Конспект урока "Қола дәуіріндегі Қазақстан. Дәуірдің ерекшеліктері" 6 класс
6 «А», «Ә» сынып Тексерілді:__________________
Сабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі Қазақстан. Дәуірдің ерекшеліктері
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Қазақстанның аймақтарына тән қола дәуірінің жергілікті
мәдениеттері туралы жалпы мағлұмат алуға, білімін қалыптастыруға жағдай жасау
Білімділік: Оқушылар қола дәуіріндегі адамды жерлеу ғұрыптарымен, ерекшеліктері және
кезеңдеулерімен танысады
Дамытушылық: Оқушылар Андрон және Беғазы Дәндібай мәдениеттерін салыстырады
Тәрбиелік: Оқушылар бір-біріне кедергі жасамай, өздігінен жұмыс жасауға, пікірлерін тыңдауға
үйренеді
Оқыту құралдары: тақта, оқулық, карта
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сабаққа әзірлік,оқушыларды түгендеу
2. Оқушыларды сабаққа назарын аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
- «Автордың орындығы» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын сұрау
Сұрақтар мен тапсырмалар
Тест сұрақтары
ІІІ. Мағынаны тану кезеңі
«Түртіп алу» стратегиясы бойынша кесте толтырады
Аймақтар
Кезеңдер
Жерлеу
ерекшеліктері
Материалдық мәдениет
ерекшеліктері
Орталық Қазақстан
Андронов
мәдениеті
Нұра
Атасу
Өтпелі кезең
Беғазы-Дәндібай
Шығыс Қазақстан
Солтүстік және
Батыс Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
және Жетісу
ІV. Мақсат қою:
1. Хабарлау: §17-18. Қола дәуіріндегі Қазақстан. Дәуірдің ерекшеліктері
V.Жаңа тақырыпты түсіндіру
Дәуірдің ерекшеліктері. Неолит дәуірінде-ақ байқала бастаған шаруашылық өзгерістері б. з. б. II
мыңжылдықта малшылық-егіншілік экономикасы мен жоғары дамыған металлургияның калыптасуына
жеткізді. Өндіруші тұрпаттағы экономикаға көшу Қазақстан аумағындағы бүкіл жағдайды түбірінен
өзгертті. Қоныстарың жиі өзгертетін, жігерлі, пысық малшы тайпалар ұлан-байтақ және қуатты
бірлестіктер кұрды; бүлардың калыптасуында соғыс кақтығыстары едәуір рөл атқарды. Қару енді
жабайы хайуандарды аулау үшін ғана емес, сонымен қатар тайпалар арасындағы қақтығыстарда да жиі
пайдаланылатын болды. Қару жасау бірте-бірте металл өндеудің дербес саласына айналды. Егер
Қазақстанның солтүстік аудандарының тұртындары мен Батыс Сібірдің орман және тайгалы
аймақтарының тайпалары энеолит пен алдыңты қола дәуірінде шаруашылық және мәдениет жағынан
бір-біріне көп ұқсас болса, кейін климат өзгергенде бұл ұқсастық жойылады. Б. з. б. II мыңжылдыктың
ортасында, Орталық Қазақстандағы сияқты, бұл аудандарда да малшылық-егіншілік шаруашылық
өрістеп, мал шаруашылығы басым дамиды. Оңтүстік Сібірде Нарым өлкесінің тайгалы-батпақты
аудандарына дейін бұл аймақтың тұртындарына тән емес ежелгі мал шаруашылығының шаруашылық
дәстүрлерінің кең таралуын және Қазакстанның далалық тайпалары мәдениеті ықпалының күшеюін,
сірә, нақ сол табиғи-климаттық кұбылыстармен түсіндіруге болар.
VI.Жаңа тақырыптан алған білімін тексеру:
«Венн диаграммасы» стратегиясы бойынша жерлеу ғұрыптарын салыстырады
VII. Сабақты бекіту:
Тақырыпты қорытындылайды, сұрақтарға жауап береді
VIII.Бағалау
Үй тапсырмасы §17-18; 58-61 беттер
Тақырыпқа сай 7 тест жазып келу, конспектілеу
Аймақтар
Кезеңдер
Жерлеу ерекшеліктері
Материалдық мәдениет
ерекшеліктері
Орталық Қазақстан
Андронов
мәдениеті
Нұра
Атасу
Өтпелі кезең
Беғазы-Дәндібай
Шығыс Қазақстан
Солтүстік және
Батыс Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
және Жетісу
История - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Қаңлылар" 6 класс
- Конспект урока "Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар және алғашқы мемлекеттер" 6 класс
- Конспект урока "Южная Русь" 6 класс
- Конспект урока "Хеттское царство" 6 класс
- Конспект урока "Формирование культурного пространства единого Российского государства" 6 класс
- Конспект урока "Киевская Русь в IX-XIII веках" 6 класс