Технологическая карта урока "Санның квадраты және кубы" 3 класс

Пән: Математика
Мектебі: №40 «ЖОББМ» КММ
Уақыты: 14.11.18
Мұғалімнің аты-жөні: Д.Б.Байменова
Сынып: 3
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: -
Сабақ тақырыбы:
Санның квадраты және кубы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
3.1.2.1. санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын -
бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар үшін: Санның квадратын бірдей екі
көбейткіштің көбейтіндісі ретінде, санның кубын бірдей үш
көбейткіштердің көбейтіндісі ретінде түсінеді.
Бірқатар оқушылар үшін: Санның квадратын бірдей екі
көбейткіштің көбейтіндісі ретінде, санның кубын бірдей үш
көбейткіштердің көбейтіндісі ретінде түсініп берілген
мысалдарды шағара алады.
Кейбір оқушылар үшін: Сабақ барысында орындалған
логикалық тапсырмалардың шешімін табады.
Жетістік критерийлері
/Бағалау критерийі/
Санның квадратын бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі
ретінде, санның кубын бірдей үш көбейткіштердің көбейтіндісі
ретінде түсініп берілген мысалдарды шағара алады.
Ойлау деңгейлері
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне, ұстазға деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану, қазақ тілі.
АКТ қолдану дағдылары
Сабақ тақырыбына сай таныстырылым көрсету.
Бастапқы білім
Жүздік үлгісі, толық жүздіктерді салыстыру.
Сабақбарысы
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
1.Психологиялық дайындық.
Балалар партаға бастарын қойып,көздерін жұмып,мұғалімнің
сөзін қайталайды:
-Мен мектепте сабақтамын.
-Мен қазір сабақты оқуды бастаймын.
-Менің зейінім артып келеді.
-Есте сақтау қабілетім мықты.
-Менің миым анық ойлайды. Жұмыс істеуге дайынмын.
«Көршіңді тексер» әдістемесі
Жұмыс дәптері №4, 21 бет
/ жауапты тақтаға ілу/
Қалыптастырушы бағалау
«Ауа− райы»
карточкалар
223223
692851
«Ауа− райы» арқылы өткен тақырыпты қаншалықты меңгергенін
көрсету.
Математикалық диктант еке жұмыс/
Ламинатталған парақшаларға математикалық диктант
орындау.
а) 35 пен 5-тің айырмасын 5-ке бөл;
ә) 63 пен 9 - дың бөліндісіне 450 ді қос;
б) Азайғыш-400, азайтқыш – 50, айырманың мәнін тап.
в) 9 бен 9 сандарының бөліндісіне 1000-ды қос.
Өзін-өзі тексеру.
Қалыптастырушы бағалау.
«Түрлі түсті білезіктер» арқылы бағалау.
Ламинат
парақтары
маркерлер
Түрлі түсті
резинкалар
Жаңа сабақты ашу
«Жасырын сөзді тап»
= Ы = Н = Н = Ы = = Ң = К
=У =Б = А = C
81
16
125
64
1000
25
36
27
8
49
C
А
Н
Н
Ы
Ң
К
У
Б
Ы
Ендеше, бүгінгі тақырыбымыз «Санның квадраты және кубы»
Сабаққа қандай мақсат қойып отырмыз? Нені үйренеміз?
Санның квадратын және кубын есептеуді қайталаймыз.
Дәптерімізді ашып жазу ережесін сақтап, 12 ші торкөзге күннің
жадын, 8 торкөз тастап тақырыбымызды жазайық.
Жұптық тапсырма /Оқулық 1 – мысал, 22 - бет/
4*4= 7*7= +200= 200+ =
8*8= 2*2= +455= 64: =
9*9= 5*5= - 34= 63+ =
3*3= 6*6= 290- = -30=
+28= - = 9
2 -
3
2=
32:4=
- = 8
2 -
2
3 =
8
2-
1
2
= 120+203=
- = 6
2 +
4
2 =
9
2+
148= 9:3=
-30= 9
2
20= 8
2
+60= 24*2=
40:5= 9
2
+40= 10
2
-500= 10
2
-800=
4*3= 62+22= 9
2
+3
2=
3
3
+80=
677-354= 10
2
-400= 64:8= + 30=
1000-60= 560+50= 1000-140 = -10 =
Жұмыстарын тексеру, бағалау.
Тамаша, ендеше, «Түймедақ» бағалауы арқылы жұбымызбен
бірлесіп жасаған жұмысымыздың бағасын берейік.
Жұмыс дәптерімізді ашайық /жаппай жұмыс/
Есептің берілгенін оқиық.
3 Киізден бұйым жасайтын шебер сыйлық үшін 18 киіз үй
әзірледі. Ол оның үштен бір бөлігін безендіріп қойды. Әлі қанша
киіз үй безендірілуі қажет?
- Есепте не туралы айтылған?
- Есепте не белгілі?
Таныстырылым
Тақтаға ілу
Түймедақ
Қошемет
Таныстырылым
Кәмпиттер
арқылы бағалау
2
7
3
5
3
4
2
10
2
5
2
6
3
3
3
2
2
4
2
9
2
8
3
1
2
7
3
2
2
9
3
3
2
8
2
6
3
3
2
9
3
3
2
6
2
4
2
8
3
2
2
7
2
6
2
6
-Есепте нені сұрайды?
-
-
Тақтамен тексеру, кәмпиттер арқылы бағалау.
Топтық жұмыс
1-топ
Есептеп бұл заттың қандай материалдан жасалғанын
анықта?
2-топ
Анам құрақ көрпе тігу үшін матадан геометриялық пішіндер
қиып алды. Фигуралар теңдей неше бөлікке бөлінген?
Фигураның қанша бөлігі боялған, қанша бөлігі боялмаған?
3-топ
Өрнектің мәнін тап.
+28+ - =
- + 8
2
=
10
2
-400+200-5
2
=
4-топ
Допты қақпаға дәл тигіз!
- 20=
-+ =
+ =
-10=
Қалыптастырушы бағалау «Бағдашам»
-Біздің ортақ тақырыбымыз сәндік қолданбалы өнер
болғандықтан бұл тақырыпқа да тоқтала кетейік.
Сәндік - қолданбалы өнер эстетикалық жағынан көркем
жасалған өндірістік немесе қолөнер арқылы өмірге келген
көркем туындыны айтады. Қазіргі кездегідей бұрынғы өткен
заманда да адамдар өз тұрмысын өздері әсемдеуге ұмтылған.
Адам өмірінде сәндік қолданбалы өнер шығармалары үлкен орын
алады. Сәндік – қолданбалы өнерге: алаша, тоқыма бұйымдар,
ағаштан жасалған бұйымдар, темірден түйілген бұйымдар,
барлық адам қолынан шыққан қолөнер бұйымдарын жатқызамыз.
Әр істің өз шебері болады: кестеші тігінші, тері илеуші, бояушы,
музыка аспаптарын жасаушы. т. б.
Текемет квер - carpet
Көрпе одеяло - coverlid
Кесте – вышивка - schedule
Сергіту сәтіне
арналған жинақ
Жазылым
1*1=1
2
=1 1*1*1=1
3
=1
2*2=2
2
= 4 2*2*2=2
3
=8
3*3=3
2
=9 3*3*3=3
3
=27
5*5=5
2
=25 100-7
2
=51
6*6=6
2
=36 5
2
+2
3
=33
7*7=7
2
=49 60+3
3
=87
8*8=8
2
=6
Модульдік бағалау / Өзін өзі бағалау
Логикалық тапсырмалар
1Көшеде екі әкесі, екі баласы, және атасы немересімен қыдырып
3
3
2
9
3
3
2
6
2
4
3
3
2
6
2
4
2
8
3
2
2
7
жүр. Көшеде неше адам жүр? Жауабы: үшеу
2. Екі бала шахматты екі сағат ойнады. Олардың әрқайсысы неше
сағат ойлады? Жауабы: екі сағат
3. Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай
лақтыру керек? Жауабы: жоғары
4. Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші
не жағасыз? Жауабы: шырпы
5.Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп
қойды. Неше стакан қалды? Жауабы: үш стакан
Үй тапсырмасы: Оқулық №7, 23-бет
Өрнек құрастырып мәнін тап
Рефлексия:
3:2:1
Үш ұнаған факторды атаңыз...
Екі қиындық тудырған факторды көрсетіңіз...
Бір ұсыныс немесе тілегіңіз...
Өздік жұмыс кезінде кейбір оқушыларға
қолдау көрсетіледі.
Дескриптор: 1000-ға
дейінгі сандарды қосу
және азайту
Ақ парақ пен маркермен
жұмыс істеу кезінде
тазалықты сақтай отырып,
ұқыпты жұмыстану.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ
қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібіл
дім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?