Технологическая карта урока "Солдат хаты" 4 класс

Мерзімі: 26.04.16
Сынып: 4 "Ә"
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Солдат хаты
Мұғалім: Кайсенова А.С.
Өткізу түрі: Жаңа сабақ. Биоақпараттану және Синергетика технологиясы. Ауызша – 2 картасы.
Сабақтың мақсаты: ойлаудың жеті түрлі негізін дамыту.
Мәтіннің негізгі ойын 63% меңгеріне логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік
қорын дамыту. Әңгімелеу, есте сақтау қабілеттерін дамуына ықпал жасау. Пәнді сапалы меңгеруге
қызығушылық таныту және ынталандыру.
Көрнекілігі : бейнетаспа, суреттер, маркер , ООМ кестесі, әуен
Сабақ оқудың макро
құрылымы
Технологиялық картаның жұмыс тәртібі
Түсініктеме
1- кезең Ұйымдастыру
Мотивация.
Сабақтың мақсаты міндетін түсіндіру.
Картамен жұмыс түсіндіріледі. Шапалақпен
басталады.
Психологиялық жаттығу.
Сыныпты белсендіру.
Тақтаның жоғарғы оң жағына
63% норма саны қойылады.
Көшбасшы шығып сыныпты
рухтандырады.
2- кезең Оқушылардың
субъектті іс- тәжірибесін
өзектендіру
Өткен тақырып бойынша қарама - қарсы
сұрақ қою.
1. "Ертегі" өлеңінің авторы кім? О.
Сүлейменов
2 .Өлеңде кім туралы? анасы мен баласы
3. Анасы оны не үшін жазалады? күзге
қалған үшін
4. Күзге қалу деген не?
5. Қанша уақыт анасы баласын қадағалап
отыратын? 3-4 сағат
6. Бала не туралы оқыды? батырлар мен
Тайбурыл
7. Бала далада немен ойнады? ағаш қылыш
8. Кімдерге ол тиіспеді? әлсіздер мен
қыздарға
9. Ойыннан келгесін ол не істеді? тағы кітап
оқыды
10. Анасы баласына не деп ұрысты? оқыма
11.Баласы анасына қандай өтініш білдірді?
тағы бір оқиыншы
12. Арада қанша уақыт өтті? 1 жыл
13.Бала кітапты қалай оқитынды шығарды?
көрпе астында
14. Анасы не деп ұрсатын болды баласын?
көзің майы кетеді, соқыр болып қаласың!
15. Кітаптан көзім ашылды дегенді қалай
түсінесің?
Картамен жұмыс тәртібі
түсіндіріледі.Сұрақ қойылады
сосын ООМ орнын көрсетемін.
Нәтиже жазылады.
3- кезең Қабылдауды
ұйымдастыру
Жаңа тақырып бойынша мұғалім
түсіндірмесі. Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айтылады.
Жұмбақ шешу
Аяғы жоқ жүреді,
Үйіңді тауып келеді,
Алыстан хабар береді. (хат)
- Қазіргі кезде хат бар ма?
Мәтіндегі оқу жылдамдығы 1
бетке 3 минут уақыт беріледі.
Өлең ішінен тірек сөздер айтып
- Смс, ват сап т.б
- Кімдер хат жазады?
- Сарбаз деген кім?
- Сарбаздарға арналған қандай мереке бар? 7-
мамыр "Батыр" күні.
- 9 -мамыр Жеңіс күні
Слайдтан суреттер мен бейнетаспа көрсету.
Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар өлеңді толық түсініп оқып
шығады. Материал бойынша білім
тексерілетіні ескертіледі.
Тірек сөдер айту
отырады. Мұғалімнің тірек
сөздерімен сәйкес келсе +
таңбасын алады.
4- кезең Ұғындыруды
ұйымдастыру
Тірек сөздермен жұмыс. Тақатаға тірек
сөздер жазылады. Оқушылар жаттап, уақыт
біткесін дәптеріне жазады.
Тірек сөздер
1. Солдат
2. хат
3. әже
4. әскер
5. сағыныш
6. жабығу
7. жәшік
8. аға
9. командир
10. туыстар
11. тыңдау
12. ел
13. озат
14. алаңдау
5 + 30 бойынша жұппен дәптерін алмастырып
сөз санын санайды.
14 сөзге 1 минут 15 секунд
уақыт беріледі.
5 + 30
Тақтаға нәтиже жазылады.
5- кезең Алғашқы түсінікті
тексеру
Қарама- қарсы сұрақтар:
1. Өлең қалай аталады? Солдат хаты
2. Ата -анасы қайда жұмыс істейді? жұрттың
малын бағады
3. Әжесі не істейді? балаға қарайды
4. Әжесі немересінің кім болуын қалайды?
азамат
5. Әжесі не үшін бәйге алған? сиыр сауғаны
үшін
6. Кім болып сайланған? депутат
7. Әжесінің арманы не? хат танымағаны
8. Баланың ағасы қайда? шалғайда әскерде
9. Ағасы күнбе күн не істейді? әжесіне хат
жазады
10. Хатта не жазады? командирден алғыс
алғанын және озат екенін
11. Хат келгенде не болады? әжесі қуанады,
той болады
12. Неліктен әже жабығады? хат келмесе
13.Інісі қандай айла табады? ағасының
орнына хат жазады.
ООМ бойынша барлық
оқушыдан сұралады. 2 минусы
бар оқушыға "Құтқару шеңбері"
тасталады. 3 сұрақ қойылады.
14. Неге інісі қашып жүреді?
15. Хат танымайтын әжесін немересі қалай
жұбатады? хатты оқып береді
16. Баланың қылығын құптайсың ба?
17. Түбінде шындықтың беті ашылады деп
ойлайсың ба?
6- кезең Бастапқы
пысықтауды ұйымдастыру
Өз аралық тестілеу Екі нұсқа беріледі.
Әр нұсқа сұрақ дайындайды.
ООМ мен жұмыс. «-» бар
оқушыларға көңіл аудару.
Жеңген + , ал жеңілген - алады.
Тест 3 жауаптан тұрады.
Құтқару шеңбері.
7-кезең Талдау.
5 мин
Тақырыптық сөздік қор.
"Ел қорғаны болу - борышым" эссе жазу
3 минут
Дәптерге жазу.
Үйге тапсырма
Мазмұндау.
Бағалау
Оқушыларды бағалау.
МПМ бойынша бағалау.
Рефлексия
Сабақ тақырыбына сай мақсатыма жету үшін
ауызша карта №2 түрін таңдадым. Ауызша
картамен оқушылар аз жұмыс жасағандықтан
сабақтың кезеңдерінде белсенді болатынына
күмәнданамын. Есте сақтауға берілген тірек
сөздерді оқушылар ойларына жақсы сақтап
қалады, қарама - қарсы сұрақтарға, өзара
тестілеу кезеңінде оқушылар берілген
уақытты және зейінін әрдайым бақылап
отырам деп ойлаймын. Оқушылар сабақ
тақырыбын жақсы түсініп, эсседе өз ойларын
жеткізеді деп ойлаймын.
Қазақ мектеп - гимназиясы
LS № 3
Әдебиеттік оқу 4"Ә" сынып
"Солдат хаты"
Бастауыш сынып мұғалімі: Кайсенова А.С.
Петропавл қаласы
2016 жыл