Технологическая карта урока "Our future" 8 класс

Муниципальное автономное общеобразовательное учреждение «Гимназия№4» г.
Норильска, Красноярского края
ФИО: Устинова Виктория Александровна - учитель английского языка
Класс: 8
Тема: «Our future» (интегрированные уроки английского языка +технология)
Цель:
o поиск и выделение необходимой информации при чтении на иностранном
языке о разных представлениях людей о будущей жизни в учебном тексте;
o реализация групповых рассказов о том, как решить проблемы,
существующие в современном обществе при помощи новых технологий.
o активизация Future Simple в устной речи
Задачи:
o анализировать учебный текст;
o выполнить упражнения
o обсудить в группах проблемы, существующие в нашем обществе, найти пути
их решения в будущем.
Формирование метапредметных умений:
- умения интерпретировать и обобщать информацию, формулировать
оценочные суждения.
- умения выявлять в тексте информацию, разъясняющую формулировку
задания, применять ее к конкретному случаю.
Метапредметные темы: технологии, семья, образование, еда, космос, транспорт,
здоровье.
Оборудование: словари, интерактивная доска, раздаточный материал, картинки.
Технологическая карта урока
ФИО автора
Устинова Виктория Александровна
Тема урока
« Наше будущее»
Класс, предмет
8 класс
Базовый учебник
УМК Ассess 2 (Express Publishing)
Тип урока
Урок систематизации знаний
Цель урока
o поиск и выделение необходимой информации при чтении на
иностранном языке о разных представлениях будущей
жизни в учебном тексте;
o реализация групповых рассказов о том, как решить
проблемы, существующие в современном обществе при
помощи новых технологий.
o активизация Future Simple в устной речи
Задачи урока
o анализировать учебный текст;
o выполнить упражнения;
o обсудить в группах проблемы, существующие в нашем
обществе, найти пути их решения в будущем.
Планируемые
результаты
- Составить собственные высказывания в командах о том, как
решить проблемы, существующие в современном обществе при
помощи новых технологий и представить их классу
Дидактические
средства
УМК «Access 2» Express Publishing;
кроссворд;
дидактические тексты;
карточки для каждой группы с текстами и упражнениями с
выбором правильного или неправильного ответа («True or
False» с множественным выбором);
облако слов по теме: «Будущее»
памятка (инструкция по формированию навыков работы в
группах).
Оборудование
Проектор, интерактивная доска
Этапы урока
Длитель
-ность
Содержание
педагогического
взаимодействия
Формируемые
УУД
Деятельность
учителя
Деятельност
ь
обучающихс
я
1 этап –
Мотивационно
-
ориентировочн
ый
5 мин.
1.
Приветствует
учащихся:
1.Учитель дает
задание
составить
кроссворд см.
ссылку в
использованны
х материалах),
чтобы уч-ся
могли
определить
тему урока
«Будущее»,
также создает
проблемную
ситуацию,
актуализирует
уже
имеющиеся у
учеников
знания по
данной теме)
2.Организует
беседу, которая
помогает
обучающимся
сформулироват
ь цели занятия
Подводит
Составляют
пазл на
компьютере
и строят
догадки,
высказывая
свои
предположен
ия о теме
урока, целях
и задачах, а
также
обсуждают
возможные
варианты
конечного
результата на
уроке.
Формулирую
Коммуникативн
ые: слушают
собеседника,
строят понятные
для собеседника
высказывания,
формулируют
собственное
мнение и
позицию,
аргументируют и
координируют ее
с позициями
партнеров в
сотрудничестве
при выработке
общего решения в
совместной
деятельности;
Регулятивные:
оценивают
правильность
выполнения
задания, вносят
необходимые
коррективы в
свою работу, как
в конце действия,
так и по ходу его
реализации;
оценивают поле
своего незнания,
итоги задания,
помогает
ученикам
определить
поле незнания
по теме:
«Будущее»
3.Акцентирует
внимание на
конечных
результатах
учебной
деятельности
обучающихся
на уроке.
т конечный
результат
своей работы
на уроке.
ставят учебные
цели и задачи
2 этап –
Исполнительск
ий
10 мин.
Организует
работу с
текстом
(просмотровое
чтение) с
целью выбора
нужной
информации,
предлагая им,
выделить
сферы жизни, в
которых
произойдут
перемены
Обучающиес
я сканируют
текст,
игнорируя
незнакомую
лексику и
грамматическ
ие
структуры;
Отвечают на
вопросы
учителя
Взаимодейст
вуют с
учителем и
одноклассник
ами во время
обсуждения
ответов во
фронтальном
режиме;
Познавательные
: построение
логических
рассуждений,
включающее
установление
причинно-
следственных
связей; освоение
ознакомительного
, поискового
чтения;
Решают
коммуникативные
вопросы по
запросу
информации и
ответу на него;
Регулятивные:
в ходе
заслушивания
ответов учеников
осуществляют
самоконтроль
понимания текста
3 мин.
Организует
работу с тем же
текстом с
целью выбора
нужной
информации
(поисковое
чтение);
организует
проверку
понимания
текста.
Отвечают на
вопросы
учителя.
Извлекают
более
детальную
информацию
в тексте,
осознанно
отвечают на
вопросы
учителя;
Коммуникативн
ые:
формулировка
собственного
мнения и
позиции,
способность
аргументировать
и координировать
ее с позициями
партнеров в
сотрудничестве
( True-false
упражнения)
выполняют
упражнения
(True-false)
при выработке
общего решения в
совместной
деятельности;
умение задавать
вопросы и
отвечать на них;
адекватно
использовать
речевые средства
для решения
различных
коммуникативны
х задач.
Регулятивные:
принимать и
сохранять
учебную цель и
задачу;
осуществлять
самоконтроль
10 мин.
Помогает
вспомнить
правила работы
в группах.
Создает вместе
с учащимися
схему, на
которой
обозначает
проблемы,
существующие
в настоящем и
способы
решения этих
проблем в
будущей жизни
(brainstorm)
Наводящими
вопросами
помогает
выявить
причинно-
следственные
связи в связи с
будущими
изменениями в
этих сферах
Называют
основные
правила
работы в
группах
Высказывают
свои
предположен
ия.
Объясняют
свой выбор.
Высказывают
свое мнение.
Коммуникативн
ые:
умение
взаимодействоват
ь в парах, умение
оперировать
активной
лексикой в
процессе
общения, вести
диалог.
Регулятивные:
формирование и
совершенствован
ие иноязычной
коммуникативной
компетенции.
Оценивать
правильность
выполнения
действия,
находить ошибки
и устанавливать
их причины.
Проведение
информационно-
смыслового
анализа
прочитанного
текста, участие в
диалоге,
приведение
примеров
использование
приобретенных
знаний и умений
в практической
деятельности и
повседневной
жизни для
проблем по теме
3 этап –
Рефлексия
15 мин.
2 мин.
1. Предлагает в
группах
назвать
проблемы и
найти способы
их решения в
будущей жизни
2.Обеспечивает
положительну
ю реакцию
детей на
творчество
однокласснико
в.
3. Организует
подведение
итогов занятия
4. Объясняет
домашнее
задание:
составить
письменный
рассказ о
будущей жизни
(назвать
проблемы и
аргументирова
нно найти
способы их
решения)
Слушают
одноклассник
ов, активно
участвуют в
решении
коммуникати
вной задачи;
Формулирую
т конечный
результат
своей работы
на уроке
Выражают
свое мнение
об итогах
работы на
уроке
Записывают
домашнее
задание
Коммуникативн
ые:
понимать на слух
ответы учащихся,
устанавливать и
сравнивать
разные точки
зрения, прежде
чем принимать
решения и делать
выбор.
Регулятивные:
контролировать
правильность
ответов
обучающихся,
оценивать свою
деятельность и
корректировать
ее.
Lesson
- Good morning, boys and girls! Glad to see you! How are you?
- What is the date today? Who is absent?
- At the beginning of the lesson I am going to give you a crossword.
- Let’s do it and try to think about the topic of our lesson.
- Can you tell me what we are going to speak about? What words can you see in this
crossword?
- What topic are all these words related to? (“Space”)
- Yes, you are right! Do you know what changes will happen in our future life? Can
we suggest them?
- What should we use to realize them
- New technologies.
- So, we are going to speak about our future and new technologies.
- Where can we find the information about changes in our society?
- In different scientific texts, documentary films, in the Internet, of course.
-Well, our aim of the lesson is:
* to find information in texts how new technologies will change our future life .
We should not only find this information but to tell about it, we will work in teams, so
we should make stories in teams about them.
- What should we do during the lesson to realize this aim?
1. to work with the text
2. to work with information
3. to do some exercises
1. Can you remember the films which you like most of all about the future?
2. Do you like to watch science-fiction films?
3. Why do you think this kind of films is so popular?
4. Do you want to use the time machine to move to the future? Why? (5 min)
Let’s read the text. List the spheres which will be changed in our life according to the
opinion of British people in future.
Our future
Can you imagine what our life will be like in the year 2050? Do you think that you
will fly off for a holiday on the moon or you will take your dog for a walk in virtual
reality?
We asked people from different countries to tell us about their ideas what they think
our life will be like in the future. The results demonstrate different opinions. Some people
are optimistic about living in a modern world but others are afraid of changes because of
the new technologies.
For example, friendship - one of the most important human relationship - will exist
only through the Internet. What is more, future husbands and wives will meet each other
in this way! Computers could become the best friends for many people. We will be more
isolated because we will have little real human contact.
The process of education will change a lot. If children use computers at school during
their lessons, they won’t need to calculate because there will be special programs to do
sums at Math.
Even writing by hand will be a thing of past. Special robots will help children with their
homework. They won’t have to go to school. Educational programmes will be used to
teach students.
Some people think that home life will be better. They believe that by 2050 robots will
do the housework and we will eat ready-made food. We could cook only for fun and
order everything we want over mobile phones.
Space exploration will become popular. The man will regularly visit other planets.
They also believe that travel on our own planet will change. There won’t any cars in the
city centre. Solar-powered cars will be instead of the cars we use today.
Also, some people are sure that in future our medicine will be better and our doctors
could treat patients with cancer and AIDS. We could find out the ways to live longer.
Our planet will be healthier.
Only we could make our Earth the better place where it will be comfortable and safe to
live.
- What spheres can you find? What information is interesting for you?
- Let’s read the text again. (Students read the text very thoroughly). For questions
1-4, choose the best answer A, B, C or D.
1. Many people believe that in 2050
A. We will play intellectual computer games.
B. We will never leave our homes.
C. We will not have any friends.
D. We will find partners through computers.
2. The text says that
A. Students will write with typewriters.
B. Many people will travel to other planets.
C. Lessons will be different.
D. Everyone will learn to cook.
3. As for cars, some people believe that
A. We will not have any.
B. They will work using solar-power.
C. They will pollute air.
D. They will be more expensive.
4. Many people think that in 2050
A. We will find the way to treat cancer and AIDS.
B. People will stop dying
C. Robots will work as doctors.
D. People won’t be ill.
- Tell me, please, the short summary of the text. The spheres we have highlighted
will help you to cope with this task.
The teacher asks different students to speak about each sphere from the text.
- Thank you very much for your work.
- Let’s have a musical pause to have a rest!
The students listen to the music and try to imagine a picture which could reflect their
thoughts.
- Now we are going to work all together. Look at the spidegram.
The teacher offers to work with a cloud.
- It will be a brainstorm. Say how you think our life will change in 2050. All ideas
could help you to make your own stories in teams. So, work very hard to be ready to use
our imagination. I think it is so interesting to dream about our future life and make
predictions how our society will change.
The students write their own ideas about nowadays problems in their copybooks,
discussing them in the classroom.
The decisions how these problems will be solved in 2050 the teacher write on the
board. The students find out the different ways to decide these points.
Suggested answers
Health
Speak at first about problems in our time.
1. Our health is not perfect. There are a lot of different diseases that
doctors can’t cure.
2. Special electronic devices are not so good to help us be healthy all
the time.
3. Doctors are not qualified enough to cure all illnesses.
Decisions
Special pills to make people live longer, regeneration of a man: make
some parts of our body using 3D printer, to put special chips into a
man’s body to control the health and do special operation to make him
feel better; to give people the chance to be young all their life.
Use pictures to make a story about medicine in future. Invent something
useful which could change the nowadays situation in medicine. (Why?)
Food
Speak at first about problems in our time.
1. We spend a lot of time to cook.
2. We haven’t enough natural resources to feed people.
3. Electronic devices don’t operate widely to make people free.
Decisions
Meal pills, a special machine which could give ready-made food
automatically(the food could be in tube), a restaurant with special tables
where we could find buttons and choose the meal we want, a robot
which could guess your wishes, could predict and bring the food you
want.
Make a story to show how people will have meals in future.(Why?)
Transport
Speak at first about problems in our time.
1. The air is much polluted because of cars which use petrol.
2. There is a heavy traffic on the roads because of a number of cars.
3. Cars are not perfect to use them.
Decisions
Solar power, special batteries to charge cars’ engines; flying public
transport. Invent your own ideal car.
Use pictures to describe changes in modeling transport in future.
(Why?)
Education
Speak at first about problems in our time.
1. Schools are not equipped well with different electronic
appliances.
2. Students have to bring a lot of books to school, so their bags are
very heavy.
3. Teachers cannot sometimes pay attention to every student at the
lesson. They haven’t time to listen to them and to find out their
weak points.
4. Students have to use public transport to go to school; as a result,
they can be late.
Decisions
Make your own project about an ideal school (robot teachers, electronic
books, different gadgets). Perhaps, you could design your own project of
school. (Why?)
Relationships
Speak at first about problems in our time.
1. People spend less time with their relatives.
2. They cannot meet relatives very often if they live far from each
other. They use Skype to communicate in this case.
3. The tickets of different kinds of transport are expensive, so we
couldn’t spend our holidays all together but it is important to have
good contact with all members of the family. Sometimes they live
in different places.
4. Television takes a big role in our life. We spend a lot of time
watching different programmes instead of communication with
our relatives.
Decisions
Skype will change its functions. We could use holograms to
communicate with each other. We could celebrate our holidays all
together in the place we want: on the Moon, in Brazil...
Make your own machine which could make our relationships closer.
(Why?)
Housing
Speak at first about problems in our time.
1. People all over the world haven’t enough places to live
comfortably.
2. We have to do everything at home. Sometimes we are busy or
tired to do the work about the house: to clean rooms, to cook, to
iron clothes, to do washing up, to grow vegetables.
3. We use electricity to maintain our houses.
Decisions
We could live underground, on the water, in space, robots will do our
work about the house, and we’ll use solar power to make our devices
work.
Use pictures to make a story. Design your own house of future. (Why?)
Space
Speak at first about problems in our time.
1. We can’t travel freely because spaceships are not good to give the
chance to every man to be a tourist.
2. We haven’t enough information about the life on other planets.
We haven’t any contact with other creatures which live in space,
on other planets. We don’t know anything about them. Decisions
We’ll invent the way how to travel in space comfortably,
make our spaceships more modern; move from one place to another, find
intellectual creatures; get more information how to make our life better,
visit other planets:
- to have holidays
- -to develop different industries,
- -to plant different plants,
- -to create special places to watch stars,
- -to construct spaceships according to resources which has every
planet.
You should design special ways to travel in space to have holidays, to
have factories, make a map of our galaxy, using pictures and describe
every planet. (Why?)
- Well, we are going to work in groups. You should remember the rules how to work in
groups. You have different duties: to offer ideas, to write a story, to draw illustrations, to
cut pictures, to glue them. Help each other! Please be polite and cooperative!
- Now you should choose one of the topics to suggest the main problems we have
nowadays and how the situation will change in 2050. Find 3 main solutions of the
problem. What is the most suitable solution? Why?
o The students work in groups, discuss the problems we have in our society
nowadays. Then, choosing one of the topics, they find 3 solutions of these
problems. They describe the future life collecting their ideas, made in groups, in a
good story. They make stories, using the Internet, pictures, which have been
prepared by the teacher beforehand.
o The students prepare their work to present to the class.
o The groups of students present works. The other teams can ask the questions and
take part in the work, adding their own ideas.
Reflection
Let’s remember the aim of our lesson:
- to find information in texts how new technologies will change our future life
and to make stories in teams about them.
Have we found the necessary information in the text?
Have we done any exercises?
Have we discussed problems we have nowadays in our society?
Have we found the solutions of these problems?
So, have we achieved our aim?
Thank you for your work. Do you like yourself at the lessons?
Now you have cards with the sun, a cloud and rain. Think a bit and show us how you feel
after the lessons. If you choose the sun I can guess that you feel comfortable, if you
choose a cloud, you have some problems, rain- you haven’t coped with many tasks and
we must work together to improve our English the next time.
I see that almost everybody has done everything and you feel very well during our
lessons. All your stories are rather interesting and the illustrations, made to show us your
inventions, are marvelous. Well done!
Homework
- Write your stories in your copybooks.
- Good bye. I wish you a good luck. Have a nice day!
Список использованных материалов:
1. Кроссворд - https://onlinetestpad.com/c/dc38bad83c2244928f9465a72ef596d3
https://onlinetestpad.com/ru/crossword/22089-space-1
2. Облако - https://wordart.com/4rxt3q25jqkr/word-art
3. Адаптированный текст из УМК Enterprise III”, стр.44 (Virginia Evans and Jenny
Dooley), Express Publishing, 2006