Игра "The English Trip" 5 класс
Игра по станциям
The English Trip
Аудитория: учащиеся 5 класса
К учебнику Английский язык: учебник для 5 класса общеобразовательных
учреждений / Ю.А. Комарова, И.В. Ларионова, К. Гренджер.
Цель: создание условий для повышения интереса учащихся к изучению
английского языка.
Задачи:
1. Образовательная: обобщение и систематизация знаний по темам «My
Tidy World», «Comparing People, Animals or Things», «Rules».
2. Развивающая: расширение лингвистического кругозора учащихся,
развитие памяти, мышления, внимания.
3. Воспитательная: овладение умением работать в команде, воспитание
дружеского отношения между участниками команды.
Время проведения: 45 минут
Ход мероприятия
I. Орг. момент
Учитель: Good morning, boys and girls! I’m glad to see you! How are you
today?
Ученики: Fine, thanks!
Учитель: Today we’ll have an unusual lesson! Today we’ll make the English
trip! (Сегодня мы совершим с вами путешествие в мир английского языка
вот на этом паровозике! Мы остановимся на шести станциях – заданиях!
Та команда, которая выиграет, получит приз (учитель демонстрирует приз
в подарочной упаковке)) Now let’s divide into 3 teams!
II. Учитель: So, let’s begin our trip!
1. Our first station is “Say Correctly”
Учитель: Your task is to put the following words into four columns:
[æ] [ai] [Λ] [ei]
Words: bake, butter, traffic, bike, crumble, pavement, bad, lights, ant, slice,
oven, straight, right, kind, camel, funny, gloves, lazy.
(Та команда, которая верно распределит и прочитает слова, получает
балл-смайлик)
2. Now we are at the station “The Odd Word”
Учитель: Your task is to find the odd word and to explain why you’ve chosen
these words:
• cheetah, deer, chimpanzee,bear, cow
• owl, ant, fly, snail, dog, cat
• ant, dragonfly, cobra, fly, mosquito
• beautiful, fit, nice, short, tall, friendly
• catch, carry, hit, roll, dive, hold
• tie, shorts, shirt, slippers, skirt
(Та команда, которая верно найдет лишнее слово в каждой строчке и
объяснит свой выбор, получает балл-смайлик)
2. Our third station is “Riddles”
Учащимся предлагается разгадать 5 загадок и записать ответы. Время на
разгадывание загадок 1-4 одна минута, на последнюю загадку 2-3 минуты.
Учитель: Now, please, read the riddle and try to guess what it is:
1) It has wings,
But it cannot fly.
Without legs,
It can swim.
Do you know why? (fish)
2) What word becomes shorter when you add two letters to it? (short)
3) A man was driving his truck. His lights were not on. The moon was not out.
Up ahead, a women was crossing the street. How did the driver see her? (It
was a bright sunny day).
4) What goes through towns and over hills but never moves? (A road)
5)
(За каждый правильный ответ команда получает балл-смайлик. Если команда
затрудняется ответить, то загадку может разгадать и получить за это балл
другая команд)
3. Our train is at the fourth station “Our Grammar”
Учитель: You have sheets of paper with the task. Your task is to circle the
adjectives that correctly completes the sentence.
5. Now we’ll go to the fifth station “My Day”
Учитель: Look at the picture. Let me introduce Jim. He is an English boy. He
drew the pictures about his everyday life. Match the wards with the pictures.
6. And our next station is
“Meet Me!”
Учитель: the captain of the team should introduce himself.
(Балл-смайлик получает тот капитан, кто назвал больше правильных
предложений)
7. Our next station is “A theatre”
Take these cards where you can read the beginning of jokes, find the second parts
of them and act.
1 Team
1
- I’d like some crocodile shoes, please.
- Certainly, madam. What size does your
crocodile take?
2
- Doctor, doctor! What shall I do? My son’s just
swallowed a pen.
- Use a pencil until I get there.
3
Why do birds fly south?
- Because it’s too far to walk.
2 Team
1
- The Police are looking for a man with one eye called Jones.
- Oh, yes? What’s his other eye
called?
2
- Doctor, when I drink a cup of tea, I get a sharp pain in my
eye.
- Well, take the spoon out first.
3
-Waiter, will the pancakes be long?
- No, sir, round.
8.Our next station is «Lazy Sentences»
-Let us do one more task. Now we will give you some cards with 5 sentences. But
be careful! The words in the cards are put into wrong positions. You are to correct
the mistakes. Start doing the task. You are given 2 minutes.
(Нужно записать предложения, расставляя слова в правильном порядке).
-Cooking, is, she, now
-Football, Peter, is, at the moment, playing
-My, is, mother, TV, watching
-Alice, homework, doing, is, her
-Are, what, doing, you?
Учитель: Our trip is over! I hope you’ve enjoyed our journey! Now let’s see who
is the winner! (учитель подсчитывает, у какой команды больше баллов-
смайликов. Команда-победитель получает приз)