Фрагмент интегрированного урока "Национальные музеи Казани и Лондона" 4 класс

Фрагмент интегрированного урока
(английский и татарский)
Учителя: М.М.Гильманова – учитель начальных классов; Г.Г.Минхаирова - учитель английского
языка
Тема: Национальные музеи Казани и Лондона
Цель: коммуникативно-речевое развитие учащихся через обобщение знаний по теме:
«Национальные музеи Казани и Лондона»
Задачи:
1)развитие умения устно вести ситуативный диалог в рамках учебно-культурной сфер общения;
2)обучение пониманию монологического текста как источника информации;
3)воспитание важности изучения татарского и английского языков и потребности пользоваться
им как средством общения.
Необходимые материалы: бейджики
ТСО: экран, проектор, DVD, телевизор.
Ход урока
1.Организационный момент. Приветствие на татарском и английском языках.
У-1: Исәнмесез, укучылар!
Ученики: Исәнмесез, саумысез!
У-1: Хәерле иртә, балалар,
Имин үтсен көнегез.
Кәефләрегез ничек соң?
Ученики: Кояшлы иртә кебек,
Татар телен, инглиз телен
Өйрәнергә, дип килдек.
У-2: Good afternoon, children!
Ученики: Good afternoon!
У-2: How are you today?
У-1: I am fine, thank you!
У-2: I am fine, thank you!
2.Сообщение темы и цели урока.
У-1: Без бүген Казан һәм Лондон шәһәрләренең Милли музейларына багышланган телевизион
күпергә җыелдык.
У-2: You are welcome to TV Satellite link “Kazan-London”
Ведущий: (приветствует на двух языках)
Хәерле көн, Казан! Сез безне ишетәсезме?
Hello, London! Do you hear us?
Без бүген музейлар турында сөйләшүгә җыелдык. Очрашуда татар һәм инглиз телен яхшы белгән
укучылар катнаша.
Today we’ll talk about museums of two cities. We invited the pupils studying two languages: tatar and
English.
Ученики: Сәлам, Лондон!
Ученики: Hello, Kazan!
Ведущий: Очрашуны башлыйк. Казан, сезгә сүз бирәбез.
Руководитель 1- группы: Минем исемем Миша. Ә болар Казанның 5 нче мәктәп укучылары. 4нче
сыйныфта белем алалар.
Казанда музейлар күп. Иң зур музей - Татарстанның Милли музее. Ул Кремль урамында урнашкан.
Музейда сигез йөз меңләп экспонат саклана. Элек монда “Сәүдә йорты”булган.
Ведущий: Рәхмәт. Лондон сезнең сорауларыгыз бармы?
Ученик-1(англ.): Әйе, бар. Минем исемем Азат. Музей ничәнче елда ачылган?
Ученик-1(тат.): Минем исемем Ангелина. Милли музей бер мең сигез йөз туксан бишенче елның 5
апрелендә ачылган. Бинасы унтугызынчы гасыр дәвамында төзелгән.
Ученик-2 (англ.): Минем исемем Динара. Музейның иң кыйммәтле экспонатлары нәрсәләр?
Ученик-2(тат.): Минем исемем Юля. Болар Казан ханы Сәхип Гәрәйнең ярлык кәгазе һәм герой-
шагыйрь Муса Җәлилнең “ Моабит дәфтәрләре” җыентыгы.
Ученик-3 (англ.): Минем исемем Диләрә Музейда кызыклы коллекцияләр бармы? Шуны беләсем
килә.
Ученик-3 (тат.): Минем исемем Диана. Минемчә, иң кызыклы коллекция уенчыклар коллекциясе.
Анда хәтта кызыл балчыктан ясалган уенчыклар да бар.
Ученик-4 (англ.): Минем исемем Ясмин. Музейда тагын нинди коллекцияләр бар?
Ученик-4 (тат.): Минем исемем Кирилл. Биредә археологик казылмалар, борынгы акчалар, киемнәр,
бизәнү әйберләре, сугыш кораллары бар.
Ведущий: Рәхмәт, Казан. Thank you, Kazan! Сүз сезгә, Лондон. You are welcome, London.
Руководитель 2- группы: There are five major public London museums. They are the Victoria and Albert
Museum, the Natural History Museum, the Geological Museum and the British Museum. Today we are
going to talk about the British museum. As you know, it is a museum of human history and culture. It has
million a great number of old objects from all the continents. So, you questions, Kazan.
Ученик-1(тат.):My name is Dinara. When was the British Museum established?
Ученик-1(англ.): It was established in 1753, based on the collections of the scientist Sir hans Sloane.
Ученик-2(тат.): My name is Azat. Why is it the largest museum in the world.
Ученик-2 (англ.): Because it has 10 Departments, for example Department of Asia, Department of Africa,
Department of coins and medals and so on.
Ученик-3 (тат.): My name is Yasmin. What is the most interesting exhibit?
Ученик-3 (англ.): These are Egyptian statues, clothes, adornings.
Ученик-4 (тат.): My name is Valeriya. What is the most expensive exhibit?
Ученик-4 (англ.): There a lot of expensive coins, vases, maps, and so on.
Ведущий: Thank you, London.
3. Заключение.
Ведущий: Очрашуда катнашучыларга рәхмәт. Музейлар турында күп яңалык белдек. Ә киләсе
телекүпер милли бәйрәмнәргә багышланыр.
We have known a lot about museums. Let’s meet again next time.
У-1: Туган телебезне: татар һәм рус телләрен белү бик кирәк. Шул ук вакытта чит тел белү дә бик
мөһим. Әйдәгез бергәләп татар һәм инглиз телләрендә “Туган тел” җырын башкарыйк әле.
У-2: So, it’s good to know Tatar and English languages. Let’s finish our meeting with the song My native
language”.
И туган тел, и матур тел.
Әткәм-әнкәмнең теле.
Дөньяда күп нәрсә белдем
Син туган тел аркылы.
My native language
Oh, my language, native language,
You’re my soul and you’re my heart.
Many things I’ve learnt in this life
Through this language, through my blood.