Математика 4 сынып Атамұра

4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға қозғалысқа арналған есептер және сол есептерге кері
есептер шығару жолдарын меңгерту. Бір бағыттағы қозғалысқа
арналған есептерді шешуді үйрету. Жазбаша көбейту мен бөлу‚
яғни баған түріндегі көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Игерген білімді бақылау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру: .
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
1. Оқушыларға қозғалысқа арналған есептер және сол есептерге кері есептер шығару
жолдарын меңгерту.
2. Бір бағыттағы қозғалысқа арналған есептерді шешу
БІР БАҒЫТТАҒЫ ҚОЗҒАЛЫС
1. Суреттегі мотоциклші мен велосипедшінің қозғалыс бағыты туралы не айтуға болады?
Бірдей уақыттың ішінде олардың жүрген жолдары бірдей бола ма, жоқ па? Неліктен?
Бұл жағдайда 60 – 16 айырмасы нені білдіреді? Межелі жерге қайсысы бұрын жетеді?
60 км/сағ
16 км/сағ
2. Есептердің шартын, сұрағын, шешуін және жауабын салыстыр.
а) 630 км жолды жылдамдықтары 70 км/сағ және 90 км/сағ екі машинаның қайсысы
бұрын жүріп өтеді? Межелі жерге қайсысы қанша уақыт бұрын жетеді?
Қашықтық – 630 км
1–машина – 70 км/сағ
2–машина – 90 км/сағ
630:70630:90=97=2
Ж: 2–машина межелі жерге 2 сағат бұрын жетеді.
ә) Ерзат пен Азат атпен жарысты. Ерзаттың атының жылдамдығы 20 м/сек, ал
Азаттың атының жылдамдығы 18 м/сек. 10 секундтан кейін аттардың ара қашықтығы
неше метр болады? 1 сағаттан кейін ше?
Бір бағыттағы қозғалыс.
Ерзаттың аты жылд. – 20 м/сек
Азаттың аты. жылд. – 18 м/сек
10 секундтан кейінгі ара қашықтық – ? метр
1 сағаттан кейінгі – ара қашықтық ? метр
20×1018×10=200–180=20 (м) – 10 секундтан кейін
(Енді 1 мин табамыз. Содан соң 1 сағатты табамыз 60:10=6, 1 сағ=60 мин)
(20×6)×60= 120×60=7200 (м) – 1 сағаттан кейінгі ара қашықтық
Ж:
б) Бір айлақтан екі кеме бір мезгілде шығып, бір бағытта жол тартты. 4 сағаттан соң
бірінші кеме айлақтан 120 км, ал екіншісі 140 км қашықтықта болды. Әр кеменің
жылдамдығын тап.
Бір бағыттағы қозғалыс.
1–кеме қашықтығы – 120 км,
2–кеме қашықтығы – 140 км
Уақыт – 4 сағат
Әр кемнің жылдамдығы – ? км/сағ
120:4=30 (км/сағ) – 1–кеме
140:4=35 (км/сағ) – 2–кеме
Ж:
3. Мектеп оркестрі үшін 2 қобыз, одан 6 есе артық домбыра және домбыра мен
қобыздан 7 есе кем сыбызғы алынды. Оркестрге барлығы қанша аспап алынды?
Қобыз – 2
Екеуінен 7 есе кем сыбызғы
Домбыра – ?, 6 есе артық
Барлығы – ? аспап
І тәсіл ІІ тәсіл
1) 2×6=12 (а) – домбыра 2+(2×6)+(2×6:7)=2+12+2=16 (а) – барлығы
2) (2+12):7=2 (а) – сыбызғы
3) 2+12+2=16 (а) – барлығы
Ж:
Сергіту жаттығуларын жасау.
4. Бөлуді орында және оны тексер:
1944 : 24 =81 2150 : 25=86 2262 : 87=26 2376 : 27=88
5. 24 км 506 м х 3 73 м 50 мм + 9 м 25 мм 42 м 14 см : 43
78 т 123 кг х 5 96 т 509 кг – 48 т 765 кг 26 ц 19 кг : 27
2 м 375 мм х 8 300 км 450 м – 195 км 728 м 91 м 20 см : 32
6. Теңдеулерді шеш:
Қандай компонент белгісіз?
Белгісіз компонентті қалай табады?
5607 + х = 9004 8706 – а = 5397
х=3397 а=3309
7. Салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?
8. Үшбұрыштың екі қабырғалары бірдей және әрқайсысы х см-ден, ал үшінші қабырғасы
2 см. Осы үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазып көрсет.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 9–тапсырма, шығ. тапсырма.
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға қозғалысқа арналған есептер және сол есептерге кері
есептер шығару жолдарын меңгерту. Бір бағыттағы қозғалысқа
арналған есептерді шешуді үйрету. Жазбаша көбейту мен бөлу‚
яғни баған түріндегі көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Игерген білімді бақылау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
БІР БАҒЫТТАҒЫ ҚОЗҒАЛЫС
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Түсіндірме мәтінмен, суретпен жұмыс.
1. Суреттегі қоян мен тазының қозғалыс бағыты туралы не айтуға болады?
900 800 айырмасы нені білдіреді? Тазы қоянды неше минутта қуып жетуі мүмкін?
900–800=100 (м/мин) Тазы минутына 100 метр артық қозғалады
500:100=5 (мин)
2. Арасы 60 км екі ауылдан бір мезгілде бір бағытта жүк машинасы мен жеңіл машина
шықты. Жеңіл машинаның жылдамдығы 85 км/сағ, ал жүк машинасыныкі 65 км/сағ.
Егер жеңіл машина жүк машинасының соңынан жүріп отырса, оны қанша уақыттан
кейін қуып жетеді?
Бір бағыттағы қозғалыс. 1–ауыл 2–ауыл
Жүк маш. – 65 км/сағ.
Жеңіл маш. – 85 км/сағ. 85 км/сағ 65 км/сағ.
60 : (85–65)=60:20=3 (сағ) 60 км
Ж:
3. Қасым 2 км ұзап кеткен Есімнің соңынан жүрді. Қасым 4 км/сағ, ал Есім 5 км/сағ
жылдамдықпен қозғалып барады. Қасым Есімді қуып жете ала ма? 3 сағаттан соң
олардың ара қашықтығы қандай болады? 4 сағаттан соң ше?
Алғашқы ара қашықтық – 2 км
Қасымның жылд. – 4 км/сағ.
Есімнің жылд. – 5 км/сағ
(5–4)×3+2=5 (км) – 3 сағаттан кейінгі ара қашықтық
(5–4)×4+2=6 (км) – 4 сағаттан кейінгі ара қашықтық
Ж:
4. Дүкенге 80 килограмдық қаптармен 45 ц 60 кг сазан және 60 килограмдық қаптармен
34 ц 80 кг табан балықтар әкелінді. Қай балық және қанша қап артық әкелінді?
Сазан – 80 кг–дық қаппен 45 ц 60 кг
Қай балық және қанша қап артық ?
Табан – 60 кг–дық қаппен 34 ц 80 кг
1) 4560:80=57 (қап) – сазан
2) 3480:60=58 (қап) – табан
3) 58–57=1 (қап)
Ж: сазан балық табаннан 1 қапқа артық.
5. Бөлуді орында және оны тексер:
2516 : 17= 2844 : 18= 3021 : 19= 5725 : 25=
Сергіту жаттығуларын жасау.
6. Өрнек түрінде жаз және оның мәнін тап:
а) 810 –ды 16 есе арттырып, 60 есе кеміт;
ә) а-ны 27 есе кемітіп, 1275-ке арттыр, мұндағы а = 27000;
б) 46550-ді 98 есе кемітіп, 987-ге арттыр;
в) 2035 және 608 сандарының айырмасын 48 есе арттыр.
7. Тік төртбұрыштың ұзындығы 20 см, бұл оның енінен 2 есе артық.
Тік төртбұрыштың енін тап.
Берілді: тік төртбұрыш
а=20 см, бұл оның енінен 2 есе артық
в ? см
в=20:2=10 (см) – ені
в=10 см
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 8,9–тапсырма, шығ. тапсырма.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Теңдіктерді салыстыр:
999 х 4 = 4 х 1000 – 4 999 х 5 = 5 х 1000 – 5 ...........
Не байқадың? Олар қандай ережеге сүйеніп жазылған? Жазуды жалғастыр.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға қозғалысқа арналған есептер және сол есептерге кері
есептер шығару жолдарын меңгерту. Бір бағыттағы қозғалысқа
арналған есептерді шешуді үйрету. Жазбаша көбейту мен бөлу‚
яғни баған түріндегі көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Игерген білімді бақылау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Қозғалыс бағыты
БІР–БІРІНЕ ҚАРАМА ҚАРСЫ БАҒЫТ
БІР–БІРІНЕН ҚАРАМА ҚАРСЫ БАҒЫТ
БІР БАҒЫТТАҒЫ ҚОЗҒАЛЫС
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Түсіндірме мәтінмен, суретпен жұмыс.
1. Суреттегі екі конькишінің қозғалыс бағыты туралы не айтуға болады?
Екінші конькиші біріншіні қуып жете ала ма? 12 10 айырмасы нені білдіреді?
1210=2 секундына 2 м артық
2. Арасы 89 км екі қаладан бір мезгілде бір-бірінен қарама-қарсы бағытта екі жүк
машинасы шықты. Оның біреуі 55 км/сағ, ал екіншісі 65 км/сағ жылдамдықпен
жүрді. 3 сағаттан кейін бұл машиналар бірінен-бірі қандай қашықтықта болады?
7 сағаттан соң ше?
Бір–бірінен қарама–қарсы бағыт 55 км/сағ. 65 км/сағ.
Қашықтық – 89 км
1–маш. жылд. – 55 км/сағ.
2–маш. жылд. – 65 км/сағ. 89 км
3 сағ.-тан, 7 сағ–тан кейінгі ара қашықтық – ? км
89+55×3+65×3=449 (км) – 3 сағ.-тан кейінгі ара қашықтық
89+55×7+65×7=929 (км) – 7 сағ.-тан кейінгі ара қашықтық
Ж:
3. Қалада жылына 15000 пәтер тапсырылуы керек еді. Құрылысшылар 198 пәтерлі
6 үй және 270 пәтерлі 5 үй тапсырды. Құрылысшылар әлі қанша пәтер тапсыруы керек?
Осыған кері есеп құрастыр және оларды шығар.
Барлығы – 1500 п.
Тапсырды – 198 пәтерден 6 үй және 270 пәтерден 5 үй
Тапсыру керек – ? пәтер
15000–(198×6+270×5)=12462 (п.) – тапсыру керек
Ж:
4. Теңдеу құр және оны шеш:
а) 360-қа х-тің 3-ке бөліндісін қосқанда 440 шығады; 360+х:3=440
ә) х –тің 8-ге бөліндісін 140-қа арттырғанда 212 шығады; х:8+140=212
б) х пен 25-тің қосындысын 4 есе арттырғанда 360 шығады. Х+25×4=360
. Теңдеулерді шеш:
Қандай компонент белгісіз?
Белгісіз компонентті қалай табады?
Сергіту жаттығуларын жасау.
5. 708 х 62 + 304 х 95 9000 77952 : 28 19 х 2040
403 х 59 – 807 х 26 13995 – 27948 : 51 29 х 7030
6. 235 теңге 2 тиын + 598 теңге 5 м 8 см + 3 м 452 см
2 т 886 кг + 7 т 795 кг 543 км 8 м + 324 км 769 м
8. Тік төртбұрыштың ені 10 см, бұл оның ұзындығынан 2 есе кем.
Тік төртбұрыштың ұзындығы неше сантиметр?
Берілді: тік төртбұрыш
в=10 см, бұл а–дан 2 есе кем
а ? см
10×2=20 (см) – ұзындығы
а=20 см
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Теңдіктерді салыстыр:
15873 х 7 = 111111 15873 х 14 = 222222
Не байқадың? Байқағаныңа сүйеніп жазуды жалғастыр.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 7,9–тапсырма, шығ. тапсырма.
2
2
2
2
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға қозғалысқа арналған есептер және сол есептерге кері
есептер шығару жолдарын меңгерту. Бір бағыттағы қозғалысқа
арналған есептерді шешуді үйрету. Жазбаша көбейту мен бөлу‚
яғни баған түріндегі көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Игерген білімді бақылау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Қозғалыс бағыты
БІР–БІРІНЕ ҚАРАМА ҚАРСЫ БАҒЫТ
БІР–БІРІНЕН ҚАРАМА ҚАРСЫ БАҒЫТ
БІР БАҒЫТТАҒЫ ҚОЗҒАЛЫС
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Түсіндірме мәтінмен, суретпен жұмыс.
1. Бір мезгілде екі қаладан екі жүк поезы бір-біріне қарама-қарсы жолға шықты. Олар
7 сағаттан кейін кездесті. Бірінші поездың жылдамдығы 60 км/сағ, ал екіншісінікі
80 км/сағ. Қалалардың ара қашықтығын тап.
Осыған кері есеп құрастыр және оларды шығар.
Бір–біріне қарама–қарсы қозғалыс.
1–поезд жылд. – 60 км/сағ.
2–поезд жылд. – 80 км/сағ.
Уақыт – 7 сағ.
Қашықтық – ? км
(80+60)×7=980 (км) – қашықтық
Ж:
2. Бір мезгілде жолға шыққан екі жүрдек поезд бір-бірінен қарама-қарсы бағытта жүріп
кетті. 5 сағаттан кейін олардың ара қашықтығы 900 км болды. Бірінші поездың
жылдамдығы 80 км/сағ. Екінші поездың жылдамдығын тап.
Осыған кері есеп құрастыр және оны шығар.
Бір–бірінен қарама–қарсы қозғалыс
Қашықтық – 900 км
Уақыт – 5 сағ.
1–поезд жылд. – 80 км/сағ.
2–поезд жылд. – ? км/сағ.
(900–80×5) : 5=100 (км/сағ.) – 2–поезд жылд.
Ж:
3. Арасы 142 км екі қаладан бір мезгілде екі жүк поезы бір-бірінен қарама-қарсы
бағытта жолға шықты. 5 сағаттан кейін поездар аялдады. Сонда екі поездың арасы
842 км болды. Егер бірінші поезд 325 км жүрсе, онда екінші поездың жылдамдығы
қандай болған?
Бір–бірінен қарама–қарсы қозғалыс
Қашықтық – 142 км
5 сағаттан кейінгі қашықтық – 842 км
1–поезд жүрді – 325 км
2–поездің жылд. – ? км/сағ.
(842142–325) : 5 =375:5=75 (км/сағ.) – 2–поездің жылд.
Ж:
4. Арасы 83 км екі айлақтан бір мезгілде екі кеме бір-бірінен қарама-қарсы бағытта
жолға шықты. Бірінші кеменің жылдамдығы 32 км/сағ. 4 сағаттан соң екі кеменің
арасы 355 км болды. Екінші кеме неше км жүрді және қандай жылдамдықпен
қозғалды?
Бір–бірінен қарама–қарсы қозғалыс
Қашықтық – 83 км
1–кеме жылд. – 32 км/сағ.
4 сағаттағы ара қашықтық – 355 км
2–кеме – ? км , ? жылдамдықпен
1) 35583–32×4=144 (км) – 2–кеме жүрді
2) 144:4=36 (км/сағ.) – 2–кеме жылд.
Ж:
5. Қалдықпен бөлуді орында:
1876 : 52=36(4) 3678 : 49=75(3) 18469 : 28=659(17) 21987 : 35=628(7)
Сергіту жаттығуларын жасау.
7. 7 м 205 мм х 62 9 см 5 мм х 67 120 м 84 см : 6
2 кг 328 г х 83 9 см 5 мм х 67 399 м 75 см : 25
8. Фигураның қызыл түспен боялған бөлігінің ауданын тап.
1) 6×6=36 (см ) қызыл шаршы
2) 2×2=4 (см ) қара шаршы
3) 364=32 (см ) қызыл түспен боялған бөліктің ауданы
.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 6,9–тапсырма, шығ. тапсырма.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Жанармай құю бекетіне бір мезгілде екі автомашина келді. Олардың біріне жанармай
құюға 4 мин, ал екіншісіне 2 мин уақыт кетеді. Жанармай құю бекеті автомашинаның
мұнда бөгелген әр минуты үшін айып төлейді. Автомашиналардың қайсысын бірінші
жіберген тиімді болады?
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
2
2
2
2
2
2
2
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Балалардың игерген білім деңгейін анықтау, оқу материалын қалай
меңгергендігін бақылау.
Дамытушылық: Өзара кері есептер тобын шығару дағдыларын және ауызша,
жазбаша есептеу дағдыларын дамту. Екі таңбалы сандарды оқу,
жазу, салыстыру жайлы білімдерін бекіте түсу. Өзіндік жұмыс
дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Игерген білімді бақылау сабағы.
Әдіс-тәсілдері: Өзіндік жұмыс
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Бақылау жұмысы
І нұсқа
ІІ нұсқа
1. Есепті шығар.
Екі қаладан бір–біріне қарама қарсы екі
машина шықты. Кездескенге дейін 6
сағатта бірінші машина 300 км, ал
екінші машина 420 км жол жүрді. Әр
машинаның жылдамдығы қандай және екі
қаланың арасы неше километр?
1. Есепті шығар.
Екі қаладан бір–біріне қарама қарсы екі
машина шықты. Кездескенге дейін бірінші
машина 2 сағатта 180 км, екінші машина
3 сағатта 150 км жүрді. Әр машинаның
жылдамдығы қандай ?
2. Бөлуді орында.
5576:68=82
1254:38=33
23872:32=746
2. Бөлуді орында.
19722:57=346
32428:67=484
24388:52=469
3. Амалдарды орында.
6319:89+7224:86=155
6699:871590:53=47
(10482090996):72=192
3. Амалдарды орында.
192000:6464064:64=1999
578×28+346×21=23450
348×37+19720×60=1196076
4. Теңдеуді шеш.
А–36=1430+20 54135:в=35+10
а=1486 в=1203
4. Теңдеуді шеш.
А:36=1480–30 54135–в=65–20
а=52200 в=54090
5.
Берілді: куб
а=25 см
Қырларының ұзындығы – ? см
Жақтарының ауданы – ? см
Көлемі – ? см
5.
Берілді: параллелепипед.
а=12 см
в=10 см
с= 5 см
Жақтарының ауданы – ? см
Көлемі – ? см
Сабақты қорыту: Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
2
3
2
3
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санға көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға санды үш таңбалы санға көбейту мен бөлу жолдарын
меңгерту. Жазбаша көбейту мен бөлу‚ яғни баған түріндегі
көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Тақырыпқа байланысты кестелер.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Жаңа сабақ. Үш таңбалы санға көбейту және бөлу
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Түсіндірме мәтінмен жұмыс.
1. 5-тің 457-ге көбейтіндісінің мәнін тап: 5 ×457
Бірінші көбейткіш неше таңбалы сан? Екінші көбейткіш ше? Көбейтуді орындаудың
тиімді тәсілін ойластыр. Сол тәсілмен көбейтуді орында.
5 × 457 =457×5= 2285
2. а) 5 × 457 = 2285 екендігі алдыңғы жаттығудан белгілі. Көбейтуді бөлу арқылы тексер.
Ол үшін қандай бөлінділердің мәндерін табу керек?
Санды бір таңбалы санға бөлуді (2285 : 5) орында. Бөліндінің мәні нешеге тең болды?
ә) Мысалдың шығару жолын түсініп ал:
2285 457 Бірінші толымсыз бөлінгіш үш таңбалы сан бола алмайды,
өйткені 228<457. Олай болса, 2285–ті 457–ге бөлу керек.т.с.с.
2285 5
0
3. Бөлуді орында.
3720:465=8 2552:319=8 2944:736=4 5562:927=6
4. Қалдықпен бөлу.
3781:465=8 (61) 2698:319=8 (146) 2987:736= 4 (43) 5693:927=6 (131)
5. Есеп.
Бағалары бірдей 6 үстел және 5 парта – 33000 тг
Бір партаның бағасы – ? тг, 5 партаға ? тг
Бір үстелдің бағасы – ? тг, 6 үстелге ? тг
33000: (6+5)=33000:11=3000
3000×6=18000 (тг) – 6 үстелге төленді
3000×5=15000 (тг) – 5 партаға төленді
Ж:
6. Есеп.
2 сағ. кейін шыққан жүрдек поезд жылд. – 80 км/сағ.
Қуып жетті –3 сағ–та.
Жүк поезд жылд. – ? км/сағ.
80×3=240 (км) – қашықтық
240 : (3+2)=48 (км/сағ.) – Жүк поезд жылд.
Ж:
8. Баған түріндегі әрекеттермен орындау.
Үлгі: 88101+9870:35= 88383
1) 9870 35 2) 88101
282 + 282
88383
4946914382 : 47= 800013+9870 :35=
5164322320 :36= 4370129500 :76=
89401+2392 :46= 6000143290 .18=
674312772 :21= 452×163101=
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 7,9–тапсырма, шығ. тапсырма.
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға санды үш таңбалы санға көбейту мен бөлу жолдарын
меңгерту. Жазбаша көбейту мен бөлу‚ яғни баған түріндегі
көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Тақырыпқа байланысты кестелер.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
1. 62-нің 546-ға көбейтіндісінің мәнін тап:
Бірінші көбейткіш неше таңбалы сан? Екінші көбейткіш ше? Үш таңбалы санға
көбейткен тиімді ме, әлде екі таңбалы санға көбейткен тиімді ме? Көбейтуді тиімді
тәсілмен орында.
62×546=546×62=33852 ( көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану)
2. а) 62 х 546 = 33852 екендігі бірінші жаттығудан белгілі.
Көбейтуді бөлу арқылы тексер.
Екі таңбалы санға бөлуді білесің. Енді үш таңбалы санға бөлуді үйрен.
ә) Мысалдың шығару жолын талда және түсініп ал:
33852 546 Бірінші толымсыз бөлінгіш үш таңбалы сан бола алмайды, өйткені
3276 62 338<546. Олай болса, 3385 ондықты 546-ға бөлеміз. Ол үшін 3385-ті
1092 100-ге бөлеміз, 33 шығады, енді 33-ті 5-ке бөлеміз, 6 шығады. Бөлінді
1092 мәнінің байқау цифры 6-ны тексереміз. 5 жүзд. х 6 = 30 жүзд.
0 4 онд. х 6 = 24 онд. = 2 жүзд. 4 онд.; 30 жүзд. + 2 жүзд. = 32 жүзд.
Ал бірінші толымсыз бөлінгіште 33 жүзд. бар. 6 цифры сәйкес келеді.
Екінші толымсыз бөлінгішті табамыз... Түсіндіруді жалғастыр.
3. Бөлуді орында және оны тексер:
8096 : 352=23 36423 : 639=57
7552 : 236=32 29172 : 748=39
4. Қалдықпен бөлуді орында:
3184 : 352=9 (16) 36497 : 639=57 (74)
7684 : 236=32 (132) 29573 : 748=39 (401)
5. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
Жолаушы жеңіл машинамен қалаға қарай 80 км/сағ жылдамдықпен 2 сағат жүрді.
Қалаға жету үшін әлі де жүрілген жолдан 4 есе кем жол жүру керек. Сонда қалаға
дейінгі қашықтық қанша болғаны?
Жүрді – 80 км/сағ.-пен 2 сағат
Қалды – ? км, жүрген жолдан 4 есе кем
Қашықтық – ? км
1) 80×2:4=40 (км) – қалды
2) 80×2+40=200 (км) – қалаға дейінгі қашықтық
Ж:
6. Дүкенде екі күнде 80 жейде сатылды. Сатылған жейделерден бірінші күні 24000 теңге
ал екінші күні 14400 теңге түсті. Әр күні неше жейде сатылған?
1–күні – 24000 тг
80 жейде
2–күні – 14400 тг
Әр күні неше жейде сатылды?
1) (24000+14400) :80=480 (тг) – 1 жейденің бағасы
2) 24000:480=50 (ж.) – 1–күні
3) 14400:480=30 (ж.) – 2–күні
Ж:
8. Бөлменің ұзындығы 6 м, ені 4 м. Егер 1 м жерге 300 г сыр жұмсалатын болса, осы
бөлменің еденін сырлау үшін қанша сыр қажет?
Берілді: бөлме
а=6 м
в=4 м
Жұмсалды – 1 м жерге 300 г сыр
Қажет – неше кг сыр
(6×4)×300=24×300=7200 (г) – сыр
7200 г= 7кг 200