Конспект урока "Қазақ сазгерлері. Кірме сөздер" 7 класс
Батурин жалпы орта білім беретін мектебі
Мұғалімі: А.Т.Габдушева
Пәні:қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қазақ сазгерлері. Кірме сөздер. (7 кл)
Мақсаты:
1 Білімділік: қазақ халқының ұлы күйшілер туралы толық түсінік беру, шығармашылығымен
таныстыру, тақырып бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс
пайдаланулары, кірме сөздер туралы қайталау,сөйлесе білуге үйрету.\
2 Дамытушылық: ауызша, жазбаша тіл байлықтарын дамыту,сөздік қорларын молайту, логикалық
ойлау қабілеттерін дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру.
3 Тәрбиелік: Тарихтағы ұлы күйшілердің өмірбаянын үлгі ете отырып, құрмет, мақтаныш,
сүйіспеншілік сезімдерін оята тәрбиелеу. Оқушылардың туған елін, жерін, Отанын, қазақ тілін
құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу.
Әдістері:
Мәтінмен жұмыс, әңгімелеу, қайталау,сто(ассоциация, жигсо, 5-жолдық өлең.)
Көрнекілік: күйшілердің суреттері, грамматикалық кесте «Есімше», инте1 рактивтік тақта.
Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастыру кезеңі.
а)Сәлемдесу.
ә)Оқушыларды түгелдеу.
б)Тренинг. (Оқушылар шеңбер құрып тұрады.Қолдарында гүл болады.Осы гүлдерді бір-біріне
ұсына отырып, тілек айтады
2.Үй тапсырмасын тексеру
«Халық әндері» әңгімелеу, 4-тапсырма,130-бет
3.Сөздікпен жұмыс.
Мәнерлеп оқу, сөз тіркестерін,сөйлемдер құрастыру.
Күйші – исполнитель кюя (мелодии) на домбре.
Жетілдіру – совершенствовать.
4.Ассоциация.
- Күйші деген сөзді естігенде нені елестетесіңдер?
күйші
Дина Нурпейісова
Тәттімбет
Қазанғапұлы
Құрманғазы
Сағырбайұлы
Күйші -
композитор
Күйші -
композитор
Күйші -
композитор
Батыс Қазақстан
облысы (1818 -
1889)
Орал облысы
(1861 - 1955)
Қарағанды
облысы
(1815 - 1862)
“Адай”,
“Кішкентай”, “Көбік
шашқан”
“Той бастар”
“Бұлбұл” “Әсем
қоңыр”
“Салқоңыр”
“Көкейкесті”
“Сылқылдақ”
5.Оқулықпен жұмыс(кесте бойынша жұмыс).
Тапсырма:
а)мәтінді оқу,негізгі ойды табу,мазмұнын айту.
ә) мәтіннен кірме сөздерді теріп жазу.
6. Жигсо
1)Оқушылар шығармашылық топтарға бөлінеді.Әр топта 3 оқушы болады.Топ мүшелеріне
нөмірлер беріледі , әр топқа мәтін беріледі.
2) нөмірлеріне қарай топтаймын, яғни,1-ші нөмірдегілер бір топқа,2-ші нөмірдегілер екінші топқа,
3-ші нөмірдегілер бір топқа .
Тапсырма:
а)мәтінді оқу,негізгі ойды табу,мазмұнын айту.
ә) Кірме сөздердің қазақ тіліндегі синонимдерін табу
Кірме сөздер
Кірме сөздердің қазақ тіліндегі
синонимдері
Пұл
Ақша, қаржы
Шайыр
Суырып салма ақын
Сарбаз
Жасақшы қол, әскер, жауынгер
Ғибрат
Үлгі, өнеге
Ғұлама
Ғалым, оқымысты
Пешене
Жазмыш, тағдыр
б) Мына кірме сөздерді қатыстырып сөйлем құраңдар: білім, адам, құн, талап, сабақ, Толағай,
самауыр, телефон.
3)Әр оқушы қайтадан өз тобына барып, бір-бірімен ой бөліседі,әңгімелейді.Осы кезеңде әр топтан
бір оқушы шығып,
тапсырма бойынша әңгімелейді.
7.“Бес жолды өлең “ стратегиясы.
Тақырыбы “Күйшілер”
1) Зат есім.
2)Сын есім.
3)Етістік
4)Сөйлем.
5) Синоним.
8.Қорытындылау
9. Үйге тапсырма : 133б. , 4 – тапсырма, ережені қайталау
10.Бағалау.Топ жетекшілері топ мүшелерімен ақылдаса отырып, бағаларын қояды
тапсырма
оқушылар
1
2
3
4
5
6
7
8
Қорытынды
баға
Английский язык - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Shopping in Britain" 7 класс
- Конспект урока "Школьное образование" 7 класс
- Конспект урока "Was nennen wir unsere Heimat" 7 класс
- План-конспект урока "Дом. Квартира" 7 класс
- Презентация "Методы и приемы интерактивного обучения иноязычному общению в условиях реализации ФГОС" 5 класс
- Презентация "Put the sentences into the reported speech" 8 класс