План-конспект урока "Discussing past activities (Обсуждая события прошлого)" 6 класс

План-конспект урока по английскому языку
с элементами системы «Преобразование обучения в XXI веке»
Учитель Аксунова Ильмира Зафировна
МБОО «Средняя общеобразовательная школа №25
им.70-летия нефти Татарстана» г.Альметьевск Республика Татарстан
Класс – 6
Учебник: Звездный английский 6
Тема: Discussing past activities (Обсуждая события прошлого) стр.49
Тип урока - комбинированный
Цели:
Образовательная сформировать лексические навыки говорения; изучить
новый лексический материал; повторить пройденный грамматический
материал Past Simple; стимулировать самостоятельную речевую активность.
Воспитательная формировать интерес к историческим музеям разных
стран.
Развивающая способствовать развитию внимания, логического мышления
и умения вести беседу.
Оборудование: ноутбук, интерактивная доска, раздаточный материал,
материал учебника «Звездный английский 6» (К.М.Баранова, Д.Дули,
В.В.Копылова и др.)
Этап
Описание
Оргмомент.
Приветствие
Good morning, boys and girls. I’m glad to see you.
Slide 1
Речевая
разминка с
повторением
Past Simple.
What time did we use to talk about actions in the
past?
Ss: Past Simple.
One of you will take a card and mime the action
which you did yesterday. Other students can guess
by asking questions in Past Simple tense.
На карточках написаны действия:
1) You watched TV.
2) You played computer games.
3) You did your homework.
4) You swam in the swimming pool.
5) You did the washing-up.
6) You hoovered the carpet.
7) You painted a picture.
Slide 2
Основной этап.
Введение в
тему.
Актуализация
знаний.
At the previous lessons we have talked about
historical events. We’ll revise some facts from
history. (Учитель зачитывает факты из истории.
Если ученик согласен - встает, если не согласен
остается сидеть на месте. Структура Take off,
Touch down).
1. Genghis Khan started the Mongol Empire.
2. According to legend, Manco Capac was the
man who started the Inca Empire.
3. According to many poets and historians,
Cleopatra died after she ate some poisoned
food.
4. Julius Caesar said “I came, I saw, I take”
Where can you learn about history?
Ss: We read books, we listen to our history teacher,
we visit museums.
Look at the building. It’s a popular “living history
museum in the USA called Colonial Williamsburg.
Slide 3
Развитие
лексических
навыков.
Read the phrases and try to find their Russian
equivalents.
Practise saying them.
Ss: go on a tour of historical buildings and gardens
совершать тур по историческим зданиям и
садам
See people in traditional clothing видеть людей
в исторической одежде
Watch a re-enactment of a battle смотреть
воспроизведение битвы
See actors playing famous people in history
видеть актеров, играющих знаменитых людей в
истории
Slide 4
Развитие
навыков
аудирования
при просмотре
видео.
You are going to watch a video about activities
visitors can do in Colonial Williamsburg. Make 4
groups and while watching write as many activities
as you can.
(Ученики в группах записывают занятия для
туристов в музее и после просмотра
подсчитывают правильные ответы)
Ss: In Colonial Williamsburg visitors can…..
Colonial Williamsburg impresses me because I
can…..there.
Slide 5
Ознакомление
с лексикой для
диалога
Ex.2a),p.49 Read the phrases and translate them
into Russian.
Which of these phrases will you use for asking and
which for answering?
Ss: asking How was your weekend
Slide 6
Развитие
навыков
аудирования с
пониманием
необходимой
информации
Ex.2a),p.49 Listen to the dialogue and answer the
questions.
Slide 7
Развитие
диалогического
навыка
Ex.5,p.49 Think of your last weekend. Write a few
sentences about where you went and what you did.
Make pairs and take roles of student A or student B.
Act out your dialogue.
If you finish, walk around the class and find other
student to talk to.
(Учащиеся составляют диалоги о прошедших
Slide 8
выходных. После диалога со своей парой,
учащиеся могут выбрать другого ученика и
составить с ним диалог. Структура Mixed Pair
Share и Rally Robin)
Рефлексия
What did you enjoy doing at the lesson?
Slide 9
Подведение
итогов
That’s all for now!
Your marks are
Thank you for your work. Goodbye!