Технологическая карта урока "Сандардың нумерациясы" 1 класс
Математика
Уақыты:
Кабинет:
Мұғалім:
Сабақтың
тақырыбы
Сандардың нумерациясы.
Сілтеме
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор
Сабақтың
жабдығы
суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.
Жалпы
мақсаттар
Оқыту нәтижесі
Мақсаты: үш таңбалы сандардың құрылу тәсілдерін қорытындылау;
оларды салыстыру; алдыңғы, келесі түсініктерін пайдалана отырып,
натурал сандар қатарындағы сандарды табу дағдыларын жетілдіру .
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топқа бөлу
Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі.
Қолдарына алған
қиындыларды
құрастырып,сол бойынша
топқа бөлінеді.
Суреттерді тақтаға іледі.
Ынтымақтастық
атмосферасы
Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар,
жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар.
Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда.
Оқушылар бір-біріне
жақсы тілек тілеп,
сыныпта жақсы ахуал
қалыптастырады.
Үй тапсырмасын
пысықтау
Көбейту кестесін еске түсіру
Оқушылар ауызша
орындайды
Жаңа сабақ
кіріспе. Көркем жазу сәтіне 1, 2, 3 цифрларының көмегімен үш таңбалы
сандар жазу ұсынылады. (123, 132, 213, 231, 312, 321)
- Неше сан жаздыңдар? Ең кіші санды; ең үлкен санды; 1 ондығы бар
санды; 1 бірлігі бар санды; 3 ондығы бар санды ата. 312 мен 321
сандарының арасындағы сандарды жаз.
1. Оқулықпен жұмыс. № 1 ауызша есептеу. Жасырын сандарды
ата.
Алдыңғы
сан
689
99
998
408
666
Сан
690
100
999
409
667
Кейінгі сан
691
101
1000
410
668
2. Сандар туралы білімдерін қайталауға арналған жұмыс.
№ 2. Өздік жұмыс. Сандарды ата. Оларды кему ретімен жаз.
Разрядтар
жүздіктер
ондықтар
бірліктер
9
7
0
5
9
6
5
0
0
4
8
9
2
0
9
4
3
№ 3. Салыстыр. Жұптық жұмыс. Есептемей – ақ салыстыру.
699 – 90 < 699 – 9 808 – 8 > 808 – 80
400 + 80 > 400 + 8 550 + 50 > 550 + 5
998 – 900 < 998 – 90 665 – 60 – 5 = 665 – 5
№ 4. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. (Үш қатардан 3 оқушы,
жарысу).
900 см = 9 м895 см = 8м 9дм 5см 10м = 100дм
400см = 4 м502 см = 5м 0дм 2см 10м = 1000 см
300см = 3 м 660см = 6м 6дм 0см 2м 5дм 7см
=257см
Сергіту сәті
Сергіту сәті
«Көңілді қалпақ» ойыны
Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты
табады табады.
Бірінші байлық -
денсаулық.
Екінші байлық - еркіндік
Үшінші байлық - тіл
байлық
Төртінші байлық - қайрат-
күш
Бесінші байлық - ақ
жаулық
Алтыншы байлық -
балаңыз
Жетінші байлық - жүз
саулық
Ой толғаныс
№ 5 (1). Есептерді шығар. (қысқаша шарты)
І емхана – 3 дәрігер – 14 баладан ? шешуі: 3 ∙ 14 + 2 ∙ 17 = 42
+ 34 = 76
ІІ емхана – 2 дәрігер – 17 баладан жауабы: барлығы 76 бала
қабылданды.
№ 5 (2).
Мараттың салмағы – 45кг, ? кг ауыр шешуі: 45 – 45 : 3 = 45 – 15
= 30
Інісі Қайраттың салмағы - ? , 3 есе жеңіл жауабы: Қайратқа
қарағанда Марат 30кг ауыр
№ 6. (4 оқушы тақтада).
1) Ш: 24 ∙ 6 = 144 Ж: 144 парақ қатырмақағаз бар.
2) Ш: 124 + 124 ∙ 2 = 124 + 248 = 372 Ж: барлығы 372 парақ қағаз
бар.
Ш: 124 + 124 : 2 = 124 + 62 = 186 Ж: барлығы 186 парақ қағаз бар.
3) Ақ қағаз – 124 Ш: 500 – (124 + 106) = 500 – 230
= 270
Көк қағаз – 106 500п.қ. Ж: 270 сары қағаз
Сары - ?
№ 7. Топтық жұмыс. Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз. Олардың
мәнін тап.
150 ∙ 3 + 250 = 700 880 : 4 + 11 ∙ 2 = 242 320 + 300:
20 = 470
4 ∙ 12 + 210 = 258 299 + 900 – 680 = 519
А).
Қосылғыш
150 ∙ 3
4 ∙12
880 : 4
299
320
Қосылғыш
250
210
11 ∙ 2
900 – 680
300 : 20
Қосынды
700
258
242
519
470
Б). 800 – 600 : 5 = 680
Азайғыш
800
45 ∙ 4
445 + 355
1000
560
Азайтқыш
600 : 5
44 : 4
55 ∙ 3
230 ∙ 3
405 : 5
Айырма
680
169
635
310
479
Шығармашылық тапсырма. № 9.
Математика сабақ жоспары
Аты-жөні: Биназар Умитжан Адилбековна
Мектеп: №68 МИББ кешені
Оқушылар толтырады
Сабақты бекіту
Бүгінгі сабақта біз не істедік?
Саған қайсы тапсырма
қиын болды?
Үй тапсырмасы
№ 8. 5 бет.
Оқушылар күнделіктеріне
жазады
Бағалау
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.
Бағалау парақшасын
толтырады
Кері байланыс