Конспект урока "Hello…Is anyone out of there?" 11 класс

Урок английского языка по теме «HelloIs anyone out of thereв 11 классе
УМК: «Spotlight»- 11», авторы V.Evans, Dooley, B.Obee, O.Afanasyeva, I.Miheeva
Цели:
- Развитие и совершенствование навыков иноязычной компетенции по теме
«Исследования космоса» .
-Формирование осознанного отношения к уровню развития современных технологий.
Задачи:
Расширить кругозор учащихся посредством знакомства их с различными источниками
информации.
Ход урока.
1. Организационный момент. Целеполагание.
The teacher: Good morning , my dear students. I am glad to see you again. Today we are going to
learn a lot of information about space researches. The theme of our lesson is «HelloIs anyone out
of there? ». Listen to the song and say what it is about.
The students listen to the song "Hello...Is anyone Out there?" and answer the teacher’s question
The teacher: Let’s try to describe an alien( his appearance, voice, behavior…)
The students: In my opinion, an alien can….
I expect an alien to…
I imagine that…
2. Изучение нового материала ( Работа с веб-квестом)
The teacher: Now you’ll get the following reference http://helloisanyoneoutthere.jimdo.com/.
There you will find the task and instruction for your work. At home you have already read the text
«HelloIs anyone out of there? » and you will need its information during this lesson. I want you to
be very attentive and tolerant to each other, respect your classmates opinions.
Содержание веб-квеста
Introduction
Do aliens exist? There is a very simple answer to this question: "We don't know, but it's possible»
No evidence for life has yet been found on any other planet except Earth. However, this does not
eliminate the possibility of extraterrestrial life existing on planets we have never been to. Many
scientists take part in high-tech hunt for aliens. You will get acquainted with one of them and learn
interesting things about space technology.
The task
You have to do the following task:
Study carefully the given resources
Devide into little groups (5-6 students)
Using the information from the internet and the text of your student's book, discuss and prepare a
talk about searching the aliens
Write a group description of the day that you finally made contact with aliens
Process
STEP 1
Study the following resources
http://en.wikipedia.org/wiki/Search_for_Extraterrestrial_Intelligence
http://www.youtube.com/watch?v=LCjKBh8f1R8&feature=player_embedded
Now answer some questions about SETI
1. What is SETI?
2. When did the Search for Extraterrestrial Intelligence programme begin?
3. What are their searches based on?
4. What were the most famous experiments held by SETI to search for intelligent extraterrestrial
life?
5. Name the most famous scientists who took part in that programme?
6. When and where did the first SETI conference take place?
7. Did Russian scientists also take a strong interest in SETI ?
8. What have you learnt about the WOW ! signal?
9. What does the SETI@home allow you to do?
STEP 2
Listen, then, read the text in your student's book,p.102-103. Do exersise 3A.
«Hello...Is anyone out there?»
( MP3 аудио файл )
STEP 3
Work in groups,use all the information and make up a 2-minute talk about searching for aliens. The
following plan will help you.
1. The beginning of the programme
2. The most famous experiments
3.Problems of the SETI programme
4.How can everyone take part in it.
Don't forget to show your papers to the teacher!
STEP 4
Imagine you are a scientist working for the SETI programme and finally the day of successful
contact with aliens came. Think of main ideas of your story: how, where and when it happened,
what you saw, heard and felt.
Use your imagination and write your group story about this day. Respect diferent points of your
classmates.
Don't forget to show your papers to the teacher!
STEP 5
Divide the tasks and make presentations or videos to see the results of your work. The can include
different pictures and photos to prove your ideas. Send them to the teacher
Тема: Our presentations(videos)
TO KNOW THE RESULTS SUMMARIZE YOUR POINTS
Roles and responsibilities
Plays no role and assumes no or few of the responsibilities assigned to him or her- 2
Plays a limited role and assumes some of the responsibilities assigned to him or her -3
Plays his or her role well and assumes most of the responsibilities assigned to him or her -4
Plays his or her role to perfection and assumes all responsibilities assigned to him or her-5
Cooperation
Rarely takes part in group discussions, shares very few ideas and does not respect others' opinions
2
Occasionally takes part in group discussions, shares some ideas and respects others' opinions to a
limited degree -3
Takes an active part in group discussions, shares ideas most of the time, and respects others'
opinions -4
Takes the initiative in group discussions, shares ideas and encourages others to do the same,
respects others' opinion-5
Time management and focus on task
Wastes his or her time and focuses very little on the task - 2
Does not make good use of time and is often distracted from the task - 3
Manages time well and generally focuses on the task - 4
Manages time very efficiently and focuses on the task - 5
Your Presentation (PowerPoint or Video )
Contents
The presentation has little information.There are some mistakes.-2
The presentation has necessary information . There are some mistakes.-3
The presentation has necessary information. There are no mistakes. -4
The presentation has all the necessary information with examples. It has no
mistakes. -5
Organisation
The presentation isn't logically organized. It has no plan -2
The presentation has a plan but isn't logically organized. -3
The presentation is logically organized and has a plan -4
The presentation is well organized and has a detailed plan -5
3. Заключительный этап урока. Итоги урока
Teacher: Have you learnt a lot during the lesson today? Are you satisfied with your work? What did
you like /dislike?
Students answer the teacher’s questions and express their opinion about the lesson.
Teacher: Your homework will be to continue the work with the web-quest and be ready to show
your results. Our lesson is over. We’ll meet soon. Good bye
Список использованных ресурсов
О. В. Афанасьева, Д. Дули, И. В. Михеева, Б. Оби, В. Эванс «Spotlight 11: Student's Book /
Английский язык. 11 класс», -Express Publishing, Просвещение,2009
http://wiki.answers.com/Q/Do_aliens_exist&altQ=Do_eliens_exist
http://en.wikipedia.org/wiki/Search_for_Extraterrestrial_Intelligence
http://www.youtube.com/watch?v=LCjKBh8f1R8&feature=player_embedded
http://www.axesandalleys.com/Index/aa013/aliens.jpg
Интеграция России в единое европейское общеобразовательное
пространство, процесс реформирования и модернизации российской
школьной системы образования в целом и языкового образования в
частности привели к переосмыслению целей, задач и содержания
обучения иностранным языкам.
В процессе изучения английского языка, согласно Примерным
программам, реализуются следующие цели:
дальнейшее развитие иноязычной коммуникативной
компетенции (речевой, языковой, социокультурной,
компенсаторной, учебно-познавательной):
речевая компетенция совершенствование коммуникативных
умений в четырех основных видах речевой деятельности
(говорении, аудировании, чтении, письме);
языковая компетенция систематизация ранее изученного
материала, овладение новыми языковыми средствами в
соответствии с отобранными темами и сферами общения:
увеличение объёма используемых лексических единиц;
развитие навыка оперирования языковыми единицами в
коммуникативных целях;
социокультурная компетенция увеличение объёма знаний о
социокультурной специфике страны/стран изучаемого языка,
совершенствование умений строить своё речевое и неречевое
поведение адекватно этой специфике, формирование умений
выделять общее и специфическое в культуре родной страны и
страны изучаемого языка;
компенсаторная компетенция дальнейшее развитие умений
выходить из положения в условиях дефицита языковых средств
при получении и передаче иноязычной информации;
учебно-познавательная компетенция развитие общих и
специальных учебных умений, позволяющих совершенствовать
учебную деятельность по овладению иностранным языком,
удовлетворять с его помощью познавательные интересы в
других областях знаний;
развитие и воспитание способности и готовности к
самостоятельному и непрерывному изучению иностранного языка,
дальнейшему самообразованию с его помощью, использованию
иностранного языка в других областях знаний; способности к
самооценке через наблюдение за собственной речью на родном и
иностранном языках, личностному самоопределению учащихся в
отношении их будущей профессии; социальная адаптация
учащихся, формирование качеств гражданина и патриота.
После завершения проекта учащиеся смогут:
использовать программные средства обработки изображений,
создания презентаций ;
выражать своё мнение по проблеме;
аргументировать свою точку зрения;
составлять планы письменных и устных сообщений; ;
анализировать, сопоставлять факты и делать выводы;
обрабатывать полученную информацию;
употреблять в речи изученную лексику по учебным темам;
сотрудничать с другими учащимися, продуктивно работать в
команде для решения поставленной проблемы;
находить нужные информационные ресурсы;
применять творчески свои идеи.
Метапредметные результаты. К ним можно отнести:
способность регулировать собственную деятельность,
направленную на познание окружающей действительности и
возможностей человеческого разума;
способность осуществлять информационный поиск, оценивать
степень значимости источника;
умение структурировать найденную информацию;
проводить анализ найденной информации, делать выводы на
основе совокупности отдельных фактов;
осознание правил и норм взаимодействия со взрослыми и
сверстниками;
навыки использования средств ИКТ для сопровождения
интеллектуальной деятельности, развития универсальных
учебных действий.
Цели проекта:
Развитие и совершенствование навыков иноязычной компетенции.
Формирование осознанного отношения к уровню развития
современных технологий.
Задачи проекта:
Расширить кругозор учащихся посредством знакомства их с
различными источниками информации.