Технологическая карта урока "Мінез - ақылдың сауыты" 5 класс

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ : 6 сағат
Сабақтың тақырыбы:
Мінез - ақылдың сауыты
Мектеп: «М.Дауленов атындағы мектеп-
интернаты» КММ
Күні: 14.03.2018
Мұғалімнің аты-жөні: Нургалиева Жанна
Тайшыманкызы
Сынып: 5 "А"
Қатысқандар:18
Қатыспағандар:0
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
5.2.6.1. Оқылым стратегияларын қолдану:жалпы мазмұнын түсіну
үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу.
5.1.4.1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады, жазба
жұмысын орындайды
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады, маңызы
туралы дәлелдеп айтады, тірек сөздерді қолданып жазба
жұмысын орындайды
Кейбір оқушылар орындай алады:
жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады,сахналық
қойылым түрінде сыныптастарына көрсетеді. тірек сөздерді
қолданып, өлең , ойтолғау жазады
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады,түсінеді,
пікірлеседі, түсіндіреді.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Отыз екінші қара
сөз, мінезді қалыптастыратын қасиеттер мен қабілеттер
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Мінез, келбет, ақылдың сауыты, беріктік, сыпайылық, сөйлеу
мәдениеті.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Неліктен «Мінез-адам көрсеткіші»болады деп ойлайсыз?
Адамның жақсы мінезіне нелер жатады?
Мінезі жаман адамда жақсы қасиет бола ма?
Жаман мінезді қалай түзеуге болады деп ,ойлайсыз?
Не себепті Адамның мінезі - ақылдың сауыты болады
деп ойлайсыз?
Ишара: адам келбетімен әр түрлі көңілді көрсету
Алдыңғы оқу
Мінез - ақылдың сауыты
Жоспар
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Шаттық шеңбері : «Досыңа тілек »әдісі
Қайырлы күн,достым,
Қайырлы күн болсын!
Сәрсенбінің сәті
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Сен жарайсың болсын!!!!!
(көрсетеді)
Топқа бөлу
Жемістердің артына сандар жазылған 1,2, 3
Жемістерді таңдағандарына байланысты
мінездерін айту.
Өткен сабақты еске түсіру "Галереяда ой
шарлау" әдісі арқылы жүргізіледі
"АНАМА ХАТ" (өз мінезі туралы жазып,
анасымен сырласады)
Оқушылар оқып бағалайды.
Дескриптор :
1. Хат құрылымы сақталған
2. Хатта өз мінезі туралы толық және ашық
жазылған.
3. Дерексіз зат есім, сын есім, синоним,
антоним қолданылған
Жаман мінезді қалай түзеуге бола ма, қалай
ойлайсыңдар?
Жаңа сабаққа өту үшін бейнебаян көру "Стоп
кадр" болжам жасау
Топтарға мәтін тарату және сол мәтіндегі тірек
сөздер мен сөйлемдер бойынша топтық жұмыс
орындату
І топ "Бес жолды өлең" құрастыру
Дескриптор
1.Мәтін мазмұнын түсінеді
Қ.б “Үш
шапалақ» әдісі
Қ.б “ Бас
бармақ»әдісі
2.Тірек сөздермен өлең құрастыра алады
ІІ топ азбаша дөңгелек үстел"
Дескриптор
1.Мәтін мазмұнын түсінеді
2.Тірек сөздерді байланыстырып, өз
көзқарасын жаза алады
ІІІ топ "ПОПС" әдісі арқылы пікірлерін
дәлелдеу
Дескриптор
1.Мәтін мазмұнын түсінеді
2.Тірек сөздерді пайдаланып өз пікірін жаза
алады
"Жаман қасиеттерді сілкіп тастау"
Жаңбыр ,найзағай , кемпірқосақ
Стикерге жаман қасиеттерін жазып, қоқыс
жәшігіне тастайды.
Қ/Б тапсырмасы
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма: Абай сөзін
оқып танысу, мәнін түсіну (14-тапсырма)
«А» деңгейі. «Т»кестесі әдісімен мінездерді
саралау
Жағымсыз мінез
Жағымды мінез
1
2
3
4
Дескрипторы:
Мәтіндегі мінез түрлерін саралап, кестені
толтырады.
«В»деңгейі «Сүзгіден өткізу» әдісі
Мәтіннен толғандырған ақпаратты анықтап,
тұжырымды сөйлем жазады.
Дескрипторы:
Толғандыратын ақпаратты анықтайды,
тұжырымды сөйлем жазады.
«С» деңгейі "РАФТ"
Рөл - оқушы, аудитория - достар,
Қ.б
«Бағдаршам»әдісі
Қ.б “Үш
шапалақ» әдісі
форма - хат, тақырып-
"Мінез - ақылдың сауыты"
Дескриптор:
1)Хат құрылымы сақталған;
2)көлемі 40-50 сөз;
3)мәтінде сын есімдер қолданылған
Үй тапсырмасы 144 бет 3-тапсырма
15-тапсырма "Шығу парағы"
РЕФЛЕКСИЯ - "Жақсылық ағашы"
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Бағалау оқушы
білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс – денсаулық
және қауіпсіздік, АКТ-мен
байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие элементі)
Тарих, әдебиет, әдеп.
Адамгершілік құндылық
Рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай
деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы
іске асты ма? (тапсырмалар
сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс
енгіздім және неге?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):
1.
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?