Конспект урока "Environmental Protection" 7 класс

«МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ
УЧРЕЖДЕНИЕ
СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №3 г. Южи»
Конспект урока по английскому языку для 7 класса
по теме:
«Environmental Protection» (Охрана окружающей среды)
по УМК В.П. Кузовлева, Н.М. Лапа, Э.Ш. Перегудовой)
English 7
Разработала:
Мальцева Инна Анатольевна,
учитель английского языка.
2012 год
Цели: Образовательный аспект: введение новой лексики
по теме и нового грамматического времени Present Passivе ;
Развивающий аспект: развитие логического мышления;
памяти;
Воспитательный аспект: воспитание бережного отношения
к окруж к окружающей среде, любви к природе;
Психологический аспект: повышение уровня мотивации в
изучени изучении иностранного языка.
Задачи:
1.Познакомить учащихся с проблемой охраны окружа-
окружа ющей среды.
2.Расширять словарный запас учащихся;
3.Введение и отработка нового грамматического
времен времени Present Passivе .
Речевой материал:
protect nature, reduce pollution, destroy, wildlife, damage,
nature, disturb, throw away litter, spoil, the environment,
reduce, reuse, recycle.
Оборудование:
Мультимедийный комплекс, презентация Power Point,
учебники, тетради.
Ход урока
I. Организационный момент.
Good morning, children. How are you? I’m glad to see you again.
Who is on duty today?
What date is it today?
What day is it today?
Who is absent today?
II. Речевая зарядка. Режим: T- P1,P2,P3…
Tell me please, do you love nature?
Do you love your pets?
Do you love to swim in the river?
Do you like to walk in the forest?
Is our nature beautiful?
Do you think of the future?
III. Презентация новой темы.
Look at the screen and say what you see at the pictures. осмотрите на экран и
скажите, что вы видите на картинках.) (слайд 2)
https://yadi.sk/i/FQ7fCTlA3CWZpL
P1: I see nature.
P2: I see animals.
P3: I see plants.
P4: I see air.
P5: I see forests.
P6: I see rivers.
What is the topic of our lesson? (Какая тема сегодняшнего урока?)
P: I think our topic is nature.
You are right. A new topic of our lesson is “Environmental Protection: how do you
treat the Earth?” (слайд 3)
Today we shall learn new words, read a lot about nature, do exercises. So lets
begin our lesson.
IV. Фонетическая зарядка (постановка правильного произношения слов).
Режим: учитель класс.
To speak about environment we need new words
To know these new words, we must pronounce them right. Children, repeat after
me. (Повторите за мной и прочитайте новые слова.) (слайд 4-5)
V. Презентация нового лексического материала.
But firs let’s learn new words and expressions here.
In Britain you can often come across these international signs. What do they mean?
Match the sign, its meaning and Russian equivalent. (Подберите к каждой
надписи русский эквивалент.) (слайд 5)
Keep country tidy!
Keep off the grass
Put your litter in the bin!
Keep dogs under conrol
Recycle!
Respect the life and
work of the countryside
Береги природу!
Не сорить!
Перерабатывай отходы!
Уважай жизнь природы
По газонам не ходить
Выгул собак запрещен
VI. Презентация нового грамматического материала.
There are a lot of ecological problems. What are they? To name the problems we
need the Passive voice (схема образования пассивного залога):
am
____ Is V3. (слайд 6)
Are
If we are not worried about the Earth, some ecological problems appear. What are
these problems? Make up sentences. (Образуйте предложения.) (слайд 7)
Water is not damaged
Air are destroyed
Forests disturbed
Animals cared for
Wildlife killed
Litter polluted
Health spoiled
burnt
cut down
hurt
put into water/air
Now look at the pictures and name ecological problems you see. (Назовите
экологические проблемы, которые увидите на экране.) (слайд 8-13)
VII. Аудирование.
Look at the screen, listen to a song and name the problems you’ll hear.
(Послушайте песню и скажите, о каких проблемах в ней говорится.) (слайд
14) https://yadi.sk/i/ce8ZmAj73CWYY3
P1: Air is polluted.
P2 : Water is polluted.
P3: Litter is thrown away.
P4: Animals are hurt.
T: You are right. What conclusion should we make? (Какой вывод мы можем
сделать?)
P: Our planet is in danger. We should save the Earth. ( слайд 15)
T: How to help we’ll speak next lesson.
VIII. Заключительный этап.
Dear friends! You’ve worked very well and you get the following marks:….
Our lesson is over. Good buy!