Конспект занятия "Үйдегі қауіпсіздік ережесі" 1 класс

Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: дүниетану
Ортақ тақырып: дені
саудың-жаны сау
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Күні:
Сынып:1 сынып
Мектеп: «49 ЖОББМ» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Толенова Э.С.
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
Үйдегі қауіпсіздік ережесі
Оқу мақсаты
1.1.4.3.үйдегі қауіпсіздік ережесін түсіндіру.
1.1.4.6.шұғыл көмек қызметтерін біледі және олармен
хабарласу жағдайларын анықтау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: үйдегі қауіпсіздік ережесін түсіне
отырып, шұғыл көмек қызметкерлерін біледі және
олармен хабарласу жағдайларын анықтайды.
Көптеген оқушылар: үйдегі қауіпсіздік ережесін
құрастырып, шұғыл көмек қызметкерлерін көрсетеді және
олармен хабарласу жағдайларын анықтай келе қауіптің
алдын алуын біледі
Кейбір оқушылар: үйдегі қауіпсіздік ережесін
құрастырып, түрлі қауіп жағдаяттарынан шығу жолдарын
тауып, шұғыл көмек қызметтеріне хабарласу жағдайларын
анықтайды.Жер үй мен көп қабатты үйлердегі қауіпті
заттардың ұқсастығы мен айырмашылығын зерттеп,
дәлелдеп айтады.
Бағалау критерийлері
1.1.4.3.үйдегі қауіпсіздік ережесін біледі
1.1.4.6.шұғыл көмек қызметтерін біледі және олармен
хабарласу жағдайларын анықтайды.
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар орындай алады: үйдегі қауіпті заттарды
ажыратып, қауіпсіздік ережесін құрастырады.Түрлі қауіп
жағдаяттардың жолын тауып, шұғыл көмек
қызметкерлеріне қоңырау шала алады.
Пәнге тән лексика мен терминология: қауіп-қатер;
жазатайым жағдай, шырпы, оттық.
Қауіп-қатер дегеніміз - табиғаттан және қауіпті
заттардан туындайтын адамға зиянын келтіретін жағдай.
Жазатайым жағдай дегеніміз -адамның денсаулығына
немесе өміріне залал келтіретин оқиға.
Сіріңке сөзімен синонимдес сөздер – оттық, шырпы
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
-Үйде қандай қауіпті заттарды білесің?
- Неге оларды қауіпті заттар деп атаймыз?
-Оларды қалай қолданамыз?
- Қандай шұғыл көмек қызметтерін білесің?
-Сен үйде жалғызсың. Кенет пештен шоқ түсіп, үй өртене
бастадыен не істейсің? (егер сенде телефон жоқ
болса ше?)
--Сен бауырыңмен үйде отырғанда 2 жасар кішкентай
бауырың байқаусызда дәрі ішіп қойды. Сенің іс әрекетің
қалай болады?
- Сен отырған жеріңде инені жоғалтып алдың. Сен не
істейсің? Инені қалай іздейсің?
- Сен үйде бауырың екеуің отырсыңдар.Бір кезде есікті
біреу қағып, есіктің сыртынан өзін құбыр жөндеушімін
деп таныстырды.Сен не істейсің?
- Сен аулада ойнап жүргенде су тасқыны қауіп қатері
болып, үйдің ауласына су тола бастаса қандай іс-әрекет
жасар едің?
Құндылықтарды дарыту
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының
құндылықтарының 7 тармағында айтылғандай «Ұлттық
қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік өңірлік
мәселелерді шешу жаһандық тұрғыдан қатысуын
басшылыққа ала отырып, оқушыларға қауіпсіздік
ережелерін құрастыртып, қандай да бір қауіптің алдын
алуға тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс
әдебиеттік оқу, көркем еңбек,математика.
АКТ қолдану дағдылары
«Балапан» телеарнасындағы «Оп-оңай» бағдарламасынан
үзінді
Бастапқы білім
Үйдегі кейбір қауіпті заттарды біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың
Жоспарланға
н
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
І. Ұйымдастыру
Балалармен амандасу.
Армысыңдар балалар,
Армысыз ба ұстазым,
Біз әдепті баламыз
2 мин
2 мин
2 мин
Айтқан тілді аламыз
Достарымызды көргенде
Қуана қарсы аламыз
Оқушыларды топқа бөлу.
Топқа түстер арқылы бөлінеді.Ол түстер топ аттарымен
тығыз байланысты. Қызыл түс-«Өрт сөндірушілер»
тобы, ақ түс –«Жедел жәрдем» тобы, көк түс –
«Құтқарушылар» тобы
Балалардың зейінін сабаққа шоғырландыру мақсатында
жұппен ширату жаттығуларын орындайды.
Тапсырма №1 «Миға шабуыл»
« Бұл не?» ойыны)
Шарты: балаларға сіріңке көрсетіледі. Балалар бұл не
екенін айтады.Осы сіріңкенің зияны мен пайдасын
жұптасып жазады.
Пайдасы
Дескриптор
-Сіріңкенің зиянын жазады
- Сіріңкенің пайдасын жазады.
ҚБ: « Шапалақ ұру» әдісі
«Есіңде болсын!» әдісі
«Балапан» телеарнасындағы «Оп-оңай»
бағдарламасынан үзінді .(үйдегі қауіпсіздік туралы
жалпылай айтылады.)
Қызыл,ақ, көк
түсті
стикерлер
АКТ
Бейне ролик
Сабақтың
ортасы
«Өрт сөндірушілер тобы» , « Қызыл нүкте» әдісі (Т)
Тапсырма: үйдегі қауіпті заттардың ішінен өрт
тудыратын заттарды тауып, дөңгелекті қызыл түспен боя
10 мин
«Жедел жәрдем тобы» , «Адасқан суреттер» әдісі (Т)
Тапсырма:үйдегі қауіпті заттар бейнеленген суреттерді
жұмбақтың сипаттау белгісіне қарай сәйкестендіріп
жапсыр.
Бұл.....Оны адам науқастанғанда
ғана қолданады.Оны
мөлшерден тыс қолданғаннан
улану қауіпі де бар
Бұл.....ол айқасқан үшкір зат.
Оны абайлап қажет кезінде ғана
қолдану керек.
Бұл....Оны электр тоғынан
ажыратуды ұмытып кетсең үйде
өрт шығуы мүмкін.
Бұл..... Ол өте өткір зат.
Үлкендердің көмегінсіз бұл
құралды пайдалануға
болмайды.
Бұл ....Ол өте жіңішке, үшкір
зат.Ол тез жоғалып қалады.
Абайсызда қолға шаншып
алуың да мүмкін
Бұл...Бұл түссіз, әрі көзге
көрінбейді, әрі улы.Ол ашық
қалған жағдайда уланып қалуың
мүмкін
Бұл....Онымен ойнауға
болмайды.Абайсызда өрт
шығуы мүмкін.
«Құтқарушылар тобы» , «Венн» диаграммасы» (Т)
Тапсырма: жер үй мен көп қабатты үйлердің ішіндегі
қауіпті заттарды атайды.Ұқсастығы мен айырмашылығын
айтып, дәлелде.
1 мин
12 мин
Дескриптор
- өрт тудыратын заттарды қызыл түспен бояйды
- суретті жұмбаққа байланысты сәйкестендіріп,
жапсырады.
- жер үй мен көп қабатты үйдің айырмашылығын
дәлелдейді.
ҚБ :Топты бағалау, «Әр пішінді үйлер» әдісі
Сергіту сәті.
Бір,екі үш,төрт пәтерде болып жатыр өрт,
Түтін басып кетіпті, сөндірмеген біреу үтікті.
Қызыл жалын лаулады, демек шырпымен біреу ойнады.
Тек тұрғаның жарамас, тез 101-ге сен хабарлас
Өртке оранды шатыр, өртсөндірушіні тез шақыр
Тапсырма «Жол таба біл » әдісі
«Қағып ал» ойыны (Ұ)
Шарты: Оқушыларға доп лақтырылады.Қағып алған
оқушы тақтаға шығады. Тақтаға шұғыл көмек
қызметтерінің телефон нөмірі ілінеді.Әр нөмірдің
артында сол қызметкерлердің жұмысына байланысты
жағдаяттан шешу тапсырмалары жасырылады.Оқушы сол
жағдаятты шешу жолдарын тауып, таңдаған нөмірі мен
жағдаяттың арасында қандай байланыс бар екенің
айтады.
101
-Сен үйде жалғызсың. Кенет пештен шоқ түсіп, үй өртене
бастады.Сен не істейсің? (егер сенде телефон жоқ
болса ше?)
102
Сен үйде бауырың екеуің отырсыңдар.Бір кезде есікті
біреу қағып, есіктің сыртынан өзін құбыр жөндеушімін
деп таныстырды.Сен не істейсің?
103
Сен бауырыңмен үйде отырғанда 2 жасар кішкентай
бауырың байқаусызда дәрі ішіп қойды. Сенің іс әрекетің
10 мин
қалай болады
112
Сен аулада ойнап жүргенде су тасқыны қауіп қатері
болып, үйдің ауласына су тола бастаса қандай іс-әрекет
жасар едің?
Дескриптор
- Жағдаяттан шығу жолын табады
- Жағдаят пен телефон нөмірінің байланысын
анықтайды
ҚБ: « Бас бармақ» әдісі
Тапсырама « Суреттер сөйлейді» әдісі (Ө)
Шарты: тақтадағы ілінген қауіпті заттардың суретіне
қарап үйдегі қауіпсіздік ережесін құрады.
- Электор құралдарын розеткаға жақындатуға, қосып
кетуге болмайды
-Сіріңкемен ойнауға болмайды.
-Газды қолданған соң үнемі жауып отыру керек
-Суды өшіріп жүр
-Үшкір, өткір заттармен ойнама
- Үлкендердің рұқсатынсыз ешбір дәріге тиіспе
- Үлкендерсіз терезені ашпа, терезеге шықпа
Дескриптор
- Тақтадағы үйдегі қауіпті заттардың суреттері
арқылы қауіпсіздік ережесін құрастырады.
ҚБ: «Жұптық бағалау» әдісі
101
102
103
112
Сабақтың
соңы
1 мин
Кері байланыс: «Кел, ойланайық» әдісі
Шарты: Оқушылар жұп болып тұрады. Жұптың біреуі
сөйлемей іс-қимыл арқылы қауіпті жағдаяттың бірін
келтіреді, келесі жұбы қандай қауіпті жағдаят екенін
табады.
Саралау-
оқушыларға
қалай
көбірек
қолдау
көрсетуді
жоспарлайсы
з?
Қабілеті
жоғары
оқушыларға
қандай
міндет
қоюды
жоспарлап
отырасыз?
«Миға
шабуыл»
әдісінде мен
«Суреттер
сөлейді» әдісі
саралаудың
қорытынды
тәсілі
алдым.Себебі
барлық
оқушылар
тапсырманы
орындаса да
олардың
нәтижелері
әр түрлі
болады.
«Қызыл
нүкте»,
«Адасқан
суреттер»
әдістерін
саралаудың
Бағалау - оқушылардың материалдың меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
ҚБ: (Ж) «Шапалақ».
ҚБ: (Т) «Әр пішінді үйлер»
ҚБ: (Ұ) «Бас бармақ» әдісі
ҚБ: (Ө) «Бағалау шәкілі»
Кері байланыс: «Кел, ойланайық» әдісі
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
ың
сақталуы.
Топтық
жұмыс, ойын
тапсырмалар
ында
қауіпсіздік
ережесін
сақтау.
тапсырма
тәсілі
арқылы
беремін,
себебі,
тапсырма
оқушыларды
ң білім
деңгейлері
бойынша
беріледі.
«Венн
диаграммасы
» әдісі
саралаудың
дереккөздер
тәсілі
бойынша
беріледі,
себебі, білім
деңгейі
жоғары
оқушылар
яғни кейбір
оқушыларға
арналады.
«Жол таба
біл» әдісін
саралаудың
қорытынды
тәсілі
арқылы
жүзеге асады,
себебі, бұл
тапсырмада
жағдаяттан
шығу
жолдары
берілгендікте
н әр барлық
оқушы бір
жағдаятты
шешсе де
олардың
шығу
жолдары әр
түрлі болуы
мүмкін.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезендері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді
сабақ туралы
өз пікіріңізді
пайдаланыңы
з. Өз
сабағыңыз
туралы сол
жақ бағанда
берілген
сұрақтарға
жауап
беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /
қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?