Открытый урок "Gadgets and new technologies in our life" 8 класс

Открытый урок по теме
“GADGETS AND NEW TECHNOLOGIES IN OUR LIFE”
Цели урока.
Общеобразовательные формирование лексических навыков говорения и
применение их на практике; развитие навыков исследования, творчества в
работе над проектами.
Развивающий аспект развитие умения работать со словарем, способности
в поисках нужной информации, классификации, речевых действий,
воображения; навыков диалогической речи и письма.
Воспитательный аспект формировать познавательный интерес к новым
электронным изобретениям; воспитывать экологические познания ; развитие
презентационных умений.
Речевой материал: применение изученной лексики по теме «Технологии»
Тип урока: нестандартный комбинированный речевой урок
Вид урока: урок cовершенствования речевых и презентационных умений по
теме «Технологии».
Применяемые технологии: проектные, информационные, компьютерные.
Ход урока.
1. Начало урока (Beginning of the lesson). Приветствие учащихся и
гостей, обозначение целей и задач урока.
Teacher: Good morning! Glad to see you at our lesson ‘’Gadgets and new
technologies in our life”. Meet our guests, but don’t be shy.
We’re living in a fast-moving world where science and technologies play an
essential part. People nowadays can’t imagine their lives without modern
conveniences.They are changing the lifestyle of millions of people all over the
world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are
gadgets? Why does a modern man need them? This is what we are going to speak
about at our lesson And dear students we are expecting to see your projects today.
(1 слайд)
2. Введение в тему урока (Introduction). What does the word “gadget”
mean? Ученики пытаются вспомнить и дать свое определение слову «gadget».
2 слайд – определение из словаря
Here you can see the definition of this word, taken from the dictionary.
3.Warming up.
1)Teacher: Let’s revise the names of modern inventions that have changed
our life. What inventions are the most important for you? What devices do we
use at home or at work?
Ученики перечисляют все устройства и приборы, которыми люди
пользуются дома и на работе.
Teacher : Look at the pictures on the screen . What modern inventions do
people use in everyday life and why do people use them? (3 слайд).
a camera, a sewing machine, a computer, a microwave oven, a dishwasher,
a mobile phone, a TV set, , a mower, a vacuum cleaner, a calculator, a
videophone, an alarm clock, a DVD player, a fax machine.
2) Teacher. Now you’ll have to choose a right answer and to put one
appropriate word instead of a cloud. (4, 5 слайд)
3)Teacher. You know that many abbreviations and English words are used in
Russian language but most people don’t know their meanings. Let’s see if you
know the abbreviations of some words. (6 слайд) Учащиеся расшифровывают
аббревиатуры и переводят их на русский язык.
4. Speaking and using vocabulary. Работа с лексикой, говорение.
7 слайд
1) Teacher: Now look at the screen again. What do we use different devices
for? Here you are to match the words with the phrases. Учащиеся по очереди
сопоставляют слово с определением.
2) Teacher: I wonder how these modern gadgets and machines get into our
life, who can advise you to choose this or that thing?
P1: my parents P2: my friends P3: advertisement
Teacher: Yes, TV, radio, magazines and newspapers advertise a lot of products. I
know that some of the pupils have prepared their projects, adverts, and they’re
going to tell about them.
1. Соня Михайлова рассказывает о спортивном снаряде – бегущей
дорожке с интернетом. Как только человек перестает бежать,
интернет исчезает.
2. Лера Белова – о чудо-швабре, которая ползает по полу и
собирает сама мусор.
3. Максим Зернов – о чудо-пылесосе с лазерным «глазом».
4. Соня Долотова – о брюках со встроенной клавиатурой.
5. Дима Щербак - о мини-камере размером с пластиковую карту.
Ученики слушают выступающих, а потом задают свои вопросы.
Учитель предлагает выступающим передать проекты гостям, чтобы
ознакомиться и выбрать то, что понравилось.
Teacher: What device would you like to have at home and why? Which gadget to
your opinion is the most useful one and why?
3) Teacher: There’re so many gadgets and innovations in our life that
sometimes it can be difficult to choose something interesting. I know that Nikita
and Alyona want to speak about a very sophisticating gadget: a Dogwalker. Let’s
listen to them. 8 слайд
Алёна Калинина и Никита Суханов – диалог “A Dogwalker.
Did you like the device? Who would like to purchase it?
4) Teacher. I’m sure that Transportation system and means of transport will
also undergo some changes in future. What is your opinion about this matter?
Ученики высказывают свое мнение.
Our pupil Ksenia Andreeva has already tried to ride a very interesting gadget while
she was on holiday in summer.
Ксения показывает подготовленную презентацию о Сегвее (Segway) и
рассказывает о своем опыте.
5) Teacher . Everybody at home has different gadgets and electronical
machines which are used in everyday life. Name the things without what you
can’t imagine living in your house.
( A dish washer, a Vacuum-cleaner, a microwave oven, fridge). 9 слайд.
You know soon everything at home will be operated with computers. Such
houses are called “Smart houses”. What these houses look like? Meet Kinda with
her presentation “Smart Houses”.
Кинда Шаруиф представляет свою презентацию «Умные Дома».
Teacher. Did you like the project? Would you like to live in a smart house?
6) Teacher. Let’s speak about robots now. What do you think is it a good
idea to replace people with robots in certain jobs? Why? Would you like to have
a robot? What would you like it to do for you?
5. Conclusion of the lesson. (Подведение итогов, оценивание проектов)
Teacher . Our lesson comes to an end and I want to say that you are brilliant,
your projects were wonderful and informative. You’ve worked hard. Thank you
for your excellent preparation for this lesson. You are getting good and excellent
marks .
Your homework is to write a report about any gadget you want. Please, follow
the plan on the screen. 10 слайд.