План-конспект урока "Английский язык в мире" 6 класс
2. План – конспект урока в 6 классе
Тема урока: «Английский язык в мире»
Форма урока: комбинированный урок
Тип урока: урок предъявление лексического материала по темам
«Числительные», «Страны и языки мира»
Цели урока
Образовательные:
- систематизация ранее полученных языковых, социолингвистических и
знаний и навыков;
- осуществление вторичного осмысления уже известных знаний, выработка
умений и навыков по их закреплению.
Развивающие:
- развитие самостоятельности;
- развитие интеллектуальных способностей (память, мышление);
- развитие инновационных умений;
- развитие самостоятельного решения коммуникативно-познавательных
задач.
Воспитательные:
- формирование уважения к изучаемому языку;
- воспитание активности в решении коммуникативно-познавательных задач.
Здоровьесберегающая:
- предупреждение перегрузки, снятие напряжения.
Основные задачи:
• развивать навыки и умения аудирования с целью извлечения новой
информации;
• развивать навыки и умения говорения на основе содержания
прослушанного, интерпретация диаграмм .
Оснащение урока: учебник, аудиокассета, магнитофон, раздаточный
материал ( бланки для ответов).
Методы и приёмы:
• по источникам информации: вербальный, практический;
• по степени взаимодействия: фронтальная, групповая работа;
• по характеру познавательной деятельности: поисковый, проблемно-
поисковый, алгоритмический;
• в зависимости от конкретной дидактической задачи: применение на
практике.
Урок разработан на основе УМК Н.Н. Деревянко «Английский язык 6 класс».
Продолжительность урока 45 минут
Ход урока.
Название
этапа
урока
Речь, деятельность
учителя
Предпола-
гаемые
ответы
учеников,
деятельность
учеников
Форма
проведен
ия
виды
контроля
Наглядность,
раздаточный
материал
1.
Организа
-
ционный
этап,
Фонети-
ческая
разминка
целепо-
лагание
- Good morning children,
nice to see you.
- How are you today?
-Who is on duty today?
- Many words of our lesson
you have already know –
they are numerals. And only
one of them is new.
However, I won’t translate it
for you because it is very
easy. You will see it now.
a) Phonetic drill
-The task for you is to name
the numerals. (10-
1000.000.000)
-So, who is ready to tell what
the new word is?
- That is right. In English is
billion
-now you know all the
numerals, so let’s do another
task.
b) the aims of the lesson
- The aim of this lesson is to
learn about the usage of
English language in the
world that is why we repeat
all numerals.
-While we are studying this
topic, you will learn much
different information about
different countries and
languages in the world. You
- Good morning
Olga
Leonidovna,
nice to see you
too.
- I am fine/not
bad….
Pupils name the
Numerals
Class says that it
is миллиард
Фронталь
-ная
работа
On the board:
10
100
1000
10.000
100.000
1000.000
10.000.000
100.000.000
1000.000.000
7
77
777
7.777
77.777
777.777
7.777.777
77.777.777
777.777.777
7.777.777.777
can find them in your
textbooks page 39. Let’s
train to pronounce them.
- At the lesson you’ll train to
listen for gist, the specific
information and interpret
diagrams.
Pupils repeat
new words after
the teacher
2.
Стадия
осмысле-
ния
a) speaking
- We work much with
numerals the first task is to
learn interesting facts about
English language.
To work more effective,
let’s work in groups.
Sponsors get the instruction,
the task and the form please.
- I will check how you work.
Do not help your partners
with numerals.
Time limit is 10 minutes.
b) listening
- Time is up. Give me your
forms. While I check them,
you should do next task.
Exercise 3a.
- So, I’m ready to announce
you the results.
The teacher writes the
results on the board and
comments them.
- And I hope you are ready to
announce you gestures.
- Do you want to know who
is right? Then listen to the
tape.
After listening, groups get
the points.
c) speaking
- Now, I want you to train to
name numerals in English.
Look at the diagram let us
name all the languages
according to the example.
Pupils work in
groups: ask each
other questions,
answer them and
fill the form
Pupils read the
task and do it in
groups.
Groups
announce their
gestures.
- We guess
that…
Класс
поделен
на три
группы
Работа в
группах
Работа в
группах
Instruction
Tasks for a work
Forms the
answers
The teacher
writes the groups’
answers
The teacher name the
members of each group:
-Sponsors, timers,
secretaries, generals. If the
member gives the correct
answer, the group gets the
point.
d) listening
- Look at the second
diagram. It shows how many
people in different countries
speak English. However, as
you see some information is
missing. Listen to the tape
once more, in groups fill the
gaps and be ready to answer.
For the correct answer,
groups get points.
Pupils listen to
the tape, fill the
gaps, announce
the results, agree
or disagree with
other groups.
Example:
…million people
speak…
Example:
…million people
speak English
in…
3.
Стадия
рефлек-
сии
- According to the diagrams,
that we learn to interpret
today you can tell about the
role of English language in
the world.
- Is it the important
language? Why?
- Thank you for your
answers. Now please look at
our table of reflection. What
did we do today at the
lesson? In addition, what are
your marks for this work?
- Thank you for your work.
The teacher tells the marks
for pupils.
Today we work with two
diagrams. The task for you
will be to make the diagram
about our textbook. It is
exercise 6.
- Well, the lesson is over.
Good bye pupils.
Pupils work as
the whole class
-I think it is the
important
language in the
world because
people in many
countries speak
English.
- We learn
about…
- We learn to…
- We train to...
- Good bye.
Фрон-
тальная
работа
The table
«Reflection of the
lesson»
Приложение к плану – конспекту
Инструкция.
1. Каждый участник группы берет ту карточку с заданием, на котором
написана его должность.
2. Все участники группы проговаривают про себя на английском написанные
в предложениях числа. (но никто из участников группы не должен их видеть
и слышать)
3. а) Генерал читает вопросы группе.
б) Тот участник группы, у которого есть ответ на вопрос генерала,
отвечает.
в) Генерал записывает ответ в бланк для ответов. (только число)
4. а) Генералу задают вопросы участники группы.
б) Генерал отвечает на вопросы.
в) Тот участник группы, который задавал вопрос, записывает ответ в бланк
для ответов. (только число)
Карточки для участников группы.
Генерал:
Questions for the group
1. How many words did the first English dictionary have?
2. How many Smiths are there in the USA?
3. How many people start the London Marathon every year?
Answers for the group
1. The London Marathon is one of the biggest in the world. Every year 25.000
people finish the London Marathon.
2. The Oxford English Dictionary has 500.000 words.
3. There are more than 800.000 Smiths in England and Wales.
Спонсор:
The answer for the General’s question
- The first English dictionary had 40.000 words.
The question for the General
4. How many words does the Oxford English Dictionary have?
Таймер:
The answer for the General’s question
- There are more than 2.000.000 Smiths in the USA.
The question for the General
5. How many Smiths are there in England and Wales?
Секретарь:
The answer for the General’s question
- Every year about 30.000 people start the London Marathon.
The question for the General
6. How many people finish the London Marathon every year?
Бланк ответов
Answer that the General writes down
Answer that the members of the group
writes down
1.
4.
2.
5.
3.
6.
Английский язык - еще материалы к урокам:
- План-конспект урока "Достопримечательности Великобритании" 6 класс
- Презентация "Использование компьютерных технологий в проектной работе. Из опыта работы"
- Технологическая карта урока "Кулинарное шоу" 5 класс
- Презентация "A personal letter"
- Презентация "Формирование УУД на уроках английского языка" 9 класс
- Презентация "Dress right" 5 класс