Конспект урока "We learn by playing" 2 класс
Конспект урока английского языка во 2 классе “We learn by playing”
Тема урока: “We learn by playing”/ Закрепление изученной лексики
Цели урока: 1.Закрепление изученной лексики
2. Создание условий для самореализации учащихся при решении задач, поставленных в
ходе урока
Планируемые результаты
Предметные - повторить и закрепить грамматический и лексический материал по теме;
- использовать и совершенствовать навыки устной речи (диалог, монолог)
- формировать языковые навыки (фонетические, лексические) в рамках темы
Личностные - проявлять интерес к новому содержанию;
- осознавать возможность использования имеющихся знаний в новой языковой ситуации;
- оценивать уровень собственной языковой компетенции;
- развивать мотивацию к дальнейшему изучению;
- развивать творческую деятельность
Метапредметные - обучить выполнять мини проекты;
- научить применять полученные знания на практике;
- научить соотносить свои действия с планируемым результатом;
Универсальные учебные действия
Познавательные - научиться применять знания при выполнении заданий;
- научиться решать проблемы творческого и поискового характера
Регулятивные - уметь сравнивать способы действия и его результаты по заданному
эталону, с целью обнаружения отклонения задания от эталона
Коммуникативные - работать в группе;
- участвовать в коллективном обсуждении заданий;
- уметь слушать товарища.
Оборудование: Афанасьева О.В., Михеева И.В., УМК «Английский язык. 2 класс»; диск с
записью “Make a circle”, тематические картинки, карточки со словами, MANAGE MAT (
инструмент для управления классом), карточки с нумерациями столов, карточки c
Clock Buddies, презентация к уроку Microsoft Power Point, билетик на выход, карточки –
консультант для работы в группах, разрезные карточки с алфавитом.
Формы организации работы на уроке: индивидуальная, групповая, парная
Обучающие структуры: Clock Buddies, Round Table, Take off- Touch down, Think-Write-
Round Robin, Simultaneous Round Table, билетик на выход.
Ход урока
I. Организационный этап.
1. Приветствие.
- Look at me! Smile! Happy as can be! Show me your hands, now let’s greet each
other. Hello, children! Good morning!
- Hello, teacher! Morning!
- Let’s begin our lesson with the song. Make a circle with your nearest partners and
let’s sing a song. (Song “Make a circle”)
2. Вступительное слово учителя: сообщение темы и задач урока.
- Today we have an unusual lesson. (We have guests.) We are going to revise the
material on the topic “Toys” and we’ll play a lot, so the theme of our lesson is “We
learn by playing”.
II. Актуализация прежних знаний.
1. Фонетическая зарядка.
- At first, let’s train our tongues. Look at the screen, please, and repeat after me these
sounds and words with them.
[ h] hat, hen, hook
[ ] ant, map, sad
[ t ] tent, little, ten
“A fat Pat had a fat cat”
This is a tongue-twister. We should read it quickly. Read after me. Desk №1 read it as
quickly as you can. Well done.
2. Речевая зарядка.
- Now my questions to you.
- What’s your name?
- How are you?
- How old are you?
- Where are you from?
- Are you big or little?
- Are you happy or sad?
- What can you see in our classroom?
3. Проверка домашнего задания.
- Now let’s check up your homework. Your home task was to act out your own
dialogues about yourselves. I give you 1 min for prepare. Take your clocks, you have
friends on each hour. So go to your 3 o’clock buddy. Well, thank each other, take
your seats. Polina, who is your 3 o’clock buddy? Go ahead, please.(CLOCK
BUDDIES)
4. Актуализация прежних знаний. Повторение алфавита.
- It’s time to revise the ABC. I’ll give you the sheets of paper with the ABC. On the
lines below fill in the missing letters of alphabet in order from A till I, G-R, S-Z.
Students #1 will begin. I give you 3 min. Time is up. Now let’s check. Desk #1,
Student # 1 name the letters, please.
- Thank you. Well, we have revised the ABC. Now let’s play a game. There are some
words on the blackboard. I’ll spell them. Your task is to find necessary word and
reach for it. Who is the quickest? Students #1 come up to me, stand here, please.
Vasilisa, read these words, please.
III. Основная часть урока.
a) Физминутка.
- Let’s revise our toys. Look at the screen. I’ll name the toys. If you agree with me-
stand up, if you don’t agree –sit. (TAKE OFF- TOUCH DOWN)
- It is a …
b) Развитие навыков устной речи.
- Well done. Look at my pictures. What is it? (It is a….) What’s the difference between
them? (It is a big cat. It is a little kitten.)
- Let’s play a game. Choose the magic boxes. Take the pictures and write their names
under the picture. (THINK-WRITE- ROUND ROBIN)
- Are you ready? Now your task is to put them in ABC order . But we should revise the
ABC. So I give you the sheets of paper with alphabet. It will help you. But we
haven’t any letters. It’s a problem. So I give you 2 min. fill in the missing letters in
order from A till I, G-R, S-Z. Work one by one. Students #1 will begin. Time is up.
Now let’s check. Desk #1, Student # 1 name the letters, please. (ROUND TABLE)
- Now you are ready to do the next task. Glue them in ABC order into your
worksheets. I give you 4 minutes. (SIMULTANEOUS ROUND TABLE) Now
change your tables and correct if you need it. The right answers are on the screen.
- Yegor, what toys have you got? Name them. Now choose your favourite toy and
describe it. (the constructions on the screen will help you) Each student should think
and write 1 sentence, then discuss in your groups. Students #4 will write.
- I like a frog. It is green. It is little, happy, funny and weak. Students #3, go to the
blackboard and describe your toys.
IV. Заключительная часть урока.
1. Рефлексия.
- Well done. You were great. Put your thumb up, if you like your job, put your thumb
down, if you don’t like your job.
2. БИЛЕТИКИ НА ВЫХОД.
- Now I want to know how many words you can remember. Write down your answers
on these tickets.
3. Объяснение и запись домашнего задания.
- Open your diaries and write down your hometask. It will be to prepare for the word
dictation.
- Our lesson is over. Thank you. Good bye. See you soon. Come again.