Конспект урока "Тас дәуірі" 6 класс
6-сынып. Ежелгі Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Тас дәуірі
Сабақтың мақсаты:
•
Қазақстан аумағындағы тас дәуірі туралы, ол кездегі еңбек құралдары, тас
дәуірінде өмір сүрген адамдарды қалай атады, осы туралы баяндау
•
Рулық қауымның шығуы туралы айта отырып, оқушылардың белсенділігін
арттыру, еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас
Әдісі: баяндау
Көрнекілік: суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
•
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
•
Әнұран орындау, «Хабар»
•
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
•
Адамның еңбек құралдары қалай өзгерді?
•
Адамдар отты неге пайдаланған, оның қандай пайдасы болды деп
ойлайсыңдар?
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Қазақстан аумағындағы тас дәуірі
Адамзат қоғамындағы ең ұзақ палеолит дәуірі ерте және кейінгі тас ғасыры
болып екі кезеңге бөлінді. Ерте тас ғасыры б.з.б. 2 миллион 500 мың жылдан
40-35 мың жылға дейінгі уақытты қамтыды. Кейінгі тас ғасырының
хронологиялық ауқымы-б.з.б. 40-12 мың жыл аралығы. Кейде адамдар ерте
және кейінгі кейінгі тас ғасырының аралығңында ортаңғы тас ғасыры
болғандығын айтады. Оның мерзімі шамамен б.з.б. 100-40 мың жыл аралығы
деп есептелінеді.
2.
«Саналы адам».
Жүздеген ұрпақтың қажырлы еңбегінің нәтижесінде бұдан 40-30 мың жыл
бұрын «епті адам» «саналы адамға» айналды. Адамның жетілуінде еңбек
шешуші рөл атқарды. Адам еңбек арқылы жетіліп, оның қолы, сөзі миы
дамыды. /Атеистер ілімі бойынша/
«Саналы адам» сүйегі алғаш рет Францияның Кро-Маньон үңгірінен
табылған. Сондықтан саналы адамды кроманьондық деп атайды.
3.
Рулық қауымның шығуы
Адамдар тобы бірте-бірте туысқандардың ұжымына-рулық қауымға айналды.
Бұл шамамен «саналы адамның»шығуына сәйкес келеді.
Бірнеше ру бірігіп, шаруашылық мәселелерін бірлесіп шешті. Мұндай рулық
бірлесулерді басқаратын көсемдер сайланды.
Сабақты бекіту:
•
Палеолит заманының ескерткіштері Қазақстанның қай жерінен табылған?
•
Палеолит дәуірінің Қазақстандағы тұрақтары туралы не білесің?
•
«Адамды адам еткен еңбек» дегенмен келісесің бе? Неге?
•
Ру дегеніміз не?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3. Шығармашылық тапсырма: Жердің беті күрт суып,қыс
ұзаққа созылды. Жылы ауа райына үйренген бірқатар жануарлар қырылды.
Тірі қалғандары жылы жаққа ауып кетті. Алғашқы адамдар суықтан қалай
аман қалды? Олар суықтан қалай қорғанды?
История - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Столетняя война" 6 класс
- Конспект урока "Средневековый город и его жители" 6 класс
- Технологическая карта урока "Средневековая деревня и ее обитатели" 6 класс
- Внеклассное мероприятие "Славянские истоки" 6 класс
- Открытый урок "Биосфера - тіршілік ортасы. Ғаламшардағы тіршілік" 5 класс
- Технологическая карта "Сақ еліне саяхат" 6 класс