Конспект урока "Сөйлем түрлері. Хабарлы сөйлем" 4 класс
Пән: Қазақ тілі
Сынып: 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем түрлері. Хабарлы сөйлем
Мақсаттары:Мәтінді талдау арқылы тапсырмаларды оқып,мазмұнын ашу
арқылы түсініктер қалыптастыды,
Күтілетін нәтиже Тапқырыптың негізгі маңызын шығармашылық тапсырмалар
арқылы байланыстырып түсінуге сөйлеуге , ойын тиянақты жеткізуге дамиды.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын
тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты
және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және
көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО
(диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау
парақтары
Әдіс тәсілдер:Миға шабуыл,Инсерт, Сөдер банкісі,Ыстық орындық, Кім
шапшаң
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
2мин
Миға шабуыл әдісін пайдалану
арқылы үй тапсырмасына қатысты
сұрақтар
Үйге берілген тапсырманы
сұрақ-жауап арқылы
диалогқа түсіру
Слайдта берілген сұрақтарға
жауап беру,
топпен тапсырманы орындау
Оқушы берген тапсырманы
орындау
Түсіну
7мин
«Инсерт » әдісін пайдалану арқылы
өткен тақырыпты қайталау және жаңа
сабақтың тақырыбын ашу
Интербелсенді тақтада
берілген слайда
көрсетілген мәтінмен жұмыс
жасау, әр топ берілген
тапсырмадағы тақырыпты і
табу керек. Бұл
тапсырманы оқушы
орындай отырып,тақырыпты
өз бетімен
игереді,түсінбеген жерін
түртіп алады және ең
бастысы сыни ойлау
дағдысы қалыптасады.
Оқушылардың мұндағы
мақсаты берілген
сұрақтарға жауап беріп,
өз ой-пікірлерімен санаса
білу
Топпен жұмыс жасау
Қолдану
10мин
«Сөйлем түрлері. Хабарлы сөйлем»
туралы жаңа тақырыпқа
байланысты«Сөздер банкасы» әдісі
пайдалану арқылы тапсырмалар
қолдану
Жаңа сабақты ашу
мақсатында «Сөздер
банкасы» ойынын
қолдандым. Бұл ойында
интерактивті тақтада екі
шеңбер бейнеленген.
Біріншісіне тақырыпқа
сәйкес және тақырыпқа
сәйкес емес сөздер
жазылады. Оқушылар
тақырыпқа сәйкес сөздерді
тауып екінші шеңберге
жазады. Топпен ақылдасып
тақырыпты аша білді
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз
ойлары мен пікірлерін
айту
Әдіс бойынша жаңа
тақырыпты меңгереді және
өз пікірлерін ортаға салады.
Сергіту сәті
1 мин
«Балапандар биі» атты жаттығу жасау
Оқушылармен бірге сергіту
сәтін жасау
Интербелсеңді тақтадағы
бейнероиктегідей
жаттығулар жасайды.
Талдау
15мин
«Ыстық орындық» арқылы тақырыпты
талдау
Тақырып: Хабарлы сөйлем
Әр топтан ортаға оқушы
шығып өз ойларын бүгінгі
сабақ жайлы айтып
кетулерін тапсырдым. Ол
үшін слайдта көрсетілген
суреттер мен арнайы
тапсырмалар таратып беру
керек. Тақырып алған
топтар сол тақырыпшаны
оқып шығады. Оқушы
өздеріне берілген
тапсырманы 1 минутта
тақтада айтып- түсіндіріп
береді
Берілген тапсырманы
уақытылы орындау,
сұрақтарға нақты жауап
беру керек.
Оқып біткен соң әр топтан
оқушы ортаға ыстық
орындыққа
отырып Отаным жайлы
сөйлеп не түсінгенін
айтады. Бірін – бірі
тыңдайды. Әр топтан
сөйлеген ортаға шығып
оқушыны сол топтың
оқушысы толықтырады.
Жинақтау
5мин
Кім шапшаң
ойыны арқылы сабақты жинақтайды
Топ бойынша тақырыпты
жинақтау үшін тақырыпқа
қатысты сұрақтар беруі
Топтар сұрақ- жауап
арқылы өзара жарысады,
ойларын ортаға салады,
тақырыпты жинақтайды
Бағалау
2 мин
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
Бағалау парақшасы мен
бағалау шкаласын тарату
Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия
2 мин
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер
толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді
толтыру
Пән: Қазақ тілі 8 сабақ
Сынып: 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сұраулы сөйлем
Мақсаттары:Тапсырмаларды пайдалана отырып,тақырыпты түсініп оқу
арқылы мәтінмен жұмыс істеуді топпен орындауда дұрыс дамытады
Күтілетін нәтиже Мәтінді түсіне отырып оқу, талдау, негізгі ойға қорытынды
жасау;
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын
тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты
және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және
көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО
(диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау
парақтары
Әдіс тәсілдер: Композициялық талдау, Венн диаграммасы, Бес жолды
өлең,Кейіпкерге хат
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
2мин
Композициялық
талдау жасау арқылы сұрақ
жауап өткізу
Үй тапсырмасын кайталау
Үйге берілген тапсырманы
сұрақ-жауап арқылы
оқушылар өзі бір- біріне қоя
отырып өткен сабақ туралы
не білгендерін ортаға салады
Бір- біріне жақсы сөздер айта
отырып сұрақ джауап арқылы бір-
біріне жақсылықпен сәттіліктілейді
Қызығушылық
тарын ояту
Түсіну
7мин
Суреттер сөйлейді
Суреттердегі берілген
тапсырмаларды талқылау,
топпен жұмыс
Өткен тақырыптармен
жұмычс , суреттердегі
тапсырмалардың мағанасын
ашу, суреттерді тартату және
тақтаға ілу
Оқушылардың мұндағы мақсаты
берілген тақырыпқа қатысты не
біліп не үйренгендерін, тақырып
туралы әсерлерін топ болып
талдай отырып ортаға жеткізу
Қолдану
10мин
Венн диагамманы талдау
Тақырыптың мазмұнын
қысқаша
баяндайды,тақырыптың ең
маңызды жерін ең қызық
жерін табады,оны неге қызық
деп тапқанын
айтады,тақырып туралы
ақпарат жинайды
байланыстырыды, суреттейді
- өз бағасын береді
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары
мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты
меңгереді және өз пікірлерін
ортаға салады.
Сергіту сәті
1 мин
«Қара жорға биі» атты
жаттығу жасау
Оқушылармен бірге сергіту
сәтін жасау
Интербелсеңді тақтадағы
бейнероиктегідей жаттығулар
жасайды.
Талдау
15мин
Бес жолды өлеңарқылы
тақырыпқа таладу жасау
Жаңа тақырыпқа
қатысты көгілдір экранда
көрсетіліп,әр топ таңдау
жасайды да, құрастырған
өлеңдерін, жұмыстарыын
оқиды
Берілген тапсырманы уақытылы
орындау, тапсырманы орындау
керек.
Жинақтау
5мин
Ойлан тап
Тапсырмалармен кітаппен
жұмыс, сабақты жинақтайды
Топ бойынша тақырыпты
жинақтау үшін тақырыпқа
қатысты тапсырмалар
орындау, өз ойын түсінгенін
көрсету
Тақырыпқа байланысты
кітаптаға жаттығуларды ойлана
отырып орындайды, тақырыпты
жинақтайды
Бағалау
2 мин
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау
парақшалары
Бағалау парақшасы мен
бағалау шкаласын тарату
Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия
2 мин
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер
толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді толтыру
Пән: Қазақ тілі 9-10 сабақ
Сынып: 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлем
Мақсаттары:Тақырыпты түсініп оқу арқылы тапсырмаларды меңгереді және
білімдерін бекітеді, оны өз ойларын қорытып айтуда пайдаланады
Күтілетін нәтиже: Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге ,
тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын
тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты
және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және
көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО
(диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау
парақтары
Әдіс тәсілдер:Миға шабуыл,Жигсо,Аквариум,Ойлан,бірік бөліс,Эссе
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
2мин
Миға шабуыл әдісін пайдалану
арқылы үй тапсырмасына қатысты
сұрақтар
Үйге берілген тапсырманы
сұрақ-жауап арқылы
диалогқа түсіру
Слайдта берілген сұрақтарға
жауап беру,
топпен тапсырманы
орындау
Оқушы берген тапсырманы
орындау
Түсіну
7мин
Жигсо әдіс бойынша тақырыптарды
қайталау
Тақырып: Сұраулы сөйлем
Өткен тақырыпты толық
мңгеріп жаңа тақырыпқа
қадам
Жигсо әдісі пайдалану
Ол үшін әр топқа арнайы
тапсырмалар беріп, сол
тапсырмалар төңірегінде
оқушылар талдайды,
пікір-аласау арқылы
тапсырманы орындап
түсінгендерін бір-біріне
жеткізеді
Оқушылардың мұндағы
мақсаты берілген
тапсырмаларды дұрыс түсіне
отырып мағанасын ашу,
түсіні білу
Топпен жұмыс жасау
Қолдану
10мин
Мағананы ашу арқылы Аквариум
әдісін қолдану
Лепті сөйлемтақырыбы төңірегінде
топпен талқылау
Жаңа тақырыпты
меңгерту үшін әр топқа
арнайы ресурстар мен
тапсырмалар тарату жаңа
тақырып төңірегінде, жаңа
тақырыпты түсіну үшін
арнайы Аквариум әдісін
пайдалану
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары
мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты
меңгереді және өз пікірлерін
ортаға салады, әр топтан оқушы
шеңбер жасап отырған ортаға
шығып өз ойын жеткізеді
Сергіту сәті
1 мин
«Балапандар биі» атты жаттығу
жасау
Оқушылармен бірге
сергіту сәтін жасау
Интербелсеңді тақтадағы
бейнероиктегідей жаттығулар
жасайды.
Талдау
15мин
«Ойлан бірік. бөліс
» арқылы тақырыпты талдау
Тақырыптың мағанасы
мен идеясын талдау үшін
әр топқа тапсырма
беріледі, әр топ өз
тапсырмасын орындаған
соң екінші топқа ұсынады
Берілген тапсырманы
уақытылы орындау,
сұрақтарға нақты жауап беру
керек.Тапсырмаларын бір –
біріне көрсету арқылы ой
бөліседі, тақырыптың
мағанасын аша отырып
өзара топпен талалдайды
Жинақтау
5мин
Эссе
жазу арқылы сабақты жинақтайды
Топ бойынша тақырыпты
жинақтау үшін тақырыпқа
қатысты әңгіме құрастыру
арқылы тақырыпты
жинақтайды
Әр топ өзара тақырыпқа
қатысты қысқаша шағын
әнгіме құрастырады ортаға
шығып оқиды
Бағалау
2 мин
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
Бағалау парақшасы мен
бағалау шкаласын тарату
Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия
2 мин
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер
толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді толтыру
Тақырыбы: Бабалар өсиеті
Мақсаты: Шығармашылық қабілеттерін, қызығушылығын, ойлау қабілеттерін
дамыта отырып, Отанға деген сүйіспеншілігін ояту;
Түрі: зияткерлік сайыс
Барысы: Құрметті оқушылар, қонақтар бүгінгі «Бабалар өсиеті»
тақырыбындағы зияткерлік сайысқа қош келдіңіздер!
Бұл сайысқа 8А,Б,В сыныптары қатысып отыр. Топтарының аты:
Әділ баға беретін әділ – қазылар алқасымен таныс болыңыздар:
Тарихты білу- біздердің міндеттеріміз деп білемін. Өйткені өткенді білмеу
болашықты болжау мүмкін емес.
Ақындардың, жыраулар мен жазушылардың шығарма өзегі болған, алыс
кетсек сағына аңсайтынымыз да туған жер.
Сонымен сайысымыздың кезеңдерімен таныс болыңыздар!
I-тур Блиц сұрақтар “Арайлы Арқалығым!”
II-тур “Тауып көр” (мақал – мәтелді аяқтау)
III- тур “Үлкен сайыс” ( тақырыпқа байланысты сұрақтар)
IV- тур “ Тұрақты сөз тіркесі ” (Жануарлар әлемі)
V- тур “ Суреттер сөйлейді” ( суреттегі тұлғаларды табу)
IV- тур “ Алтын сандық” ( жұмбақтар жасыру)
I-тур Блиц сұрақтар “Арайлы Арқалығым!”
І- топ
1) Арқалық қаласының жол қатынасы қай жылы орнады?
2) 1977 жылы 13 қыркүйекте қаламызда ашылған мектеп?
3) Қаламыздағы ең ұзын көшелер?
ІІ- топ
1) Қалалық ардагерлер кеңесінің төрағасы?
2) Арқалық Мемлекеттік Педагогикалық Институты қашан құрылды?
3) Арқалық қаласы қай жылдан Қызылқозы деп аталды?
ІІІ- топ
1)1979 жылы қыркүйекте білім беру министрлігінің бұйрығымен қай
оқуорны ашылды?
2) Қаламыздың кинотеатры кімнің атымен аталады?
3) Арқалық қаласының негізгі көшесіне әйгілі батыр есімі беріліп, мүсіні
бейнеленген ескерткіш қойылды?
2-тур “Тауып көр”
(мақал – мәтелді аяқтау)
1) Тіліңмен жүгірме,....
2)Наданмен дос болғанша, ....
3)Өнер ағып жатқан бұлақ, ....
4)Сақтықты соқырдан үйрен,....
5) Жақындықты ат айырады,...
6) Алғыға қарап пікір ет,..
7) Ана сүті бойды өсіреді....
8) Теңге тиыннан өсер,...
9) Оқу білім азығы,...
10) Өнер ағып жатқан бұлақ,...
III- тур “Үлкен сайыс”
( тақырыпқа байланысты сұрақтар)
І - топ
1.Дәстүр бойынша қазақ хандары Түркістан қаласындағы қай мешіттің
кесенесіне жерленетін болған? (Қожа Ахмет Иассауи
2.Хан мен сұлтандардың қызметтегі адамдары қалай аталған? (Төлеңгіттер)
3. 1697 жылы Жоңғар хандығының басына жас әрі, қуатты билеуші келді ол
кім? (Цеван Рабтан)
ІІ-топ
1.Қытайдағы Цин династиясы әулетінің екінші императоры? (Канси)
2.Қазақ халқының Жоңғарларға қарсы азаттық күресі барысындағы өте елеулі
оқиға? (Аңырақай шайқасы )
3.Орал өзенінің аты? (Жайық)
ІІІ- топ
1.Хан, қазақтардың патшалық Ресей мен Қоқан хандығына қарсы ұлт- азаттық
қозғалыстың басшысы? (Кенесары Қасымұлы)
2.Адам құны үшін төленетін материалдық өтем?
3.Түркі халықтары тілінде сөйлейтін, жартылай көшпелілік салтын ұстанатын,
бауырлас халық?(Башқұрттар )
IV- тур “ Тұрақты сөз тіркестері ” (жануарлар әлемі)
1-топ
1. Ит арқасы құрысты – қайратқа мінді
2. Кірпідей жиырылу – жақтырмау
3. Қойға шапқан қасқырдай – тас- талқан ету
4. Түйедей жасты – құрдас
5. Жыланның басы қайту - аштығы басылу
2-топ
1. Түйенің тұяғы түсетін жер – Өте алыс жер
2. Қой аузынан шөп алмас – Момын
3. Жылан жалағандай – Түк қалдырмау
4. Иттің қара тұмсығындай көру – Жек көру
5. Ит пен құстың арқасында - Кім көрінгеннің арқасында
3-топ
1. Қой үстіне бозторғай жұмыртқалау – Тыныштық заман
2. Қойға шапқан қасқырдай – тас- талқан ету
3. Кірпідей жиырылу – Жақтырмау
4. Түйедей жасты – Құрдас
5. Қой аузынан шөп алмас – Момын
V- тур “ Суреттер сөйлейді”
( суреттегі тұлғаларды табу)
1- топ
Қазақ хандығының аса көрнекті саясаткері мемлекет
қайраткері
(Абылай хан)
Қазақтың арасында ата-даңқы кеңінен жайылған
жырау, әдет ғұрып заңдары мен шежіресінің ғажайып
білгірі?
(Бұхар жырау )
Қазақтың аса ұлы күйшісі, күй атасы Бөкей Ордасының Жейделі
деген жерінде дүниеге келген (1806-1879)
Құрманғазы Сағырбайұлы
2- топ
1835 жылы Құсмұрын бекінісінде дүниеге келген.
Абылай, Қырғыздар туралы, Ыстықкөл күнделіктері
еңбектері бар
Қазақтың бүкіл әлемге танымал балуаны
Қажымұқан Мұңайтпасұлы
Халық көтерілісінде елге белгілі беделді батыр, ең жақын серігі
ақын Махамбет Өтемісұлы болды.
3- топ
Қырғыз хрестоматиясы, Қырғыздарға
орыс тілін үйретуге алғашқы басшылық
жазып шықты. 1841 жылы Қостанай
облысында дүниеге келді.
XIX екінші жартысындағы қазақ музыкасындағы әйгілі тұлғалардың
бірі. Жанбота, Бозторғай, Ақсиса, Ғашығым 70 ке тарта еңбектері
бар.
1854-
1927 Аралте43з3 маңындадүниегекелген7 ОкопНоғайлы босқыны
Жұртта қалған зарлы күйлері бар.
Қазанқап Тілепбергенұлы
Қорытынды сөз әділ- қазылар алқасына беріледі.
сабақтың тақырыбы: Білімді ұрпақ-тәуелсіздіктің жүрегі
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
Білімділік мақсаты: Білімділіктің адам өміріндегі маңыздылығы мен мәнісі
туралы мағлұмат беру, білімсіз адамның өмірі мен күнкөріі қараң да мәнсіз
және сәнсіз екендігі туралы айтып түсіндіру және олар туралы ұғым
қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты: Елін-жерін, тілін сүюге, бағлауға, қадірлеуге және білімге
құштарлыққа тәрбиелеу, өзгелердің пікіріне құрметпен қарауға, олардың
көілдері кейіс түсірмеу керектін, осы қасиеттерді күнделікті өмірде қолдануға
тәрбиелеу.
Дамыту мақсаты: Оқушылардың танымын кеңейту, шығармашылық
қабілеттерін ұштау
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгімелесу, сұрақ-жауап,
Көрнекіліктер: Нақыл сөздер жазылған таратпалар, қағаз маркер.
Б а р ы с ы
Кіріспе сөз. Құрметті оқушылар, бүгінгі тәрбие сағатымыз «Білімді ұрпақ-
тәуелсіздіктің тірегі» атты тақырыпта өткелі отырмыз олай болса,
жұмысымыздың бірінші сатысына көшейік.
1- сатысы ой шақыру.
Мұғалім: Кіріспе.«Барлық істің басшысы- білім мен ұғым» деп Жүсіп
Баласағұни айтқандай егеменді елдің тірегі-білімді ұрпақ .Демек, болашақтың
бүгінгіден де нұрлы болуына ықпал етіп, адамзат қоғамын алға апаратын күш
тек білімде ғана.Қай елдің болмасын өсіп -өркендеуі , өркениетті дүниеде
өзіндік орын алуы оның білім жүйесінің деңгейіне, даму бағытына байланысты.
Елбасы Н.Ә.Назарбаев Қазақстан халқына Жолдауында ХХI ғасырда білімін
дамыта алмаған елдің тығырыққа тірелетінін ескертіп , еліміздің білім жүйесін
дамытуға бағытталған іс-шараларды
белгіледі.
Бүгінгі көкейтесті мәселе – білім сапасын арттыру.
Осыған орай , Қазақстан Республикасының тұңғыш оқу халық комиссары
Ахмет Байтұрсыновтың ойы ойға оралады . Ұлт ұстазының « Мектептің жаны
–мұғалім . Мұғалім қандай болса , мектебі һәм сондай болмақшы.
Яғни, мұғалім білімді болса , білген білімін басқаға үйрете білетін болса
,ондай мектептен балалар көбірек білім біліп шықпақшы. Солай болған соң ,
ең әуелі мектепке керегі –білімді ,педагогика, методикадан хабардар , оқыта
білетін мұғалім» дегеніндей, мұғалім міндеті мен жүктемесі қоғам талабына
сай болуды қажет етеді.
Жас ұрпақ тәрбиесі қай заманда болмасын уақыт сөресінен түспейтін
адамзаттың мәңгілік тақырыбы.
Адам болып қалыптасу үшін қыруар уақыт пен тер төгетін зор еңбекті
қажет ететін аумағы кең , жауапкершілігі мол тірлік екенін ұқтырса керекті .
Бала тәрбиесі қоғамнан тыс ,оқшау тұрған құбылыс емес.Ол- қоғамның ,
заманның бағыт-бағдарымен, тыныс –тіршілігімен бірге жүріп отыратыны
белгілі.
Олай болса, «Адамды тәрбиелеу –демек, оның ертеңгі қуанышқа ие
болатын келешек жолын тәрбиелеу» деп Макаренко айтқандай мектептегі оқу-
тәрбие жұмыстарын заман талабына сай жүргізіп, жас ұрпақты тәрбиелеуде
жаңашылдандырып оқытуда үлкен мән-мағына жатыр.
2- сатысы. Мағынаны тану сатысы
төменде берілген нақыл сөздердің мәнін аша отырып, ой бөлісу,
пікірлесу.
1.ғылымды үйренгенде ақикат мақсатпен білмек үшін үйренбек
керек.
2.адам көңілі шын мейрленсе ,білім-ғылымның өзі де мейірленеді,тезірек қолға
түседі.
3.адам ақылсыздығынан азбайды, ақылдының сөзін ұға аларлық жүректе
жігер, қайрат жоқтығынан азады.
4.адам баласының ең жаманы –талапсыз.
5.ғылымсыз ахирет те жоқ ,дүниеде жоқ. Ғылымсыз оқыған намаз тұтқан ораза,
қылған қажылық ешбір ғибадат орнына бармайды.
6.Жүректе қайрат болмаса,
Ұйықтаған ойды кім түтпек?
Ақылға сәуле қонбаса,
Хайуанша жүріп күнелтпек
Абай
7.«Адамды тәрбиелеу –демек, оның ертеңгі қуанышқа ие болатын келешек
жолын тәрбиелеу» Макаренко
8.«Барлық істің басшысы-білім мен ұғым» Жүсіп Баласағұни
3-с а т ы с ы. Ой толғау сатысы.
«Білімді ұрпақ-тәуелсіздіктің тірегі» атты тақырыпта ой бөлісу, қазіргі
қоғамда білімнің орны мен маңыздылығы туралы шағын пікірталас
ұйымдастыру.