde. (слайд 6 )
Lakes – Loch Lomond, Loch Ness. (слайд 7)
Mountains – The Highlands of Scotland.(слайд 8)
Largest cities – Glasgow, Aberdeen.(слайд 9)
Symbol – thistle. (слайд 10)
Great people – W.Scott, R. Burns, J Watt, G.G. Byron, R.L. Stevenson. (слайды 11-14)
III Slogan (на экранеслайд15) “This is my own, my native land” Sir. W. Scott
Учитель: We are in Scotland at last!
We read so much about it!
We heard so much about this romantic land.
Now let’s fresh our knowledge and enjoy travelling round Scotland.
Работа в группах: ответы на вопросы викторины (карточки по 3 вопроса)
What is the name of the highest mountain in Scotland?
What is the national emblem?
What monster “lives” in Loch Ness?
What’s the capital of Scotland?
What river is Glasgow on?
What is the name of the largest lake in Scotland?
What is the kilt?
What city is called “the heart of industry”?
(Ответы сдаются жюри)
IV Slogan “My heart is in Highland, wherever I go…”(слайд17)
Учитель: Train your imagination!
Задания группам:
1 задание: (3 мин)
Найти на контурной карте и обозначить Шотландию.
Нарисовать пейзаж Шотландии.
2 задание: (3 мин)
Нарисовать изображение Несси.
Нарисовать Несси для рекламы.
(Работы сдаются жюри для оценки)
V. Reading (на экране виды Эдинбурга слайды 20-26):
Now we are in Edinburgh. It is situated on the Seven Hills. The most impressive view is the Edinburgh
Castle standing high on the grey massive Castle Rock. There are many monuments to the great people.
But there is one devoted to a true friend. It is a statue to a dog. That dog was a Scottish terrier. It was
small but brave and clever. The dog loved his master very much. When the dog’s master died, the dog
came to the cemetery on the master’s grave. Every day the dog was there in good and bad weather.
When the people of Edinburgh knew the story, the mayor of the city gave the dog the collar “freedom of
the city”. When the dog died, the citizens put up a statue to that dog.
Учитель: You know Scottish people adore animals. And what about you? Your attitude to this story.
VI. Ролевая игра. Гид (ученик)
And now let’s have a rest. Would you like to taste Scottish dish? Would you mind to have a snack in one
of teashops?
In the Cafe. (2 ученика)
T. – Waiter!
W. – Yes, sir. What can I do for you!
T. – I am a foreigner, a tourist from Russia. I’d like to eat a traditional dish.
W. – With great pleasure. I recommend you to order black Scottish sausage and brown bread. Anything
else?
T. – Well, I’d like to taste some Scottish cheese.
W. – We have Scottish cottage cheese. Wait a minute, sir.
T. - Thank you very much. It’s delicious! A cup of coffee, please.
W. – Just a moment! I am at your service. – Thanks. Good bye!
W. – Come again!
VII Checking home task.
We are invited to the famous contest devoted to R. Burns’ poetry.
Учащиеся читают наизусть приготовленные отрывки из стихов Р. Бернса.
Стихи:
A red, red rose…
Oh, whistle and I’ll come to you…
Coming through’ the rye, poor body…
My heart’s in Highland…
Auld Land Syne
VIII. Учитель. Аудирование.
The main richness of the country are its people: talented writers, poets, scientists, inventors, explorers,
artists, composers.
Работа в парах.
Name the most outstanding people of Scotland. Listen and write down.Cards:
№1
№2
№3
№4
№5
№6
Scientists
writers
inventors
poets
explorers
artists
Robert Burns – a great Scottish poet
James Watt – a famous inventor of the steam engine.
Walter Scott – a great writer
Fleming – a scientist, famous for discovering of penicillin.
R.L. Stevenson – a famous writer
David Livingstone – an outstanding explorer of Africa.
(ответы на экране слайды 27-32, ученики сверяют свои ответы и читают их)
IX. Учитель: Let’s relax! Enjoy the moment! Listen to a small beautiful poem by R.L. Stevenson “Time to
Rise”. Try to understand and imagine the picture.
A birdie with a yellow bill
Hopped upon the window sill.
Cocked his shining eye and said:
“Aren’t you ashamed, you sleepy head.”
(чтение с жестами и мимикой)
What is it about?
X. Учитель: В далеком прошлом Шотландии и в настоящем мы находим связь двух культур:
российской и шотландской. Вот 3 примера:
Предки М.Ю. Лермонтова (родословная идет от Дж. Лермонта) по семейной легенде происходят
из Шотландии. Какие чувства и мысли вызывают у вас прекрасные строки М.Ю. Лермонтова из
стихотворения “Желание”
На запад, на запад помчался бы я,
Где цветут моих предков поля,
Где в замке пустом, на туманных горах,
Их забвенный покоится прах.
… И арфы шотландской струну бы задел
И по сводам бы звук полетел…
… Меж мной и холмами отчизны моей
Расстилаются волны морей…
2. S.Marshak - a famous Russian poet brought R. Burns to the Russian people through his fine
translations:
Oh my Luve’s like a red, red rose,
That’s newly sprung in June:
Oh my Luve’s like the melody,
That’s sweetly played in tune…
Любовь, как роза, роза красная,
Цветет в моем саду
Любовь моя - как песенка,
С которой в путь иду…
2. A.S. Pushkin began to study English to read Byron’s poems in original. He was fascinated by his
romantic poetry.
Adieu, adieu! my native shore
Fades over the waters blue.
The night – winds sigh, the breakers roar
And shrieks the wild sea-mew (G.G. Byron)
Прощай, прощай! Мой брег родной
В лазури вод поник.
Вздыхает бриз, ревет прибой,
И чайки вьется крик.
Our travelling has come to an end.
Заключение (на экране)
Учитель: When we get acquainted with the culture, literature and history of another country, we begin
to understand its people, their way of life and their views better.
Good Bye to Scotland!
XI. Итоги: анализ, мнения учащихся.
Thank you very much for your tolerance and attention.