Технологическая карта "Пішіндер әлемінде"
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы №1
Тәрбиеші:Асылханова А.К.
Күні:
Білім беру
саласы
Таным
Бөлімі
ҚМҰҚ.
Тақырыбы
Пішіндер әлемінде
Мақсаты
Заттардың түстерін көлемімен, геометриялық пішін және мөлшерімен
таныстыру ,атай білу .Оларды топтастыруға үйрету.
Міндеттері
Білімділігі: салыстыру, талдау, жіктеу, жалпылау және т.б.;
Логикалық тапсырмаларды шешу іскерлігін қалыптастыру;
Дамытушылық: Қарапайым алгорикалық мәдени ойлау ,қиялдарын
дамыту;
Тәрбиелік: Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Бір биріне көмектесуге
үйрету.
Қажетті құрал-
жабдықтар,
көрнекіліктер
Дьенеш блоктар,құрсаулар 3 түсті,текшелер,құрастыру картотекалар.
Әдіс тәсілдер:
Көрсету,түсіндіру,әңгімелесу,сұрақ жауап,сергіту,ғажайып сәтті.
Сөздік жұмыс
Құрсау,шенбер,топтастыру.
Технология
Дьенеш блок арқылы.
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялы
қ – қозғаушы.
Іздену –
ұйымдастыру
шы.
Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды сабаққа дайындау. Назарларын
сабаққа аудару.
Құрал -жабдықтарын дайындау, тексеру.
Шаттық шеңбері.
Сәлем деймін күнге мен,
Сәлем деймін мен саған,
Сәлем дейміз апайға,
Қонақтарға,құстарға.
Ерке ерке еркемай,еркелеткен
еркемай.
Жақсы көркем өмірді,жақсы көрем мен сені.
Өте жақсы
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Балалар тақтаға назар аударады,нені көріп
тұрсыңдар?
Балалардың сұрау және қайталау.
- Ал тағы нені көріп отырсыңдар?
Түстерді қайталау.
- Дұрыс, балалар.
Есікті біреу қағады.
- Бұл Күлдіргіш келді ғой.
сәлеметсіз бе !
- Күлдірген: Балалар маған сендердің
көмектерің керек болып тұр.Сендер маған
көмектесесіндер ме?Сендер түстерді
Қызығушылық танытады.
Балалар партаға отырады.
Назарларын сабаққа аударады.
Іс-қимылмен қайталап
көрсетіп айтады.
Қайырлы таң апай
Күз мезгілі
геометриялық
пішіндерді
Балапан,алма,бақаны т.б.
Түстерін ажыратады
Күлдіргіш амандасады.
Балалар амандасады
Сергіту сәтті
білесіңдер ме?
Күлдіргіш:балалар қарандаршы осы
қолымда не бар екен?
- олардың түстері қандай?
Ал осы қолымда не бар екен?
Ленталарды түстеріне қарап байлап
бересіндер ме?
- Күлдіргіш :Рахмет,
балалар,жарайсындар.Қоштасып шығып
кетеді.
Тәрбиеші:Балалар біз бүгін сендермен 3
түспен ғана жұмыс жасаймыз.
Қандай?
Балалар қараңдаршы сендердің үстелдің
үстінде нені көріп тұрсындер?
Жай пішіндер емес,олар сиқирлы
пішіндер.Осы пішіндер бір біріне ұқсайма?
Дұрыс айтасындар олардың
түстері,пішіндері,көлемдері және жуандығы
әр түрлі.
Қазір балалар оны сендер түстеріне қарай
үш топқа бөлесіндер.(Балаларға түсіндіру)
Қандай түстерді көріп тұрсындер?
2.Енді екінші тапсырмаға көшеміз.2 екі
құрсауды қалдырамыз сары мен
қызылды,олардың ортасында фигураның
текшесін қоямын.Қызыл құрсаудың
ортасына ,қызыл төрбұрышты ал сары
құрсауға ,сары үшбұрышты.
Сергіту:
- Кәне серігіп ойнайық:
Алма, алма, көп алма
Қызыл жасыл, сары алма.
Теріп, теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
Жарайсыңдар балалар!
Орнымызға отырамыз,тапсырмаларды
жалғастырамыз.
Сендердің алдарыңда жатқан
тапсырмаларды қараймыз.Ненің суретің
көріп тұрсындер?
Түстеріне,пішініне қарай осы суреттерді
кұрастырамыз.(фигураларды
орналастырамыз)
Білеміз
шарлар
қызыл,сары,жасыл,көк
Ленталар
Балалардың жауаптары
Геометриялық пішіндерді
Жоқ
топен жұмыс
Қызыл,жасыл.көк.(Балалар
құрсаудың ортасына түстер
бойынша қояды)
Балалар қызыл құрсауға тек
қана қызыл төрбұрыштарын
жинайды,ал сары құрсаудың
ішіне тек сары
ұшбұрыштарды салады.
Жұқ
машина,аққала,аю,қояның
т.б.суретің көріп тұрмыз.
Балалар құрастырады.
Балалар,мен сендерге бір қызық ертегіні
оқып беремін.Бұл ертегі осы сыйқырлы
пішіндерге байланысты.
Сендер осы пішіндерді тауып қасына
қоясындер. Мұқият тындаймыз.
Топен жұмыс
Рефлексивтік
-
коррекциялау
шы
Ерте,ерте, ертеде қызыл түсті төрт бұрыш
өмір сүріпті.Оның достары болмапты.Ол бір
күні ойнап жүргенде сары үш бұрышпен
танысады,екеуі бірге көк дөнгелеке қонаққа
барады.Олар үшеуі қызыл төрт бұрыш,сары
үш бұрыш,көк дөнгелек дос
болады.Сонымен бұл нртегіде қандай
пішіндер дос болыпты?(қайтап
оқыймын)Баланы тақтаға шақырамын.
Достарын көрсетіндершы маған.
Жарайсындар балалар!
Балалар бүгін сабақта не туралы айтық?
Қандай тапсырма орындадық?
Қандай түстермен жумыс жасадық?
Сендерге сабақ ұнады ма?(бағдаршам үш
түспен қорыту)
Кімге сабақ ұнаса сары дөнгелекті
көрсетеді,кім сабақты түсінбесе жасыл түсті
дқнгелекті көрсетеді ал ұнамаса қызыл түсті
дөнгелекті көрсет.Балаларды
бағалау,жұлдызша тарату.
Азиз тақтаға шығып қызыл
төрбұрышты көрсетеді,Али
сары үш бұрышты
көрсетеді,мқстафа көк
дөнгелекті көрсетеді.
Түстерді қайталадық
Пішіндермен жұмыс жасадық
Сары,қызыл,көк түстермен
ғана жумыс істедык.
Ұнады
Балалар көрсетеді
Күтілеттін нәтиже:
Қабылдайды:
Түсінеді: түстерді атай білді,геометриялық пішіндермен жұмыс жасады
Істей алады: түстер бойынша бөлуге,суретке қарап құрастыруға білді.
Есеп:_________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_______________________________________