Конспект урока "Зат есімнің жекеше және көпше түрі" 4 класс

«___»_____________2017 жыл «Бекітемін» ______________
2-сынып
Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрі.
Сабақтың мақсаты: Зат есімдердің жекеше, көпше тұлғада
жұмсалатындығын түсіндіру.
Күтілетін нәтиже: Жекеше түрдегі зат есімдерді көпше түрдегі зат
есімдерге айналдыра алады. Қосымшаларды ажырата біледі және дұрыс
жалғай алады.
Ресурстар: суреттер, жеке топшамамен жұмыс
Түрі: қайталау сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,семантикалық карта, топтастыру әдісі, өзін-
өзі бағалау
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Здравствуй, солнце,
Здравствуй, небо,
Здравствуйте, мои друзья
Очень рад вас видеть я!
- Оқушылар кемеңгер,ғұлама ақындарымыздың тілі - қазақ
тіліміз – қазақ тілі сабағы. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Сөз
таптары туралы меңгерген білімімізді тиянақтау барысында
жаттығу жұмыстарын жүргізіп,қазақ тіліне деген
қызығушылығын арттыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Әр оқушы 1 сөйлемнен оқып шығады. Қалған сыныптар «Театр» арқылы
бағалайды.
- Балалар, енді сабағымызды одан әрі жалғастыру үшін топқа
бөлінеміз. 2 – сынып - І топ «Ақылдылар» тобы
- Олай болса, топтарымыздың атына сай жұмыстану керек. Сабақта
зерек, білімді, ақылды, ойшыл болайық.
ІІІ. Жаңа сабақ. Оқушының өздігінен орындайтын жұмыс
- Ал, енді барлығымыз дәптерімізді ашайық, күннің жадын
жазамыз. Келесі өтетін тақырыбымызды жазамыз
2.- 1- жаттығуға көңіл аударамыз. /1 оқушы оқиды/ Мәтіннен жекеше
және көпше түрдегі зат есімдерді тақтаға бағандап жазамыз.
4. Тақтаға бағандап жазған сөздерді тексеріп, өздеріне оқыту.
Смайликпен бағалау.
- Олай болса келесі тапсырмаға көңіл аударайық. 3 жаттығу. Көп
нүктенің орнына көптік жалғауын қойып, өлеңді көшіріп жазу.
Ай бетінен із кескен,
Жұлдыздармен тілдескен,
3-сынып
Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі.
Сабақтың мақсаты: Зат есімнің тәуелденуі туралы түсінігін кеңейту.
Күтілетін нәтиже: Зат есімдерді тәуелдей алады. Сөйлемнің ішінде
қолдана алады. Мәтіндердің ішінен тәуелдік жалғауларды таба алады.
Ресурстар: суреттер, жеке топшамамен жұмыс, бағалау парақшасы,
стикерлер
Түрі: қайталау сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,семантикалық карта, топтастыру әдісі,
графикалық диктант, өзін-өзі бағалау
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Здравствуй, солнце,
Здравствуй, небо,
Здравствуйте, мои друзья
Очень рад вас видеть я!
- Оқушылар кемеңгер,ғұлама ақындарымыздың тілі - қазақ тіліміз
қазақ тілі сабағы. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Сөз таптары
туралы меңгерген білімімізді тиянақтау барысында жаттығу
жұмыстарын жүргізіп,қазақ тіліне деген қызығушылығын
арттыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Әр оқушы 1 сөйлемнен оқып шығады. Қалған сыныптар «Бас бармақ»
арқылы бағалайды.
- 3 сынып - ІІ топ - «Білімділер» тобы
ІІІ. Жаңа сабақ. Мұғалім басшылығымен орындалатын тапсырма
- Ал, енді барлығымыз дәптерімізді ашайық, күннің жадын
жазамыз. Келесі өтетін тақырыбымызды жазамыз
3.- 1 жаттығуды оқушы оқиды. Б.Үсенбаев туралы қысқаша мәлімет
беріп өтем. Үш оқушы өлеңнен тәуелдеулі сөздерді тауып, қай жақта
тұрғанын айтып және 3 жолын І,ІІІ жақта ауызша айтады.
Тілің, ертегің, тілің, өркенің, тілің, ертеңің, гүлің – ІІ жақ, жекеше
Ана тілім - ертегім, Ана тілі - ертегі
Ана тілім – өркенім, Ана тілі - өркені
Ана тілім – ертеңім. Ана тілі - ертеңі
- Өте жақсы, олай болса, келесі 2- жаттығуға назар аударамыз.
Оқушы тапсырманы оқиды. Сөйлемдерді көшіріп жазып, тәуелдеулі
сөздерді тауып, олардың қай сөзбен байланысып тұрғанын айтады.
4-сынып
Сабақтың тақырыбы: Есімдіктер
Сабақтың мақсаты: Есімдіктердің есім сөздердің орнына
жұмсалатынын еске түсіре отырып, оларды сөйлеу тілдерінде қолдана
білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже: Жіктеу есімдіктерін септей алады. Сөйлем ішінен
тауып, сұрақ қоя алады.
Ресурстар: суреттер, жеке топшамамен жұмыс, бағалау парақшасы,
стикерлер
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,семантикалық карта, топтастыру әдісі, өзін-
өзі бағалау
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Здравствуй, солнце,
Здравствуй, небо,
Здравствуйте, мои друзья
Очень рад вас видеть я!
- Оқушылар кемеңгер,ғұлама ақындарымыздың тілі - қазақ тіліміз
қазақ тілі сабағы. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Сөз таптары
туралы меңгерген білімімізді тиянақтау барысында жаттығу
жұмыстарын жүргізіп,қазақ тіліне деген қызығушылығын
арттыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Әр оқушы 1 сөйлемнен оқып шығады. Қалған сыныптар смайлик арқылы
бағалайды.
- 4 сынып, сіздер 2 топқа бөлінесіздер. ІІІ топ - Зеректер тобы, IV
топ - «Ойшылдар» тобы.
ІІІ. Жаңа сабақ. Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары
- Ал, енді барлығымыз дәптерімізді ашайық, күннің жадын
жазамыз.
1. - Тақтада жазылған сөйлемдерге назар аударамыз. Сөйлемнің
мағынасына қарай керекті сөздерді тауып қоямыз.
Кең әлемнің қойнынан
Құпиялар іздескен
Астроном ағалар!
Тексеріліп, бағаланады.
Сәйкестендіру тесті.
суретші
дар
ақын
лар
жеңімпаз
дер
сыйлық
тер
бала
лер
құс
тар
ата
дар
құжат
тар
өзен
дер
торғай
тар
IV. Сергіту сәті. Ағылшын тілінде
V. Шығармашылық жұмыс.
І топ
Семантикалық карта
Жалқ
ы есім
Жалп
ы есім
Жалқы
есім
Жалпы
есім
Бала
Айдос
Астана
Балық
Тау
Тайбур
ыл
Айжан
Ұшқы
ш
сіл
Бөрібас
ар
Әже
Өзен
Тексеріліп, бағаланады
7. Мұғалім басшылығымен орындалатын тапсырма
Оқушылар бір сөйлемнен оқиды.
Бағаланады.
Тақтамен жұмыс. 3-жаттығу. Суреттегі зат есімдерді тәуелдейді
Менің кітабым Менің қасығым Менің шелегім
Сенің кітабың Сенің қасығың Сенің шелегің
Сіздің кітабыңыз Сізідң қасығыңыз Сіздің шелегіңіз
Оның кітабы Оның қасығы Оның шелегі
Тексеріліп, бағаланады.
IV. Сергіту сәті.
V. Шығармашылық жұмыс.
ІІ топ
«Хат жолдау» ойыны
Қала, аласа, бірінші, он екі, оқиды, бұлтты, қысқа, салады, нәзік, елу,
орындайды, жеті, жаттығу, Алматы, мөлдір, ойлайды, телефон, жиырма
сегіз, Астана, кітап, тақта, жаз, көгілдір, зерттейді
зат есім сын есім сан есім етістік
/оқушылар топшамадағы сөздерді сөз таптарына бөліп, стикерге жазып
салады/
Тексеріліп, бағаланады
Мұғалім басшылығымен орындалатын тапсырма
5. Оқушылар тақтадағы сөйлемді бір-бірлеп оқиды. Тексеріледі.
Осы жаттығумен тақырыпты ашамыз/
- Қазақ тілі - өте бай тілі.Оның құрамында мыңдаған сөздер бар. Сөздер
атқаратын қызметіне,мағынасына,cұрағына қарай 9 топқа бөлінеді екен.
Зат есім,сын есім,сан есім,етістік,үстеу,одағай, есімдік,шылау, еліктеуіш
сөздер.
- Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Есімдіктер»
ЕРЕЖЕ
Ереже теледидарда жазылып тұрады. Бір оқушы оқиды.
6. Жақсы, дәптерлеріңізге бүгінгі жаңа тақырыпты жазып, 2-жаттығуға
назар аударамыз. Көшіріп жазып, есімдіктердің астын сызады.
Тексеріліп, бағаланады.
7. Тақтамен жұмыс. Суретпен жұмыс.
Жол Емен Сәбіз
IV. Сергіту сәті.
V. Шығармашылық жұмыс.
ІІІ топ IV топ
Графикалық диктант
1. Етістік сөз табы ма? / ия/
2. Ұзын, ала, биік, тәтті етістікке жатады. /жоқ/
3. Етістіктің сұрақтары - кім? не? /жоқ/
4. Ек, үй, түй – етістіктер ме? /ия/
5. Етістіктер тұлғасына қарай негізгі және туынды болып бөліне
ме? /ия/
6. Болымды етістік -ма, -ма, -ба, -бе, -па, -пе қосымшасы арқылы
жасалады. /жоқ/
7. Боядым, бардым ІІІ жақта жіктеліп тұр ма? /жоқ/
8. Етістіктің 3 шағы бар. /ия/
9. Қимылдың, іс-әрекеттің болмауын, іске аспауын білдіретін
етістіктер – болымды етістіктер. /жоқ/
10. Бара жатыр, келе жатыр – дара етістік /жоқ/
Графикалық диктанттың парағы.
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Тексеріліп, бағаланады
V. Өз-өздерін бағалау
«Бағдаршам» бойынша
VI. Кері байланыс.
VII. Бағалау, мақтау, мадақтау
VIII. Үй тапсырмасы
Қазақ тілім – өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім.
- Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!
V. Өз-өздерін бағалау
«Смайлик» бойынша
VI. Кері байланыс.
VII. Бағалау, мақтау, мадақтау
VIII. Үй тапсырмасы
Қазақ тілім – өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім.
- Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!
V. Өз-өздерін бағалау
«Блоб ағашы» бойынша
VI. Кері байланыс.
VII. Бағалау, мақтау, мадақтау
VIII. Үй тапсырмасы
Қазақ тілім – өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім.
- Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!