Жолдық шамаларды және жиымдарды пайдаланып есеп шығару

9 сынып 28.01.2016
Сабақтың тақырыбы: Жолдық шамаларды және жиымдарды пайдаланып есеп шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жолдық шамаларды және жиымдармен есеп шығару. Жиымдар сабағын бекіту.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын қалыптастыру, сөйлеу қабілетін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды компьютер жабдықталуы туралы ақпараттық мәдениетін
қалыптастыру. Операциялық жүйелер жайында білімін дамыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі.
Сабақтың типі: Ашық сабақ. (қайталау сабағы)
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, көрнекі-демонстрациялық әдіс, ойын
әдісі.
Көркекіліктер мен құрал-жабдықтар: интеррактивті тақта, компьютер, слайдтар,
тапсырмалар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру (2 минут):
Оқушыларды сабаққа дайындығын тексеру, үй жұмысын сұрау.
Миға шабуыл. Жиымдар тақырыбы бойынша сұрақтар қою. (7 минут)
1. Жиымдардың негізгі параметрлері нешеу?
2. Жиым программада қандай оператормен жазылады?
3. Жиым неше түрге бөлінеді? Қандай?
4. Readln(a[i]) берілді. Мұндағы a[i] дегеніміз не?
5. Екі өлшемді жиым мен бір өлшемді жиымның басты айырмашылығы неде?
6. Екі өлшемді жиымдағы А[3,4] дегеніміз не?
7. Екі өлшемді жиымда баған мен жолды қалай белгілейміз?
8. Қандай екі өлшемді жиымды біз матрица деп атаймыз?
ІІ. Қайталау (12 минут):
String мәліметтер типі
String – әр түрлі символдардан тұратын
текстпен жұмыс жасауға арналған мәліметтер
типі.
var s:string[6];
begin
s:='Мысал';
writeln(s);
end.
Процедуралар
delete (s,pos,n)
insert (s1,s2,pos)
Функциялар
length (s)
copy (s, p, n)
concat (s1, s2,…, sn)
9 сынып 28.01.2016
Жиымдар
Var a:array[1..5] of integer;
i:integer;
begin
cls;
for i:=1 to 5 do begin
readln(a[i]);
writeln ('a[',i,']=',a[i]);
end;
end.
Var a: array[1..3,1..4] of integer;
i, j, S: integer;
begin
for i:=1 to 3 do
for j:=1 to 4 do
read(a[i,j]);
for i:=1 to 3 do begin
for j:=1 to 4 do
write(a[i,j]:5);
writeln;
end;
end.
Бір өлшемді жиым
Екі өлшемді жиым
ІІІ. Сабақты бекіту (26 минут).
Сабақты бекіту. Топқа бөлу
1. Puzzle” ойыны.
2. “Адасқан әріптер” программа
құрастыру.
3. 6+1
Топқа бөлу. Ойын ережелерін түсіндіру. (3 минут)
Puzzle ойыны.(6 минут). Жауабы:
1. Program m1;
2. Var A:array [1..3,1..3] of integer;
3. i,j,max:integer;
4. Begin
5. Writeln(‘Массив элементтерін енгіз');
6. For i:=1 to 3 do
7. for j:=1 to 3 do
8. readln(А[i,j]);
9. For i:=1 to 3 do Begin
10. writeln;
11. For j:=1 to 3 do
12. write (A[i,j]:4); end;
9 сынып 28.01.2016
13. max:=A[1,1];
14. For i:=1 to 3 do
15. For j:=1 to 3 do
16. if A[i,j]>max then max:=A[i,j];
17. writeln ('max=',max:5);
18. end.
«Адасқан әріптер» ойыны. (10 минут)
“Адасқан әріптер” программа
құрастыру.
1-топ
1. ОУДЖЛЬ
2. ОНЮТНЬ
3. АЛЬАСП
4. ТАВТ
5. ЕРАМП
6. АСМСА
2-топ
1. ОБУСГЛ
2. ЕРИКАТМ
3. ОВСТРО
4. ЕРМО
5. ЕАКНО
6. ТАРКА
ЕСКЕРТУ. Жолдық шама тақырыбы.
Copy функциясы арқылы есептейміз.
6+1
1-топ
1. ДЖОУЛЬ
2. НЬЮТОН
3. ПАСКАЛЬ
4. ВАТТ
5. АМПЕР
6. МАССА
2-топ
1. ГЛОБУС
2. МАТЕРИК
3. ОСТРОВ
4. МОРЕ
5. ОКЕАН
6. КАРТА
физика
география
Қорытындылау, Бағалау, Үй жұмысы. (5 минут)
ІV. Қорытындылау. Программа нәтижесін тексеру. Үш кезең бойынша жеңген топты анықтау.
V. Бағалау.
VІ. Үйге тапсырма: Жиымдар тақырыбын қайталап келу.