Презентация "Фактори, що впливають на репродуктивне здоров`я молоді"
Подписи к слайдам:
Фактори, що впливають на репродуктивне здоров`я молоді
До чинників ризику для репродуктивного здоров'я належать:
- До чинників ризику для репродуктивного здоров'я належать:
- - несприятливий для здоров'я спосіб життя (хронічний стрес, низька фізична активність, безладні статеві зв'язки, нераціональне харчування, відсутність режиму праці й відпочинку тощо);
- - уживання шкідливих речовин (тютюну, алкоголю, наркотиків);
- - негативні чинники екологічного середовища (забруднення навколишнього середовища, високий рівень радіації тощо);
- - негативні чинники соціального середовища (низький рівень життя, безробіття тощо);
- - негативні спадкові чинники;
- - недоступність медичних послуг;
- - недоступність послуг з консультування та інформування.
- Куріння. Великої шкоди всьому організму може заподіяти таке шкідливе явище, як куріння. Головним діючим агентом тютюну є нікотин. Це наркотична отрута. Дим, що утворюється при згоранні (тлінні) тютюну, містить не тільки нікотин, але і ряд інших речовин, шкідливих для організму людини. До них відносяться аміак, оксид вуглецю, синильна кислота, смолисті речовини та ін Під час кожного затягування диму при палінні він вступає в безпосереднє сопрікоснованіе зі слизовими оболонками рота і носоглотки, з бронхами і легенями. При цьому речовини, що входять до складу тютюнового диму, швидко проникають в кров і доноситься до всіх органів і тканин людини.
- Виключно шкідливий вплив робить куріння на органи дихання, травлення, серцево-судинну і нервову системи. Тютюновий дим, потрапляючи в рот, подразнює слизову оболонку, знижує нюх, смакові відчуття, руйнує зубну емаль.
- За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, стенокардія та інфаркт міокарда зустрічаються у завзятих курців у 12-13 разів частіше, ніж у некурящих, виразка шлунка - в 10 разів частіше і т. д.
- Діти, народжені від матерів які курили під час вагітності , часто мають змінену реактивність організму, слабку і нестійку нервову систему. До року діти курящих матерів наздоганяють з розвитку і маси тіла дітей некурящих матерів. Однак є дані, що свідчать про те, що такі діти відстають у рості і розвитку від своїх однолітків на 7 років.
- Вплив нікотину на молодий організм
- Шкода куріння на організм людини складно перебільшити. Багато хвороб від куріння виникають далеко не відразу, їх симптоми дають знати про себе лише через роки. І підліток в силу своєї безпечності та молодості не дає собі звіту в тому, якої шкоди він завдає своєму організму, коли починає палити. Адже він не вважає себе курцем, мовляв, нічого не буде від однієї – двох сигарет, при бажанні завжди можна і не курити. Однак це помилка. Багато хто, почавши курити одного разу, продовжують робити це все життя.
- Коли підліток починає курити, вплив нікотину не сповільнить позначитися на стані вашої дитини:
- Пам'ять дитини
- Перше, на чому відіб'ється куріння, буде пам'ять. Швидкість запам'ятовування різко падає, на навчальний процес йде більше часу, ніж у некурящого дитини.
- Підвищена стомлюваність
- Дитина стає млявою, збільшується втомлюваність за рахунок зниження м`язової маси.
- Порушення роботи центральної нервової системи
- Систематичне куріння впливає на нервові клітини, це веде до того, що підліток не справляється з рішенням логічний завдань. Страждає зорова частина кори головного мозку. Дитина починає погано розрізняти кольори, з'являється брижі перед очима.
- Проблема з гормональним фоном
- Порушується робота щитовидної залози. З'являється дратівливість, поганий сон. Уражаються шкірні покриви, з'являються різні висипання.
- Захворювання легенів і серцево – судинної системи
- Серцева діяльність погіршується, судини швидко зношуються. Захворювання легень серед курців, навіть молодих, звичайна справа. Кашель, бронхіт і рак – все це наслідки частого і систематичного паління.
- Крім того, у підлітка з'являється нав'язливе бажання закурити, що призводить до низької успішності на уроках. Після перекуру на перерві у школяра починає боліти голова, працездатність різко падає, це веде до того, що вже наступний урок пройде даремно.
- Паління в підлітковому віці негативно впливає на всі фізіологічні системи, зокрема й на процес дозрівання репродуктивної системи. Ситуація ускладнюється тим, що наслідки цього підліткового паління можуть позначитися пізніше, тоді, коли вже дозрілі чоловік та жінка вирішують народити дитину. Можливо, у цей час вони вже кинули курити, але наслідки підліткового паління негативно впливають на них самих та на здоров'я їхньої майбутньої дитини.
- Наслідки паління становлять загрозу й на генетичному рівні, оскільки позначаються на потомстві в другому й третьому поколінні.
- Наркотик - це отрута, він повільно руйнує мозок людини, її психіку, внутрішні органи. Клей «Момент» або бензин перетворюють людей у розумово неповноцінних всього за 3-4 місяці, коноплі - за 3-4 роки. Вживають морфін через 2-3 місяці втрачають здатність до діяльності, перестають доглядати за собою, втрачаючи людську подобу. Люди, які вживають кокаїн, живуть не більше чотирьох років. Вони або гинуть від розриву серця, або від того, що їх носова перегородка тоншає, що призводить до смертельного кровотечі. При вживанні ЛСД людина втрачає здатність орієнтуватися в просторі, у нього виникає відчуття, що він вміє літати і, повіривши у свої можливості, стрибає з останнього поверху.
- Всі наркомани довго не живуть, незалежно від виду вживаного наркотику. Вони втрачають інстинкт самозбереження, що призводить до тому, що близько 60% наркоманів, протягом перших двох років після прилучення до наркотиків, роблять спробу до самогубства. Багатьом з них це вдається.
- Алкоголь також негативно впливає на репродуктивне здоров'я. Насамперед, алкоголь порушує спадковий матеріал статевих клітин, що призводить до важких наслідків для потомства — розумової відсталості, анатомічних каліцтв, захворювань внутрішніх органів та систем. Ще видатний лікар Гіппократ зазначав, що причиною ідіотизму, епілепсії та інших нервово-психічних захворювань у дітей є пияцтво їхніх батьків.
- Підліток, який вживає алкоголь, зазвичай не замислюється про віддалені наслідки цієї дії. А тим часом в організмі дівчинки-підлітка вже є всі ті клітини, що передадуть майбутньому потомству генетичну інформацію. І вже в підлітковому віці на них впливає алкоголь.
- Алкоголь справляє на організм майбутніх батьків сильну отруйну дію. Він порушує обмін речовин, знижує опірність до інфекцій, уражає майже всі фізіологічні системи, зокрема й репродуктивну. Алкоголь завдає шкоди структурі й генетичному матеріалу статевих клітин — яйцеклітинам у жінок і сперматозоїдам у чоловіків. Ці ушкодження передаються потомству й стають причиною важких захворювань.
- Слід знати про таке:
- - жіночий організм більш чутливий до алкоголю, аніж чоловічий; у жінок швидше виникає алкогольна залежність;
- - під впливами алкоголю в ранній період вагітності зародок або гине, або порушується його розвиток;
- - новонароджені діти алкоголіків відрізняються маленькою масою і довжиною, розміри їхнього мозку зменшені;
- - діти алкоголіків погано розвиваються і вчаться, часто хворіють;
- - плід може успадкувати пристрасть матері до спиртного, у нього може виникнути підвищена чутливість до алкоголю;
- - у питущої жінки згасає інстинкт материнства, незрідка вона перестає піклуватися про дітей і відмовляється від них.
- Наркотики ще більше, ніж нікотин та алкоголь, порушують генетичний апарат статевих клітин. Потомство наркоманів страждає від усіляких каліцтв, порушень роботи нервової системи та інших фізіологічних систем організму. Але найчастіше це потомство просто не народжується, оскільки гине на ранніх стадіях ембріогенезу. Наркотики діють на ендокринну систему, порушують нормальний синтез гормонів і припиняють процеси розвитку в підлітковому віці.
- Наркоман — це людина, яка непоправно руйнує своє здоров'я, зокрема й репродуктивне. Наркоман, як правило, має цілий букет захворювань: гастрит, гепатит, слабкість серцевого м'яза, виснаження. У нього знижується рівень статевих гормонів і здатність до зачаття. Швидко згасає статевий потяг. Наркомани дуже рідко мають дітей. Отруєння потомства наркотиками ще у внутрішньоутробному періоді розвитку призводить до різних пороків, аномалій і хвороб у новонароджених. У наркоманів часто народжуються мертві діти або діти зі зниженою життєздатністю.
- Особливою небезпекою для потомства є зловживання наркотичними препаратами під час вагітності. Наркотичні речовини потрапляють у плід і отруюють його. Наркотики потрапляють і в материнське молоко, тому мати-наркоманка не може годувати свою дитину.
- Раннє статеве життя призводить до багатьох негативних наслідків. Організм підлітка не готовий до цього фізіологічно й психологічно. Підліток не може брати на себе відповідальність за складні стосунки, оскільки соціально й економічно він залежить від батьків.
- До ризиків, пов'язаних з раннім статевим життям, належать:
- - рання вагітність, що наражає на небезпеку здоров'я матерів-підлітків та їхніх дітей;
- - нервові стреси й невдачі, пов'язані з неготовністю нервової системи підлітка до таких стосунків;
- - зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), зокрема ВІЛ/СНІДом.
- Рання вагітність шкідлива для організму підлітка, вона важко протікає, пологи стають справжньою медичною проблемою. Крім того, з'являється й інша проблема — соціальна. Підліток не готовий ростити свою дитину, виховувати її, оскільки він іще сам потребує батьківської опіки. Важко переноситься рання вагітність і психологічно.
- Раннє статеве життя часто призводить до захворювань, що передаються статевим шляхом. Раннє статеве життя пов'язане з великим ризиком і для власного здоров'я, і для здоров'я майбутнього покоління. Тільки доросла, фізіологічно й соціально дозріла людина може створювати родину, народжувати й виховувати своїх дітей. Материнство буде щасливим тільки в тому разі, коли жінка сформувалася для цього фізіологічно, психологічно й соціально.
- Раннє статеве життя зазвичай починають підлітки з несформованими моральними принципами. Не маючи необхідних відомостей про особливості свого власного розвитку, такі підлітки через незнання легковажно ставляться до свого здоров'я та здоров'я своїх нащадків. Низький рівень загальної культури підлітків супроводжується й низькою сексуальною культурою, невмінням будувати свої стосунки з протилежною статтю, відповідати за ці стосунки.
- Відмова від раннього статевого життя не означає відмови від стосунків із протилежною статтю. Якраз навпаки, така поведінка є запорукою нормального статевого життя в зрілості.
- Над презентацією працював
- учень 9 класу
- Михайлик Максим
ОБЖ - еще материалы к урокам:
- Презентация "Техника безопасности работы за компьютером"
- Презентация "Оказание первой доврачебной помощи"
- Презентация "Понятие микроклимата производственного помещения и его параметры. Виды микроклимата производственных условий"
- Презентация "Глобальні проблеми людства"
- Презентация "Гидрологические опасные явления"
- Презентация "Первая помощь при повреждениях головы и позвоночника"