Конспект урока "Край в котором мы живем" 8 класс

Край в котором мы живем
Урок для 8 класса.
Цели и задачи:
Учебный аспект: формирование навыков коммуникативной культуры; развитие культуры
устных выступлений; совершенствование умения запрашивать информацию, выделять
проблему и доказывать её актуальность; закрепление правил грамотного письма.
Развивающий аспект: развитие потребности и способности к сотрудничеству и
взаимопомощи при работе в паре и группе; развитие познавательного интереса учащихся
и творческих способностей, умений конспективно планировать своё предстоящее
выступление по предложенной теме или ситуации.
Воспитательный аспект: воспитывать любовь к своей малой родине, подмечать красоту
родного края; воспитывать способность идти на компромисс и стремление к
сотрудничеству.
Ход урока
1. (Приветствие организационный момент)
Teacher: - Good morning boys and girls. I am very glad to meet you. Today we are not at the
lesson of English we are at the lesson of Geography. Why? Because when we are at a foreign
speaking country we are often asked about the place we live in and of course about Russia. And
today we will learn how to do it. But before speaking English we need to repeat some English
sounds.
They are:
(учитель проводит фонетическую зарядку)
Учитель: - To speak about our country and the place we live in we need some words and
phrases, here they are:
The first phrase is: ….is situated in/…is located in…, the second phrase is …..is washed by….,
…. borders on …., the capital ….., the longest river….., the official language…
(Учитель отрабатывает фразы с учениками, но не переводит их сам, а просит учеников
догадаться о их значении при помощи картинок и предложений.)
Учитель: - And now we are going to make our own map of Russia. You have to listen to the text
and fill in the gaps with missing words and then we‘ll fill in our map. Take the sheets of papers
on your tables. Look them through for a minute. Let’s listen. And the map in you notebooks will
help you! Are you ready?
(Учащиеся прослушивают запись и заполняют пропуски в тексте, карта России, которая
находится в ноутбуках, помогает ученикам.)
Текст аудирования:
Russia
Russia is the largest country in the world. It is situated in the eastern part of Europe and in the
northern part of Asia.
Russia borders on fourteen countries, such as Mongolia and
in the south-east, and Norway in the north-west, and so on.
Russia is washed by twelve seas and three oceans: the Atlantic in the west, the Arctic in the
north, the Pacific in east. It is washed by in the south, by the Baltic Sea in the west, by
the White Sea in the north, by the Japanese Sea in the east and so on.
There are a lot of great rivers and deep lakes. The longest rivers are in Europe and
, the Yenisei and the Lena in Asia. The largest lake is the . The Baikal is the deepest
lake in the world
_____________ are the longest mountains. They separate Europe from Asia.
The population of Russia is about 150 million people.
The capital of Russian Federation is _______, with the population of about 12
million people. The population of
St. Petersburg is about 5 million people.
Well and now let’s fill in our map. (Учитель задает вопросы, учащиеся отвечают на
вопросы по тексту и записывают названия на контурной карте на интерактивной доске.)
-What does Russia border on in the south?
-What does Russia border on in the west?
-What is Russia washed by in the south?
What is Russia washed by in the west?
What is the longest river in Europe?
What is the longest river in Asia?
What separates Europe from Asia?
What is the capital of Russia?
What is the population of Russia?
Thank you very much! Look what a wonderful map we have got!
Учитель: And now! Listen! ( звучит музыка «Увезу тебя я в тундру»)
Учитель: - What are we going to speak next?
You are right. We are going to speak about the place we live in. But I want you to prepare
projects about the places we live in. Let’s divide into 2 groups. Your group will prepare a project
about YNAА and your group about Purovskiy district. You have everything on your tables:
maps, pencils, pictures. Let’s start.
(ученики составляют проекты про Пуровский район и ЯНАО)
And now show us your projects and tell about them.
(Ученики защищают свой проект на английском языке по образцу.)
Учитель: - Thank you for your projects. Do you like your projects let’s present them to each
other!
We have some time left so let’s do a simple crossword and we’ll get to know what the symbol of
Purovskiy district is. The questions are on your notebooks. And here is a crossword.
Will you read the first question?
( Ученики разгадывают кроссворд, вопросы находятся на ноутбуках, на столах; после
этого записывают ответы на интерактивной доске. И центральное слово получается
символ Пуровского района.)
Учитель: - Thank you for the lesson.
(Учитель подводит итоги урока и благодарит детей за урок.)
Оборудование:
1. Компьютер.
2. Интерактивная доска.
3. Компьютерный класс.
4. Раздаточный материал.