Конспект урока "Культура Стародавнього Єгипту" 6 класс
6 кл. Урок 14. Дата
Тема. Культура Стародавнього Єгипту.
Мета: розглянути культурну спадщину Стародавнього Эгипту, умови та особливості розвитку єгипетської
культури, щоб усвідомити значення її у світовій культурі; розвивати вміння працювати з історичними
джерелами, ілюстраціями,систематизувати і виділяти головне складаючи таблицю
виховувати повагу до культурної спадщини різних народів.
Очікувані результати:
навчитися застосовувати та пояснювати поняття: «культура», «ієрогліф», «папірус»; описувати особливості
культури стародавніх єгиптян; оцінювати внесок єгипетської цивілізації у світову культуру.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: підручник з історії стародавнього світу, карта
Основні поняття: культура, ієрогліфи, папірус, колона, обеліск.
План уроку.
1. Писемність і освіта
2. Наукові знання
3. Мистецтво
4. Архітектура
Хід уроку.
І. Організаційнний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1). Бесіда (метод «Чиста дошка») 2. Індивідуальні завдання
1. Що таке «світова держава»? 2 уч.- розв`язування хро-
2. В період якого царства Єгипет став сві- нологічних задач, складе-
товою державою? них товаришами вдома
3. Які фараони і як правили в цей період? (1уч. біля дошки)
4. Які причини розквіту Давнього Єгипту? 2 уч.- індивідуальні зав-
5.Які причини занепаду Давнього Єгипту? дання на картках
ІІІ.Активізація пізнавальної діяльності
Д/г «Я знаю 5…» (фараонів, богів, груп населення, ремесел у Єгипті)
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слайд 1. «Культура Давнього Єгипту»
- Із якою метою в Давньому Єгипті споруджувалися храми? (Для вшанування богів). Піраміди і храми, що
споруджувалися в Давньому Єгипті, є не тільки частиною релігійних обрядів, але і свідчать про високий рівень
розвитку культури Давнього Єгипту.
Слайд 2. Епіграф ( Пояснити епіграф)
На сьогоднішньому уроці закінчується наша з вами подорож по одній із перших людських цивілізацій
Давньому Єгипту. Слайд 3. «Карта» Нам залишилося лише познайомитися із тією спадщиною, яку залишила
для нас ця цивілізація. Це писемність, наука, освіта, мистецтво, архітектура, медицина, література.
Всі ці поняття ми можемо об’єднати в одне визначення яке і буде темою нашого уроку.
Отже вдкрийте с.68, запишіть число класна робота і тему нашого уроку «Культура Давнього Єгипту». План.
Культура – це сукупність матеріальних і духових цінностей, створених людьми.
Давайте спрогнозуємо наші очікування від сьогоднішнього уроку (читаємо)
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Випереджальне завдання
Нам потрібні знання, тому ви будете робити записи до таблиці під час уроку
Галузь культури
Досягнення
Писемність
ієрогліфи, піктографічне письмо
Наука
розвиток астрономії, медицини, математики, геометрії
Освіта
школи при храмах
Література
казки, міфи, повчання, пісні.
Архітектура
спорудження пірамід і храмів
Мистецтво
рельєфи і розписи в гробницях і храмах, скульптурні портрети
1.Писемність і освіта
Слайд 4. «Писемність»
Розповідь
Робота з ілюстрацією с. 68
- Це давньоєгипетське письмо. Чи схоже воно на наші букви? А на що схоже? Чи легко було
навчитися писати?
Єгиптяни мали власне письмо- це ієрогліфи ( «священне письмо»).
Всього ієрогліфів було більше тисячі, а використовували 700-800 знаків.
Писали справа наліво , зверху вниз рядками. Ієрогліф міг означати і звук і звукосполучення і слово і речення.
Слайд 5,6,7
Матеріалом для письма був камінь, глиняні таблички, папірус («те, що належить царю») – очерет з
Нілу. Папірус був дорогим матеріалом бо виготовлявся довго. Очерет розрізали, пресували, сушили і згортали в
сувої (найдовший із знайдених 40,5 м). Писали чорною і червоною фарбами пензлем або заточеною очеретиною
(стилем).
Навчались письму у школах при храмах 12 років бо треба вивчити 1000 ієрогліфів.Брали в школи з 7
років дітей і багатих і бідних, хлопчиків і дівчаток, але більше хлопчиків (відома одна освічена жінка того часу
лікарка Песечет). Платили харчами. Навчившись письму читанню арифметиці геометрії, географії хлопці могли
стати «переписувачами з дощечками»- писарями і стати чиновником тому батьки хотіли щоб ііх діти вчилися,
але вчитися було важко, лінивих учнів били.
Робота з документом
Повчання переписувачів учням
Будь писарем-він звільнений від усяких повинностей, від роботи мотикою. Ти не будеш тягати
кошиків,, не будуть тебе сікти лозинами. Ти будеш виходити в білому одязі , тебе всі будуть шанувати і вітати.
Писарі біля ніг владики Єгипту та слухають слова його. Розв`язуй завдання мовчки, щоб не чути було
ані звуку з вуст твоїх. Не проводь жодного дня в неробстві, інакше будуть бити тебе , бо вухо хлопчика на його
спині.
Запитання
-Чому батьки хотіли вивчити сина на писаря? ( Які переваги мала робота писаря?)
Запис у таблицю
Робота з поняттям –«ієрогліф» (давні малюнкові знаки письма єгиптян)
-Діти пройшло багато часу і в Єгипті стали розмовлати іншою мовою і забули старе письмо, сотні років вчені
не могли прочитати давні папіруси.
Повідомлення про розшифрування
Розв`язування хронологічної задачі
2.Наукові знання
Завдання на засвоєння матеріалу по темі «Наукові знання»- записи в таблицю під час коментованого
читання с.69-70
Робота в парах
1ряд пари відповідають на питання- знання з якої науки потрібні єгиптянам, щоб обчислити періоди
роливу Нілу?
2ряд пари –Які знання потрібні, щоб будувати піраміди, обрахувати вирощений урожай?
3 ряд пари – Які знання потрібні для виготовлення мумій?
3. Мистецтво
Слайд 8 Живопис
Розповідь
« У розвитку мистецтва давні єгиптяни досягли великих успіхів, зокрема в мистецтві малювання. З
надзвичайною точністю зображували вони тварин, рослин, різні предмети та людину. Але єгипетське
зображення відрізняються від сучасного: так, при зображенні людської фігури обличчя малювалося в профіль,
плечі й груди розвернутими, тулуб і ноги - в профіль. Безумовно, єгиптяни вміли зображувати обличчя
спереду, але обрали такий спосіб, який передавав найхарактерніші риси обличчя і тіла.
Слайд 9 «Скульптура»
Скульптура Стародавнього Єгипту і досі вражає своєю мистецькою досконалістю. Для скульптур характерні
були загальні правила. Голова повинна була дивитися прямо, поза – або сидяча або стояча з лівою ногою
спереду. Чоловічі портрети покривали фарбою цегляного кольору, жіночі - жовтого, а волосся фарбували в
чорний. Очі робили з бронзи або каменю. Скульптури зображували не тільки фараонів, але і простих людей.
Особливе місце у давньоєгипетському мистецтві займало прикрашання храмів і гробниць. Тут також був свій
стандарт зображення. Головний герой, як правило, більший за інших. Його фігура зображена подвійним
планом: голова і ноги у профіль, плечі і груди у фас.
Працюємо з ілюстраціями «Давньоєгипетські малюнки і скульптури». На основі ілюстрацій с.71 з`ясуємо
яких правил повинні були дотримуватися художники при зображенні людей?
Робота з поняттям
Рельєф-
«Слайд 10. «Монументалізм» - великі форми це теж особливість мистецтва єгиптян.
Слайд 11 «Музична культура»
Улюбленими музичними інструментами єгиптян були струнні, ударні та духові. Часто
організовувалися своєрідні театральні вистави, пов’ язані з релігійними обрядами та віруваннями».(розповідь
групи супроводжується ілюстраціями)
«Література» (повідомлення групи 1, яка мала випереджальне завдання)
Найдавніші літературні твори Єгипту датуються епохою Стародавнього царства. Відомі рукописи під назвою
«Тексти пірамід», «Казка красномовного селянина», «Казка про двох братів», «Речення Іпусера», «Пророцтво
Неферті». Вся література Стародавнього Єгипту багата і різноманітна, особливий розквіт вона пережила в
епоху Нового царства. Давньоєгипетська література відображала проблеми повсякденного життя і роздуми про
те, що постійно хвилювало людей: що таке справедливість, чому її так мало в житті, мрії про краще життя,
оповідь про пригоди мандрівників, смішні та веселі історії, пісні. Література Стародавнього Єгипту значно
вплинула на мистецтво багатьох стародавніх народів — євреїв, греків, арабів, римлян і навіть на сучасну
європейську літературу.
Запитання учням
Які літературні твори єгиптян відомі?
Запис у таблицю
4.Архітектура
Слайд 12 «Піраміди»
Повідомлення гр..2 яка мала випереджальне завдання
« Найвидатнішими та найвідомішими пам` ятками архітектури Стародавнього Єгипту є піраміди. Вони
вважалися першим з чудес світу. Тільки вони з багатьох споруд минулого залишилися майже незмінними.
На будівництво пірамід залучалися майже всі жителі країни, не виключаючи і чиновників. Усі робітники добре
харчувалися, і робота гарно оплачувалася.
Місце, де будувалися піраміди,знаходилося на захід від Мемфіса і називалося Західним містом. Слайд 13
«Піраміди»
Тут розташовано близько 60 пірамід, які збереглися до нашого часу. Всі вони зорієнтовані своїми гранями по
сторонах світу , а під ними знаходяться поховання. Після доби Середнього царства гробниці вже не будувалися.
За Нового царства фараонів почали ховати у гробницях, витесаних у скелях поблизу Фів, на глибині майже 90
метрів. Ця місцевість дістала назву «Долина царів». Найбільш відомою є гробниця фараона Тутанхамона, одна з
небагатьох, що була не пограбована. Відкриття гробниці дало можливість скласти уявлення про матеріальний
світ єгиптян.
Запитання учням
Скільки пірамід збереглося до нашого часу?
Слайд 14 «Храми»
Грандіозними спорудами були також палаци фараонів. Так, фасад головного палацу фараона Ехнатона
в Ахетатоні ( розповідь учнів супроводжується роботою з картою) був завдовжки 700 метрів. Вражають своєю
грандіозностю і давньоєгипетські храми. До нашого часу збереглися залишки храмів У Карнасі і Луксорі
(Фіви). Це складний комплекс просторих кімнат, алей – переходів, колон і обелісків.
Видатною архітектурною пам яткою Стародавнього Єгипту є заупокійний храм Рамзеса ІІ в Абу – Сімбелі у
Північній Нубії. Фасад храму розгорнуто до Нілу По обидві сторони від входу височать чотири колоси
фараонів 20 метрів висотою. У 1966 р. під час будівництва греблі храм мав бути затоплений , але було прийнято
рішення розібрати його і встановити на новому місці, щоб зберегти цю унікальну пам ятку.
Дуже рано єгиптяни розробили свій стиль житла. Будинок, як правило, складався з трьох поверхів, кожний з
яких розташовувався на даху попереднього. Сходи розміщувалися ззовні будинку. На подвір ї знаходився
басейн. Усі будинки мали чітке планування. Наприклад, вікна спальної кімнати повинні були виходити на
північ..( розповідь 1 – ша група супроводжує ілюстраціями)»
Запитання учням
Які споруди будувались у Давньому Єгипті ?
Слайд 15 «Винаходи єгиптян»
Єгиптяни першими стали будувати кам`яні споруди з колонами і обелісками. Такі архітектурні форми
перейняли в них ін.. народи і застосовують і зараз.
Колона -вертикальна опора. Обеліск – архітектурна форма що символізувала сонячні промені.
Запис у таблицю
УІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда гр.. 1 по таблиці, бліцопитування на картках гр.. 2
Якими знаками писали давні єгиптяни?
Де здобували освіту діти єгиптян?
Які наукові знання потрібні були єгиптянам у буденному житті?
Які споруди будували в Давньому Єгипті?
Витлумачте нові поняття
Розгадування кросворду (за наявністю часу)
Весь клас розгадує підсумковий кросворд на дошці.
1. Фігура лева з людською головою.
(Сфінкс)2. Забальзамоване тіло
померлої людини. (Мумія)3. Верхні
частини колони. (Капітель)4. Прикраси
на стінах храмів. (Рельєф)5. Наука про
зірки. (Астрономія)6. Матеріал для
письма. (Папірус)7. Знаки-малюнки.
(Ієрогліфи)
8. Культова споруда. (Храм)
VІІ. Підведення підсумків.
Д/г «Снігова куля» Що ви дізналися сьогодні на уроці, чи виправдані очікувані результати?
-Чи вплинула давньоєгипетська культура на культуру інших народів? Отже вона є надбанням світової
культури.
Оцінка діяльності
УІІІ. Домашнє завдання.
Параграф 13 читати, відповідати на питання, повт.п.9-13