Технологическая карта урока "Қазақ хандығы қалыптасуы мен Мәңгілік Ел сабақтастығы" 11 класс

№17 орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі
Кенжебекова Рауза Шырынбекқызының
«Қазақ хандығының қалыптасуы мен Мәңгілік Ел сабақтастығы»
тақырыбында жүргізілген коучинг сабағы
Қазақстан тарихы
Тақырыбы
«Қазақ хандығы қалыптасуы мен Мәңгілік Ел сабақтастығы»
Мақсаты
Қазақ хандығының құрылу процесін талдау, қазақ жеріндегі тұңғыш дербес
мемлекетті мемлекеттің мемлекеттік құрылымын анықтау арқылы Мәңгілік Елмен
сабақтастыру
Мұғалімдердің жаңа әдіс-тәсілдерді меңгеруіне ықпал ету, жаңалыққа құштарлығын
ояту.
Жалпы мақсат
Пән мұғалімдеріне әдіс-тәсілдерді оқу мен тәрбие жұмыстарында қалай қолдануға
болатындығы жайлы әдәс-тәсілдердің тиімділігі туралы түсінік беру.
Логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін шыңдау үшін ойындар
ұйымдастыру.
Тұңғыш қазақ мемлекетінің негізін қалаған қоғам қайраткерлерінің еңбегін
бағалауға, құрметтеуге, патриотттық сезімге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды
орындайды.
7 модульдің
қолданылуы
«АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
«Ой шақыру», « Венн диаграмма»,«5+1+1» әдісі
Қолданылатын
ресурстар
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу
1.«Уақыт бағалай біл» тренинг /5 мин/
2.« Қазақ халқының аспаптары мен
зергерлік бұйымдар» суреттері арқылы 2
топқа бөлу
3.Сабақ жоспарымен таныстыру (бағалау
парағы бойынша) /2 мин/
Әр топ топ аттарына қарай
бөлініп топтасады.
Сабақ
кезеңдері
Коучингтің іс-әрекеті
Мұғалім іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
Бейнефильм мазмұны
бойынша ой бөліседі.
Бағыттаушы сұрақтар:
- Бейнефильм
Мұғалімдердің жауаптарын
тыңдау
мазмұнынан не
байқадыңдар?
- Қандай тақырыпта ой
қозғаймыз деп
ойлайсыздар?
Мұғалімдер жұппен,топпен ой
бөліседі. Топта ой бөліседі,
топта талқылайды, топтан бір
мұғалім шығып жобаларын
қорғайды.
Мағынаны
тану
«Венн диаграмма»
әдісін пайдалану
1-топ. «Қазақ
хандығы мен
Қазақстан
Республикасы»
2-топ. « Керей мен
Жәнібек»
Бұл әдісті пайдалану кезінде
сыни ойлатуға жол бере отырып,
бірнеше сұрақтар қойған кезде
мұғалімдер өздері диалогтық
қарым-қатынасқа түседі.
Қолдану
Сәйкестендіру
тақырыпқа қатысты
жауаптарын
сәйкестендіру
арқылы қолдану
Топтарға жаңа тақырып бойынша
толық меңгерту мақсатында
сәйкестендіру әдісін пайдалану
арқылы тапсырмалар беріледі
тапсырмаға байланысты
тапсырмаларды сәйкестендіреді
Сергіту сәті
«Көңілді күн» атты
жаттығу жасау
Мұғалімдермен бірге сергіту
сәтін жасау. Интербелсеңді
тақтадағы бейнероиктегідей
жаттығулар жасайды
Талдау
Мектеп
мұғалімдерімен
жұмыс
«Математикалық
лото» әдісі арқылы
тапсырма беру
Логикалық ойлау қабілетін
шыңдау барысында тарихи
оқиғалармен байланыстыра
отырып математикалық есеп
шығару.
4000+220-3000 =
1220 жыл - Шыңғысхан Отырар
қаласын басып алды
4000 / 2 - 532 =
1468 жыл – Әбілхайыр хан
қайтыс болды.
728*2+10=
1466 жыл- Қазақ хандығының
құрылған жылы
3800/ 2+91=
1991 жылы – Қазақстан
мемлекеті тәуелсіздік алған
жыл.
Жинақтау
Топ бойынша
тапсырмалар орындау
Топ бойынша тақырыпты
жинақтау үшін тақырыпқа
қатысты жаттығу жұмыстарын
орындайды.
«5+1+1» әдісі бойынша
қорытындылау.
5 сөйлемнен тұратын мәлімет
немесе өлең шумақтарын
таратып беру. Сол сөйлемдердің
ішінен тек 1 сөйлемді таңдап
алу. Сол 1 сөйлемнің ішінен 1
сөз таңдау арқылы
қортындылау.
1-топ. «Керей мен Жәнібек 1465 жылы
алғашқы хандықты құрды, қазақтың
мемлекеттілігінің тарихы сол кезден бастау
алды. Бәлкім ол бүгінгі шекарасындағы, бүкіл
әлемге осынша танымал әрі беделді, осы
қазіргі мағынасындай мемлекет болмаған да
шығар. Бірақ бұлай деп сол кезеңдегі басқа да
барлық мемлекеттер туралы да айтуға болады.
Ең маңыздысы, сол кезде оған негіз қаланды, біз
бабаларымыздың ұлы істерінің
жалғастырушыларымыз. Бүгінде біздің еліміз
барлық таяу мемлекеттермен көп ғасырлық
достық және татулық көршілестік дәстүрлерін
сақтап отыр. Осы қарым-қатынасты әрдайым
сақтағанымыз жөн.»
Н.Ә.Назарбаев
2-топ.
Біз қазақпыз!
Ежелден –ақ қазақ болып аталған ,
Қатал болды әр күн,әр түн, атар таң
Күйдірсе де ызғарлы аяз, жалынды от,
Ел боп келдік, қалып қоймай қатардан.
Тауысып айту бар жеңісті мүмкін бе?
Сан-саналы жетістік көп бұл күнде.
Отыз елдің қатарында дамыған,
Болу үшін тер төгеміз күн-түнде.
Тарихта Есімханда болды ескі жол,
Тұсында Қасымханның бар қасқа жол.
Бүгінде бар Нұрсұлтанның кең даңғылы,
«Нұрлы жол- болашаққа бастар жол
Нұрлы жолмен біз алысқа барамыз,
Даму үшін бірліктен қуат табамыз.
Төныкөк абыз кеткендей айтып өсиет,
Қазақ елі- Мәңгілік ел боп қаламыз.
Бағалау
Бармақпен,
шапалақпен бағалау
(2 мин)
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
Мұғалімдерге стикер толтыруды
ұсыну.
№17 орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі
Кенжебекова Рауза Шырынбекқызының «Қазақ хандығының қалыптасуы мен
Мәңгілік Ел сабақтастығы» тақырыбында жүргізілген коучинг сабағы жайлы
рефлексифтік есебі
Қазақстан өркениетке бастар жолындың бастау- мектеп десек, мектептің басты тұлғасы,
жүрегі-мұғалім.Мектеп жұмысы мен оқушы жетістіктерін өзгертудегі негізгі тұлға –ұстаз
болғандықтан, ал сол ұстаз заман талабына сай болуы үшін әрқашан ізденуді,білімдерін
жетілдіруді, жан-жақты, білікті болуды талап етеді.
Іс-тәжіриебемді мектеп мұғалімдері арасында коучинг сабақ жүргіздім. Сабақ
барысында Кембридж университетінің жеті модульін толық пайдалана білдім. Барлық
сабақтарымда жаңаша әдіс-тәсілдер көрініс тапты. Бағалаудың, диалогтық оқытудың
бірнеше тәсілдерін құрастырдым. Жаңаша ойлауды, коучинг барысын жаңаша
құрылымдауды жоспарлауды мұғалімдермен жақын қарым-қатынаста болуды олардың
жан дүниесін түсінуді меңгердім. Сөзімнің дәлелі ретінде мен мектеп мұғалімдерімен
Қазақтан тарихы бірлестік күніне орай коучингөткіздім. «Қазақ хандығының қалыптасуы
мен Мәңгілік Ел сабақтастығы» тақырыбында өткіздім. Ұйымдастыру кезеңі барысында
«Шаттық шеңбер» арқылы уақыт тиімділігін бағалау. (әр мұғалімге тілек парақтарын
таратамын және әр мұғалім берілген тілекті қасында тұрған мұғалімге арнайды).
«Ұстаз болу –өз уақытын аямау, өзгенің бақытын аялау» олай болса қолымыздағы
тілекті уысымызға қысып уақытты бағалай біліуіміз де барі де өз қолымызда- деп
айтып өттім.
Топқа бөлу ұлттық киімдері мен аспаптары арқылы бөліну. Топтасып жұмыс
жасау ынтымақтастыққа, бірлесіп жұмыс жасауға тиімді әдіс екенін сезіндім. Берілген
тапсырмаларда түсінікті етіп парақтарға түсіріп,топтық таныстырылымдар жасадық. Бұл
тәсілдерді оқушылармен орындау тиімді екенін түсіндім. Топ болып жұмыс жасау жаңа
ұғымды меңгеруге, мағынасын ашуға, ол ұғымның есте жақсы сақталуы үшін тиімді әдіс
екеніне көзім жетті.«Қазақ хандығы» видеокөрсетілімін көрсеттім. Бұл көрсетілім
арқылы тарихты терең түсінуіне тиімді болды.«Миға шабуыл» әдісі арқылы видео
көрсету арқылы сұрақ қойдым.
1. Тарихи мағынасы неде?
2. Қазақ хандығының құрылуының мәні неде? Кешегі хандықтың мақсаты не еді?
3. Қандай тарихи тұлғалар туралы?
4. Керей мен Жәнібектің арманы қандай еді? (Дала заңы)
5. Қазіргі Елбасымыздың арманы не? (Ата Заң)
Олай болса бүгінгі негізгі тақырыбымыз «Қазақ хандығының қалыптасуы мен
Мәңгілік Ел сабақтастығы» тақырыбында жүргізілген коучинг «Тарихқа тағзым,
болашаққа бағдар» демекші тарих түсіндіру арқылы патриоттық сезімге тәрбиелеу.
Қазақ хандығының қалыптасу мен Мәңгілік Елді сабақтастыра отырып, «Венн
диаграмма» әдісін пайдаландым.Постермен жұмыс жасау барысында «Қазақ
хандығының қалыптасуы мен Мәңгілік Ел сабақтастығы» топ бірлесе отырып жұмыс
жасады.
1 топ.
Кеше Бүгін
Кеше Бүгін
Пәнаралық байланыс арқылы тарихи оқиғаларды математикалық лотоны көрермен
мұғалімдерімен жүргіздім. Бұл ойынды ойнатудағы мақсатым тақырыппен
байланыстыру арқылы логикалық ойлау қабілеттерін шыңдау.
4000+220-3000=1220 1220 жыл - Шыңғысхан Отырар қаласын басып алды.
4000/2-532=1468 1468 жыл - Әбілхайыр хан қайтыс болды.
728*2+10 =1466. 1466 жыл- Қазақ хандығы құрылған жыл
3800/2+91= 1991 1991 жыл- Қазақстан мемлекеті тәуелсіздігін алған жыл
Видео көрсетілім. «Доктор Эмотоның эксприменті».
1) Қандай әсерде қалдыңыздар?
2)Неге бағытталған?
Рефлексия. «5+1+1» әдісі бойынша қорытындылау.
5 сөйлемнен тұратын мәлімет немесе өлең шумақтарын таратып беру. Сол
сөйлемдердің ішінен тек 1 сөйлемді таңдап алу. Сол 1 сөйлемнің ішінен 1 сөз таңдау
арқылы қортындылау
1 топ.
Біз қазақпыз!
Ежелден –ақ қазақ болып аталған ,
Қатал болды әр күн,әр түн, атар таң
Күйдірсе де ызғарлы аяз, жалынды от,
Ел боп келдік, қалып қоймай қатардан.
Тауысып айту бар жеңісті мүмкін бе?
Сан-саналы жетістік көп бұл күнде.
Отыз елдің қатарында дамыған,
Болу үшін тер төгеміз күн-түнде.
Тарихта Есімханда болды ескі жол,
Тұсында Қасымханның бар қасқа жол.
Бүгінде бар Нұрсұлтанның кең даңғылы,
«Нұрлы жол- болашаққа бастар жол»
Нұрлы жолмен біз алысқа барамыз,
Қ.Р. Президенті
Н.Ә.Назарбаев.
Ортақ
қасиеттері
Керей мен
Жәнібек
Қазақстан
Республикасы
Ортақ
қасиеттері
Қазақ хандығы
Даму үшін бірліктен қуат табамыз.
Төныкөк абыз кеткендей айтып өсиет,
Қазақ елі- Мәңгілік ел боп қаламыз.
2 топ.
Н.Ә.Назарбаев: «Керей мен Жәнібек 1465 жылы алғашқы хандықты құрды, қазақтың
мемлекеттілігінің тарихы сол кезден бастау алды. Бәлкім ол бүгінгі шекарасындағы,
бүкіл әлемге осынша танымал әрі беделді, осы қазіргі мағынасындай мемлекет
болмаған да шығар. Бірақ бұлай деп сол кезеңдегі басқа да барлық мемлекеттер
туралы да айтуға болады. Ең маңыздысы, сол кезде оған негіз қаланды, біз
бабаларымыздың ұлы істерінің жалғастырушыларымыз. Бүгінде біздің еліміз барлық
таяу мемлекеттермен көп ғасырлық достық және татулық көршілестік дәстүрлерін
сақтап отыр. Осы қарым-қатынасты әрдайым сақтағанымыз жөн.»
Қорыта келгенде сыни тұрғыда ойлау техналогиясын пайдалану кезінде мынандай
кедергілерге тап болдым: уақыттың жетіспеушілігі.
Сабағымда сын тұрғыдан стратегиясын ықпалдастыру барысында жеткізген нәтижелерім
1.Мұғалімдердің қызығушылығының жоғары болуы.
2. Топпен жұмыс жасау арқылы қарым-қатынасы жүрді.
3.Топ ережесіне бағынды, тыңдау, сөйлеу мәдениеті, өзара қарым-қатынас,
ынтымақтастық сапасы артты.
4. Еркін пікірін айта білді.
5.Бір-бірінің пікіріне келісті.
6.Бір-бірін мадақтап қол соғып, бармақпен бағалады.
Жалпы тәжірибемде топтық жұмысты ұйымдастырудың тиімді және тиімсіз жақтарын
байқадым.
Топтық жұмыс жеке шешуге болатын тапсырмаларды емес, анағүрлым күрделі
тапсырмаларды шешуді көздейді. Мен өткізген коучингте топтарға күрделі
тапсырмаларды ұсына отырып, сол тапсырмалардың орындалуына бағыт бағдар беріп
отырдым. Болашақта осы кеткен кемшіліктерді болдырмауға және жеткен жетістіктерімді,
тәжірибемді ары қарай дамыта отырып, сыни тұрғыдан ойлай білетін, өз көзқарасын айта
алатын, ақпараттық -технологиялық дамутыға қалыптастыруды өзімнің басты мақсатым
деп білемін
Қазақстан тарихы
Тақырыбы
«Қазақ хандығы қалыптасуы мен Мәңгілік Ел сабақтастығы»
Мақсаты
Қазақ хандығының құрылу процесін талдау, қазақ жеріндегі тұңғыш дербес
мемлекетті мемлекеттің мемлекеттік құрылымын анықтау арқылы Мәңгілік Елмен
сабақтастыру
Мұғалімдердің жаңа әдіс-тәсілдерді меңгеруіне ықпал ету, жаңалыққа құштарлығын
ояту.
Жалпы мақсат
Пән мұғалімдеріне әдіс-тәсілдерді оқу мен тәрбие жұмыстарында қалай қолдануға
болатындығы жайлы әдәс-тәсілдердің тиімділігі туралы түсінік беру.
Логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін шыңдау үшін ойындар
ұйымдастыру.
Тұңғыш қазақ мемлекетінің негізін қалаған қоғам қайраткерлерінің еңбегін
бағалауға, құрметтеуге, патриотттық сезімге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды
орындайды.
7 модульдің
қолданылуы
«АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
«Ой шақыру», « Венн диаграмма»,«5+1+1» әдісі
Қолданылатын
ресурстар
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу
1.«Уақыт бағалай біл» тренинг /5 мин/
2.« Қазақ халқының аспаптары мен
зергерлік бұйымдар» суреттері арқылы 2
топқа бөлу
3.Сабақ жоспарымен таныстыру (бағалау
парағы бойынша) /2 мин/
Әр топ топ аттарына қарай
бөлініп топтасады.
Сабақ
кезеңдері
Коучингтің іс-әрекеті
Мұғалім іс-әрекеті
Білім
Бейнефильм мазмұны
Мұғалімдердің жауаптарын
Қызығушылық
тарын ояту
бойынша ой бөліседі.
Бағыттаушы сұрақтар:
- Бейнефильм
мазмұнынан не
байқадыңдар?
- Қандай тақырыпта ой
қозғаймыз деп
ойлайсыздар?
тыңдау
Мұғалімдер жұппен,топпен ой
бөліседі. Топта ой бөліседі,
топта талқылайды, топтан бір
мұғалім шығып жобаларын
қорғайды.
Мағынаны
тану
«Венн диаграмма»
әдісін пайдалану
1-топ. «Қазақ
хандығы мен
Қазақстан
Республикасы»
2-топ. « Керей мен
Жәнібек»
Бұл әдісті пайдалану кезінде
сыни ойлатуға жол бере отырып,
бірнеше сұрақтар қойған кезде
мұғалімдер өздері диалогтық
қарым-қатынасқа түседі.
Қолдану
Сәйкестендіру
тақырыпқа қатысты
жауаптарын
сәйкестендіру
арқылы қолдану
Топтарға жаңа тақырып бойынша
толық меңгерту мақсатында
сәйкестендіру әдісін пайдалану
арқылы тапсырмалар беріледі
тапсырмаға байланысты
тапсырмаларды сәйкестендіреді
Сергіту сәті
«Көңілді күн» атты
жаттығу жасау
Мұғалімдермен бірге сергіту
сәтін жасау. Интербелсеңді
тақтадағы бейнероиктегідей
жаттығулар жасайды
Талдау
Мектеп
мұғалімдерімен
жұмыс
«Математикалық
лото» әдісі арқылы
тапсырма беру
Логикалық ойлау қабілетін
шыңдау барысында тарихи
оқиғалармен байланыстыра
отырып математикалық есеп
шығару.
4000+220-3000 =
1220 жыл - Шыңғысхан Отырар
қаласын басып алды
4000 / 2 - 532 =
1468 жыл – Әбілхайыр хан
қайтыс болды.
728*2+10=
1466 жыл- Қазақ хандығының
құрылған жылы
3800/ 2+91=
1991 жылы – Қазақстан
мемлекеті тәуелсіздік алған
жыл.
Жинақтау
Топ бойынша
тапсырмалар орындау
Топ бойынша тақырыпты
жинақтау үшін тақырыпқа
қатысты жаттығу жұмыстарын
орындайды.
«5+1+1» әдісі бойынша
қорытындылау.
5 сөйлемнен тұратын мәлімет
немесе өлең шумақтарын
таратып беру. Сол сөйлемдердің
ішінен тек 1 сөйлемді таңдап
алу. Сол 1 сөйлемнің ішінен 1
сөз таңдау арқылы
қортындылау.
1-топ. «Керей мен Жәнібек 1465 жылы
алғашқы хандықты құрды, қазақтың
мемлекеттілігінің тарихы сол кезден бастау
алды. Бәлкім ол бүгінгі шекарасындағы, бүкіл
әлемге осынша танымал әрі беделді, осы
қазіргі мағынасындай мемлекет болмаған да
шығар. Бірақ бұлай деп сол кезеңдегі басқа да
барлық мемлекеттер туралы да айтуға болады.
Ең маңыздысы, сол кезде оған негіз қаланды, біз
бабаларымыздың ұлы істерінің
жалғастырушыларымыз. Бүгінде біздің еліміз
барлық таяу мемлекеттермен көп ғасырлық
достық және татулық көршілестік дәстүрлерін
сақтап отыр. Осы қарым-қатынасты әрдайым
сақтағанымыз жөн.»
Н.Ә
.Назарбаев.
2-топ.
Біз қазақпыз!
Ежелден –ақ қазақ болып аталған ,
Қатал болды әр күн,әр түн, атар таң
Күйдірсе де ызғарлы аяз, жалынды от,
Ел боп келдік, қалып қоймай қатардан.
Тауысып айту бар жеңісті мүмкін бе?
Сан-саналы жетістік көп бұл күнде.
Отыз елдің қатарында дамыған,
Болу үшін тер төгеміз күн-түнде.
Тарихта Есімханда болды ескі жол,
Тұсында Қасымханның бар қасқа жол.
Бүгінде бар Нұрсұлтанның кең даңғылы,
«Нұрлы жол- болашаққа бастар жол
Нұрлы жолмен біз алысқа барамыз,
Даму үшін бірліктен қуат табамыз.
Төныкөк абыз кеткендей айтып өсиет,
Қазақ елі- Мәңгілік ел боп қаламыз.
Бағалау
Бармақпен,
шапалақпен бағалау
(2 мин)
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
Мұғалімдерге стикер толтыруды
ұсыну.