Конспект урока английского языка "Куда пойти в городе" 6 класс

Муниципальное казенное общеобразовательное учреждение
средняя общеобразовательная школа Чехов-7
Конспект урока английского языка
в 6 классе
«Куда пойти в городе»
подготовила
учитель английского языка
Кириличева Людмила Юрьевна
г. Чехов-7
2017
2
План-конспект урока английского языка в 6 классе «Куда пойти в городе»
Тема
Куда пойти в городе. Модуль 8b, стр.78-79
Тип урока
комбинированный, интегрированный (связь с предметами «География», «История», «Литература»)
Ресурсы
- Учебник «Английский в фокусе» для 6 класса, авторы: Ю.Е.Ваулина, В.Эванс, Д.Дули, О.Е.Подоляко. М.: Express Publishing :
Просвещение, 2014;
- аудиозапись к учебнику;
- презентация Power Point к уроку (можно взять фотографии любого города, подходящие по теме);
- компьютер, проектор;
- раздаточный материал (карточки).
Цель
Формирование у учащихся базовых компетенций (ценностно-смысловой, общекультурной, познавательной,
информационной, коммуникативной, социально-трудовой, личностной).
Практическая (учебная): формирование навыков чтения, аудирования, устной монологической и диалогической речи по теме
урока.
Развивающая- развитие речевых навыков, мышления, воображения, логического мышления.
Образовательная формирование представления о достопримечательностях родного края, о мире, сопоставление реалий своей
и других культур.
Воспитательная - воспитание чувства прекрасного, формирование у школьников чувства любви к родному краю, инициативы,
уважения к другим учащимся в процессе общения, способности к успешной самореализации.
Задачи
1. Обеспечить в ходе урока закрепление лексики по теме «Город».
2. Закрепить употребление речевых клише, необходимых для создания рекламного объявления.
3. Закрепить употребление степеней сравнения прилагательных в упражнениях.
4. Продолжить формирование умения чтения текста с извлечением выборочной информации.
5. Расширить кругозор учащихся путём ознакомления с местами отдыха и достопримечательностями г. Чехова.
6. Продолжить формирование умения составлять мини-проекты.
7. Содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения.
Планируемые
результаты
1.Повышение мотивации изучения иностранных языков и стремление к самосовершенствованию в изучении английского языка.
2. Умение устанавливать строить логическое рассуждение, сравнивать и делать выводы в рамках изученного материала.
3. Умение применять модели и схемы для решения учебных и познавательных задач.
4. Умение организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность с учителем и сверстниками.
5. Умение выделять тему в прочитанном тексте, устанавливать связь между основными фактами.
6. Умение планировать свое речевое и неречевое поведение.
7. Освоение тематической лексики.
8. Развитие навыков чтения и устной речи.
9. Умение презентовать проектную работу.
3
Этап урока, время
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
1.
Организационный
этап
Создает эмоционально благоприятную атмосферу для
предстоящей деятельности. Определяет готовность
учащихся к работе.
Good morning, boys and girls.
Приветствуют учителя.
2. Речевая зарядка.
Подготавливает учащихся к речевой деятельности.
1. What date is it today?
2. What day of the week is it today?
3. What’s the weather like today?
4. Who is absent today?
Отвечают на вопросы учителя
1. Today is the 31
st
of March.
2. Today is Thursday.
3. It’s sunny. It’s warm. The sun is shining brightly. It’s sunny (nice,
gloomy). It’s raining (The sun is shining).
4. Nobody is. Misha is.
3.Мотивация к
деятельности.
Формулировка
темы урока.
Постановка цели и
задач урока.
Мотивирует на предстоящую деятельность.
1. Open your books at page 78. Let’s read the list of the words.
2. Where can you find all these places?
3. Стимулирует на формулирование темы урока.
So, what are we going to speak about today?
Yes, the theme of our lesson is “Where to go in town”
Look at the pictures on the slide (Slide 1). They are beautiful,
aren’t they?
4. Стимулирует на формулирование целей урока.
So, why is it important for you to speak about these places?
Look at the slide (Slide 2), read and choose the best idea for you.
1.Читают слова хором за учителем.
2. Отвечают на вопрос учителя
We can find these places in town.
3. Формулируют тему урока.
We are going to speak about different places in town.
4. Рассматривают фотографии различных мест в городе,
упомянутых в упр. на стр.78
5.Формулируют цель урока, выбирают идею, зачитывают по
очереди, высказываются.
It’s important for me to
speak about different
places in town because
I want to see these beautiful places
I want to learn more about these places.
want to choose a place to visit.
I want to learn more new words.
I want to practise English
I want to discuss these places with my
friends
4
Основной этап
4.Организация
познавательной
деятельности
учащихся.
Организует работу над лексикой. Систематизирует
употребление слов с предлогами
Some of these words are used with the preposition in, the others
with the preposition at. Let’s find out how to use them
correctly.
а) актуализация лексики. Выполнение упр.1b стр.78.
(Say in which of these places you can …)
Зачитывают список слов с предлогами на своих карточках.
AT
a zoo
an aquarium
a department store
a restaurant
a fast food restaurant
a stadium
a gym
a sports centre
a cinema
a theatre
a museum
Высказываются по заданию упр.1bстр.78.
- You can relax in a park.
- You can exercise in a swimming pool/in a park/at a sports centre/ at a
gym.
- You can meet friends at a fast food restaurant /in a park
- You can see fish and animals at an aquarium/ at a zoo.
- You can buy things you need at a department store.
- You can have a picnic in a park.
- You can read a book in a library.
- You can have a snack at a fast food restaurant.
- You can see works of art in a picture gallery/at a museum.
- You can watch a film at a cinema.
- You can watch a performance at a theatre.
5. Аудирование
Организует работу в парах по составлению вопросов гиду.
You can find many of these places in Chekhov. So, in a few
minutes a tourist guide from Chekhov will come here to answer
your questions about Chekhov. I have some questions here but
what is it? All the words are mixed up! Let’s make up correct
questions and ask the guide.
Составляют вопросы из разрозненных слов.
1) How many swimming pools are there in Chekhov?
2) Can sports fans watch any competitions in your town?
3) What museums can people visit in Chekhov?
4) Are there any cafes in Chekhov?
7) Where can theatre-goers see performances?
5
Организует аудирование (с использованием элементов
игровой технологии).
Read the information on your cards. Listen to the guide and tick
the correct answer on your card.
Well, the guide is ready to answer your questions.
Организует контроль аудирования. (На доске пишет
ответы для проверки)
Look at the blackboard and check your answers. If you have five
correct answers, you get a “five”; if you have four correct
answers, you get a “four” and so on. How many correct answers
have you got?
Просматривают текст на карточках для аудирования.
Задают вопросы подготовленному ученику-гиду, слушают
ответы и выполняют тестирование.
1. Chekhov is a small town so there are only two swimming pools here.
2. Of course, sports fans can watch different matches: football,
handball, hockey, running races and others.
3. There are only three museums in Chekhov: the Museum of Memory
of 1941 -1945, the Museum of Letters and the Lopasnya-Zachatievskoe
Estate, which people sometimes call the Goncharov House.
4. Yes, of course. Some people say there are 56 restaurants and cafes in
the town. In my opinion, the most popular places with children are “33
пингвина” and McDonalds.
5. Well, we have a very good community centre “Druzhba”. Many
popular singers, musicians and actors show concerts and theatre
performances there.
1. There are ……… swimming pools in Chekhov.
a) three b) two c) no
2. Chekhov sports fans can watch …… matches.
a) hockey b) boxing c) baseball
3. People call the Lopasnya-Zachatievskoe Estate
a) the Museum of Memory
b) the Goncharov House
c) the Museum of Letters
4. There are ……restaurants and cafes in Chekhov.
a) 56 b) 65 c) 66
5. Popular ……… perform at the community centre “Druzhba”.
a) dancers b) singers c) acrobats
Answers: 1b, 2b, 3b, 4a, 5b
Проверяют и ставят себе оценку. Подводят итог аудирования
(по количеству правильных ответов).
6
6. Работа с текстом.
Организует чтение текста с извлечением необходимой
информации.
Now let’s read a letter from a boy who lives in Chekhov.
First let’s read some difficult words from the text.
After reading text, you should put down the names of the places
and what you can do in these places in your spidergram.
Контролирует работу по заполнению схемы
Стимулирует учащихся к высказыванию по схеме.
Use your spidergram to say what you can do in these places.
Напоминает о структуре письма.
Look at the letter. In the top right-hand corner of the letter Egor
writes his short address and the date. (Далее рассказ по плану).
He writes different ideas in different paragraphs. There is no full
stop after the name.
1)Читают хором за учителем новые слова из текста (на
индивидуальных карточках, перед текстом)
the Palace of Sports "Olympic"
the Melikhovo Museum
the Lopasnya-Zachatievskoe Estate
the community centre Druzhba
2) Читают текст по очереди
3) Заполняют схему мест для посещения в городе
Chekhov
Russia
31.03.2017
Dear Henry,
Thank you for your letter.
In your letter you ask me about places in the town of Chekhov where
we can spend our free time.
If you’re a sports fan, you can watch handball, water polo or mini-
football matches, boxing and swimming competitions at the Palace of Sports
"Olympic". You can also go for a swim in the swimming pool there.
Those who are interested in literature can visit the Melikhovo
Museum where the great Russian writer Anton Chekhov spent his best years
and wrote his famous works. You can also visit the Lopasnya-Zachatievskoe
Estate where Alexander Pushkin’s children stayed with their relatives. There
you can see beautiful pictures and things of those times.
If you’re keen on art, you can join one of the clubs at the community
centre “Druzhba”. They have drama, music, dancing and songs clubs. They
also show concerts and theatre performances.
If you are hungry or want to have a snack in company of your friends,
you can easily do it at McDonalds. There you can buy snacks: burgers,
sandwiches, chicken nuggets, French fries, and drinks such as tea and coke.
Well, that’s all for today. I must go to my basketball practice. Write
back soon and tell me about your town.
Best wishes,
Egor
Делают высказывания по схеме.
7
7.
Комментирование
домашнего задания.
Объясняет домашнее задание. Написать письмо-ответ от
имени Henry о его родном город, пользуясь опорными
карточками.
Your home task is to write letter to Egor from Henry about his
hometown. Use all the necessary information on cards.
Записывают домашнее задание.
Imagine you are Henry. You live in the town of Bath in England.
In your town there are different places:
The Victoria Art Gallery: paintings, statues, wonderful.
The Egg (children’s theatre): plays and musicals for children,
fantastic.
The Botanical Gardens: flowers, trees, exotic, beautiful.
Recreation Ground (stadium): football, tennis, cricket matches,
big.
Write to Egor and describe your town. Use Egor’s letter as an
example.
8. Музыкальная
физкультминутка
Организует физкультминутку
Well, it’s time to sing our song “Hot Wheels”.
Исполняют песенку Hot Wheelsи выполняют движения вместе
с учащимися, проводящими зарядку.
9. Закрепление и
включение в
систему знаний.
Обсуждение
проектов и их
презентация.
Организует работу по разработке мини-проектов
«Реклама интересных мест в городе» с использованием
опорных карточек. Организует самостоятельную
деятельность учащихся в парах. Выдает необходимые
материалы.
Well, your home task was to prepare short advertisements about
places in town. It was your individual task but now you have to
work in pairs and present your project together. Get cards with
the names of the projects and some words to help.
A library
An aquarium
A picture gallery
A swimming pool
McDonalds
Now come to the blackboard and present your project. When you
finish the other pupils will give you their marks. Theyll put up
their cards with marks.
Записывает оценки учащихся на листе, подводит итоги.
Обсуждают в парах проект и готовятся к его презентации.
Защищают проект, остальные учащиеся оценивают его
поднятием карточек с оценками.
8
10. Закрепление
употребления
модальных
глаголов,
выражающих
запрет.
Организует отработку употребления глаголов mustnt и
cant
In a city or in a town you can see different signs. Look at the
signs of ex. 5 p.79 . Where can you see them? What do they
mean?
Объясняют знаки, приведённые в упражнении 5 стр. 79
1) I can see the sign “Keep off the grass” in the park. It means “You mustn’t
walk on the grass”.
2) I can see the sign “No Smoking” in many places, for example, in a
swimming pool, at an aquarium at a restaurant at a theatre, at a department
store in a library, in a gallery. It means “You mustn’t smoke here”.
3) I can see the sign “Please Do Not Touch” in a gallery or a museum. It
means “You mustn’t touch things in the gallery”.
4) I can see the sign “Do Not Bring Food or Drink into the Area” in many
places, for example, at a theatre, at a department store, in a library, in a
gallery. It means “You can’t bring food
here and you can’t eat or drink here”.
5) I can see the sign “Do Not Feed the Animals” at a zoo. It means “You can’t
feed the animals at the zoo”.
11. Завершающий
этап. Подведение
итогов. Рефлексия.
Выставляет отметки учащимся. Подводит итоги урока.
Предлагает провести рефлексию.
Well, today we have spoken and read about different places in
town. Now think of your work at the lesson, your problems and
progress, read the self-assessment card and put a tick into the
correct column. Then speak about it.
Проставляют отметки в своих картах и высказываются по
итогам
Think of your progress and tick one of the boxes
SELF ASSESSMENT CARD
1
I have
no
problem.
2
I need
more
practice.
3
I find
this
difficult.
I can
read for specific information
make a spidergram
make an advertisement for an interesting
place in town
explain signs in town
compare things
I know
how to write a letter
how to use prepositions
1. It’s easy for me to ……..
2. I need more practice in reading …….
3. It’s difficult for me to ………
9
Список использованной литературы
1. Английский язык.6 класс: учеб.для общеобразовательных организаций с прил. на электрон. носителе авторов Ю.Е.Ваулиной,
Д.Дули, О.Е.Подоляко, В.Эванс.- 3-е изд. – М: Express Publishing: Просвещение, 2014. 144с.: ил. – (Английский в фокусе).
2. Английский язык. Книга для учителя. 6 класс : пособие для общеобразовательных организаций/ [Ю.Е.Ваулина, Д.Дули, О.Е.Подоляко,
В.Эванс].- 5-е изд. – М: Express Publishing: Просвещение, 2014. – 144с.: ил. – (Английский в фокусе).
3. Oxford Advanced Learner’s Dictionary of Current English / A. S. Hornby ; Chief ed. Sally Wehmeier. 7th ed. Oxford : Oxford University Press,
2006. 1780 p.
Использованные материалы и Интернет-ресурсы
1. Аудиофайл 02 “Hot Wheelsв разделе “Songs” (Авторы слов и музыки неизвестны). Ю.Е.Ваулина, Д.Дули, О.Е.Подоляко, В.Эванс.
Английский язык, 6 класс. Аудиокурс для занятий в классе, CD, 2013г.
2. http://rusmania.com/central/moscow-region/chekhov/sights/
3. https://zoon.ru/msk/gorod-chehov/restaurants/
4. http://drugba-chekhov.ru/
5. http://olympik.ru/
6. https://en.wikipedia.org/wiki/Bath,_Somerset
10
Приложение 1
Индивидуальная карточка для работы на уроке и дома
1. Prepositions
IN
AT
a swimming pool
a park
a library
a picture gallery
a zoo
an aquarium
a department store
a restaurant
a fast food restaurant
a stadium
a gym
a sports centre
a cinema
a theatre
a museum
2. Reading.
the Palace of Sports "Olympic" Дворецспорта «Олимпийский»
the Melikhovo Museum музей «Мелихово»
the Lopasnya-Zachatievskoe Estate усадьба «Лопасня Зачатьевское»
the community centre Druzhba культурно – творческий центр «Дружба»
Chekhov
Russia
31.03.2017
Dear Henry,
Thank you for your letter.
In your letter you ask me about places in the town of Chekhov where we can spend our
free time.
If you’re a sports fan, you can watch handball, water polo or mini-football matches,
boxing and swimming competitions at the Palace of Sports "Olympic". You can also go for a
swim in the swimming pool there.
Those who are interested in literature can visit the Melikhovo Museum where the great
11
Russian writer Anton Chekhov lived and wrote his famous works. You can also visit the
Lopasnya-Zachatievskoe Estate where Alexander Pushkin’s children stayed with their relatives.
There you can see beautiful pictures and things of those times.
If you’re keen on art, you can join one of the clubs at the community centre “Druzhba”.
They have drama, music, dancing and songs clubs. They also show concerts and theatre
performances.
If you are hungry or want to have a snack, you can easily do it at McDonalds. There you
can buy different burgers, sandwiches, chicken nuggets, French fries, and drinks such as tea and
coke.
Well, that’s all for today. I must go to my basketball practice. Write back soon and tell me
about your town.
Best wishes,
Egor
3. Home task.
Imagine you are Henry. You live in the town of Bath in England. In your town there are different places:
The Victoria Art Gallery: paintings, statues, wonderful.
The Egg (children’s theatre): plays and musicals for children, fantastic.
The Botanical Gardens: flowers, trees, exotic, beautiful.
Recreation Ground (stadium): football, tennis, cricket matches, big.
Write to Egor and describe your town. Use Egor’s letter as an example.
12
Схема для работы с текстом письма о г. Чехове Приложение 2