Конспект урока "Animals" 6 класс

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №4 г.
Мамадыш» Мамадышского муниципального района РТ
Animals
(Урок в 6 классе по УМК М.З. Биболетовой “Enjoy English”)
(Открытый урок на районном семинаре учителей иностранных языков)
Учитель: Каримуллина Э.Ф.-
учитель английского языка высшей категории
Дата: 7.12.12
Тема: Animals
(Урок в 6 классе по УМК М.З. Биболетовой “Enjoy English”)
Цель: формирование грамматических навыков говорения по теме “Animals
Задачи урока:
Образовательные:
Повторить правила употребления Past Simple для выражения действия,
совершившегося в прошлом.
Научить употреблять Present Perfect для выражения действия, совершившегося в
прошлом, но имеющего связь с настоящим моментом.
Научить различать Present Perfect и Past Simple.
Развивающие:
Развитие коммуникативных навыков на основе изученного грамматического
материала
Воспитательные:
Воспитание толерантности, чувства ответственности за товарищей,
взаимовыручки.
Воспитание любви к животным.
Приемы:
формирование коммуникативной компетенции;
использование компьютерной технологии;
работа в парах, в группах, mingling
учебно-познавательная игра.
Учебно-методическое обеспечение: разрезные карточки с заданиями, презентация
Ход урока
1. Орг. момент
Good morning, boys and girls. Take your sits, please.
Who is on duty today? Who is absent?
2. Речевая разминка
а) Let’s play a game “Snowball “Animals”. I’ll name one word, the second pupil will repeat it
and add another word, and the next pupil will repeat two words and say one more.
(Примерные ответы:
-a dog
-a dog, a cat
-a dog, a cat, a monkey…)
b) What can you tell us about the animals?
c) Where can we see animals?
(Примерные ответы:
In the zoo, in the street, at home…)
3. Актуализация навыков диалогической и полилогической речи.
а) Your home work was preparing and acting the dialogues about these places.
(Примерный диалог:
-Where are you going?
-I’m going to the zoo.
-Wow! I was in the zoo last year.
- What animals did you see?
- I saw monkeys, elephants, and many other animals.
-What did they do?
- Tigers were fed; monkeys jumped, ran and played.
-How interesting! Well, I have to go, see you later!
-Bye!)
b) Animals are divided into 2 groups: wild and domestic. Name the wild animals.
(Примерные ответы: tigers, wolves, foxes…)
Name the domestic animals.
(Примерные ответы: a cow, a sheep, a cat…)
Name the endangered animals.
(Примерные ответы: a panda, a white tiger…)
Now I am giving you card with the names of the animals. And I put the sighs “Domestic”,
“Wild” and “Endangered” on these desks. You’ll have to be divided into three groups according
to your animals.Приложение №6
(Разделение на группы)
с) The leaders of these groups are ….. I’ll give the questionnaires to the leaders. You should fill
in the names of your team’s members, and their answers in these squares. If the answer on the
first question is negative, you won’t have to ask other questions.- Приложение №1 (слайд 2 )
Name
Have you got a
pet?
What is it?
What’s its
name?
What kind is it?
Teacher: Who is from your team has a pet? What is it? What’s its name? What kind is it?
Физкультминутка (слайд3 )
I see you are tired. Stand up, please. Imagine that you are animals in the zoo. Do what I’ll tell
you.
You are monkeys. - Climb!
You are lions. Run!
You are eagles. - Fly!
You are crocodiles. - Swim!
You are bears. Jump!
3. Развитие навыков чтения с извлечением необходимой информации
My dear friends, I’ve got a letter from my friend Christine. She is from Great Britain and she
lives in Cambridge. I hope that you help me translate this letter. (слайд 4)
Dear Elvira,
Have you ever been to London? I’ve been there this week. I have visited London Zoo. It is in
Regent’s Park. There are many thousands of exotic animals at London Zoo. It has over 5000
insects. Some animals are endangered and the Zoological Society of London fights to help save
these animals all over the world. I have never seen a polar bear. And I saw it 3 days ago. I was
happy.
Have you ever been to the Zoo? What animals did you see? What did they do? Have you ever
fed animals in the parks?
Yours,
Christine
Read, please. (выразительно читают и переводят) (Приложение №2)
4. Актуализация грамматических навыков по теме Present Perfect.
In what tense is this letter written? В каком времени написано письмо? Какое действие оно
выражает? (совершившееся в прошлом, но имеющее связь с настоящим моментом). В
каком времени мы будем переводить его на русский язык? (в прошедшем). We’ll compare
it with Past Simple. Сегодня мы с вами будем изучать данное время, и сравнивать с
прошедшим временем.
Что мы можем сказать о Present Perfect? (Учащиеся называют, на экране появляются
ответы). (слайд5 )
5. Закрепление грамматического материала
a). We know that the verbs in Past Simple and Present Perfect have 3 forms. Lets revise them.
(слайд 6)
Кенгуру, Кенгуру
Говорила поутру:
“Надо быстренько вставать
И глаголы повторять:
To write-wrote-written
To eat-ate-eaten
To speak-spoke-spoken
To break-broke-broken
To come-came-come
To become-became-become
To run-ran-run
To swim-swam-swum.
To do-did-done
To begin-began-begun
b) Порядок слов в Present Perfect
-Now let’s work in the groups. I’ll give you the cards with the words. You should make the
sentences in Present Perfect and show them to us.
Разрезные карточки – в группе . (Приложение №3)
-I’ll offer you the words “not” and “yet”. You have to change your sentences to make them
negative.
Составляют предложения
We, have, already, gone, to the zoo, this week.
She has already visited a wild park this month.
I have just fed monkey today
c) Mingling
You have cards with questions in present perfect. Go through your classmates and find out who
has done given activities.. Приложение №4 (слайд 7)
(Ребята ходят по классу, задавая вопросы, данные в таблице. Они должны найти
одноклассников, которые могут положительно ответить на эти вопросы и вписать их
имена (достаточно одного в каждую строчку) в таблицу.
d) Comparison.
As we know, the translation of Present Perfect is in Past Tense. Let’s compare Present Perfect
and Past Simple. What do you know about past simple? (Слайд8)
e). The game “Who is faster” – в паре.
Choose the right adverb and write in the column of Past Simple or Present Perfect.
Учащиеся распределяют наречия и наречные обстоятельства времени согласно Past Simple
или Present Perfect. (слайды 9-10 )
Карточка: (Приложение №5)
Last week, ever, this evening, already, 2 days ago, in 1999, just, yesterday, today.
Past Simple
Present Perfect
last week
ever
2 days ago
this evening
in 1999
already
yesterday
just
Today
f). Aудирование (сигнальные карточки: красный - Past Simple, желтый - Present Perfect).
Учащиеся слушают предложения и показывают сигнальные карточки. Listen to me, please.
If you hear a sentence in Past Simple, show me a red card, in Present Perfect - a yellow card.
(слайд 11)
1) Last week I went to the zoo.
2) We have already bought new animals.
3) Mr. Brown repaired the animals’ cages yesterday.
4) They have joined the Zoological Society of London this year.
5) My friend has just seen exotic animals.
6) He closed the zoo in 1999.
g). Выполнение грамматических упражнений.
I’d like you to show your understanding through doing grammar exercises. (Слайд 12)
- тест он-лайн
http://www.englisch-hilfen.de/en/exercises/tenses/simple_past_present_perfect.htm
- ex.34 , p.114
One pupil tries to do the test on-lain, others open student’s books, p.114 ex.34 . Open your copy
books, write the date. You have to open the brackets and write the right form of the verb.
6. Домашнее задание
Answer the questions, given in the letter (Ответить на вопросы, данные в письме)
7. Подведение итогов урока
8. Рефлексия
Что нового вы узнали на уроке?
Thank you for your work! You are great! Good bye!