Конспект урока "Fashion" 8 класс

МОУ “Софьинская СОШ”
Конспект
урока английского языка
в 8 классе
по теме:
Fashion
(с применением проектной технологии)
Учитель английского языка: Савина Л.И.
Данный урок посвящен моде, ее эволюции с давних времен до нашего
времени. Урок разработан с применением ИКТ и является одним из
завершающих тему Changing times, changing styles(раздел 6, Английский -8,
В.П. Кузовлев). Используется актуальный материал учебника; учитываются
личные характеристики учеников, их творческие способности в подготовке к
уроку; осуществляются разные формы работы. На уроке в полной мере
реализуется принцип коммуникативной направленности с использованием
проектной методики.
Цели урока:
Обобщение ЗУН учащихся по теме “Changing times, changing styles”.
Практический компонент цели:
Развитие коммуникативных навыков
Воспитательный компонент цели:
Формирование уважения к традициям моды и стиля ранних веков и
современности
Привитие чувства вкуса к одежде
Образовательный компонент цели:
Расширение кругозора учащихся
Развивающий компонент цели:
Развитие речевых навыков и логики мышления учащихся
Оснащение урока:
Постеры с изображением моды разных веков, выполненные учащимися.
Раздаточный материал, диск, компьютер.
Ход урока:
1. Организационный момент. Приветствие. Постановка целей урока.
T: Good morning, class! I’m glad to see you. How are you? Today we have our
conclusion lesson on topic “Clothes. Fashion”. We are going to revise all your
knowledge concerning this problem. Also we’ll learn new facts about it, listen to
the new information and present your clothes items. I hope you are fine and ready
to work hard, aren’t you? So, let’s start our lesson.
2. Этап актуализации темы.
T: I’d like to tell you that clothes and fashion are always among the most
interesting topics to talk about. Women and girls are very interesting in fashion.
But men and boys also like wearing nice modern clothes, boots or shoes. So
fashion problems can excite and interest everybody. We wear different clothes
for different activities. Everything is good in its season” the proverb says. But
what clothes have you got in your wardrobes?
Now I shall read you some sentences. Your task is to complete them using the
words in your cards. O.K. Make my sentence longer. (Приложение I)
3. Речевая зарядка.
T: Now it’s time to brush up. Please, answer my questions about fashion. There
are many words connected with the word SHOP or SHOPPING. Your task is to
match the word combinations with their definitions. (Приложение II)
4. Формирование аудитивных навыков.
T: Why do we need clothes, children?
Possible answers: P1: It’s a form of communication.
P2: It shows status and position in the society.
P3: Clothes cover up our bodies when it’s cold, wet, dry.
P4: People show their individualities.
Fashion is an invention, isn’t it? Fashion is changing. What do you know about
clothes people wore in different periods of history? Look at the pictures on the
blackboard which show fashion in different periods. Before you start listening to the
text, skim through your cards. After listening you will make up some sentences
about what you have heard about fashion. Well, lets go. (Аудирование текста)
После прослушивания учащиеся зачитывают свои предложения.
(Приложение III)
5. Этап презентации проектных работ. Совершенствование навыков
устной речи.
T: The world of fashion is glamorous, isn’t it? To present yourself well is a great
talent. Is fashion important for you? What is your attitude to fashion? Nowadays
shops are full of different clothes designed especially for teens. There are a lot of
trends. What makes you to choose this or that item, outfit? Show your clothes you
have designed for our lesson. It’s time!
6. Рефлексия и заполнение анкеты “Are you a shopaholic’?
(Приложение IV)
7. Подведение итогов урока, обсуждение результатов анкетирования
и комментирование оценок.
Приложение 1
Маке my sentence longer:
1. At school I always wear my special suit- my____________.
2. I change my school clothes for _____ when I get home.
3. When I go in for sports I wear my track suit and _______.
4. When I go to the theatre or to my friend’s party I put on my_____.
5. In the evening after a shower I put on my bath robe and then I go to bed in
my_______.
6. In winter when it’s cold we put on warm clothes__________.
7. When the weather is cool I wear my _______.
8. In hot summer I prefer wearing _________.
9. When it’s raining I wear a ______ with a hood, and______.
Choose the possible answer:
A coat, a hat, a scarf, boots, gloves, shorts, a T-shirt and sandals, a T-shirt and jeans,
pajamas, school uniform, the best dress/suit, trainers, raincoat, boots, jacket, sweater
and jeans.
Приложение 2
Match the word combination with their definitions:
Shop assistant a list of things to buy
Shop window sells fashionable clothes
Shop list to look round the shops but not buy anything
Shopping centre I don’t need help
Window shopping person who works in a shop
Supermarket I want to buy something
Boutique a place with many shops, outside or indoors
The fitting room the window at the front of the shop
I am looking for the room where you try on clothes
I’m just looking another assistant is already serving me
I’m being served sells food and household goods
Приложение 3
Make up some sentences about what you have heard about fashion. (After
listening comprehension)
Changes in Fashion in different periods of history
In ancient times people invented the sewing machine.
In the Middle Ages
(6
th
-13
th
centuries) men set up the 1
st
fashion house in Paris.
During the Renaissance women used to wear light tunics made of linen.
In the 17
th
-18
th
centuries clothes wore long, skirts and high narrow heels.
In the 19
th
century fashion wore simple and heavy clothes.
After the World War II Charles Worth enjoyed the Spanish style in fashion.
During the second half
of the 20
th
century wore skirts with conic wattled frame.
dressed more extravagant than women.
has become international.
began to wear the French style.
it was in fashion
it was out of fashion
it was trendy
it was/wasn’t a good taste
Приложение 4. Are you a ‘shopaholic’?
Complete this questionnaire and find about! Put a tick next to the best answer.
Then add up your points! Score 3 points for every a) answer, 2 points for every b)
answer and 1 point for every c) answer.
1. Do you go shopping at the weekend?
a) Always. I love shopping.
b) Sometimes. I don’t mind shopping, but there are other things I want to do
c) Never. I hate shopping.
2. Do you shop:
a) alone?
b) with friends?
c) with a member of your family?
3. How much do you spend?
a) Too much! I never have enough money.
b) Quite a lot, but I always have money for other things I want to do.
c) Very little. I don’t always spend mone when I go shopping.
4. If a friend invites you to the cinema, you do:
a) refuse, because you prefer to go shopping?
b) agree, but feel you might be missing out on a bargain at shops?
c) agree, you are often free on a Saturday?
5. Which of these statements do you agree with?
a) a weekend without shopping is no fun!
b) shopping is OK, but I enjoy doing a lot of other things as well.
c) I don’t enjoy shopping, I find it boring.
6. When the sales are on, what do you do?
a) I get there as early as I can, so as not to miss a bargain.
b) I sometimes go, just to have a look round.
c) I stay away from the shops at sale time. I hate shopping in crowds.
11
11011
Анализ урока английского языка “Fashion”
Анализ целей и задач урока:
Цели урока:
практическая: активизировать ранее изученную лексику по теме “Fashion”;
развивать умение в чтении и аудировании, и смысловой переработке
информации на основе заданий, требующих личной оценки, рассуждения;
образовательная: расширение знаний о моде в Британии ;
развивающая: развитие языковой догадки, логического мышления ;
воспитательная: развивать положительную мотивацию к дальнейшему
изучению английского языка; воспитать уважение к культуре другой страны.
Содержание урока соответствует поставленным целям и задачам. Цели урока
достигнуты.
Анализ структуры урока:
I.
Организационный момент
2
мин.
II.
Фонетическая зарядка
2
мин.
III.
Речевая зарядка
3
мин.
IV.
Развитие умений говорения
12
мин.
V.
Автоматизация лексических единиц
8
мин.
VI.
Проверка домашнего задания
5
мин.
VII.
Расширение знаний о моде в Британии
5
мин.
VIII.
Подведение итогов урока. Объяснение домашнего задания.
Заключение
3
мин.
Продолжительность этапов урока оправдана, переход от одного этапа к
другому осуществляется в соответствии с логикой.
Анализ содержания урока:
В ходе урока формировались навыки чтения, говорения, вводилась новая
лексика.
Вводимый языковой материал (лексический) соответствовал возрасту
учащихся, их интересам, ступени обучения. Новая лексика содержала
сведения из произведений английских писателей.
Для осуществления первичного закрепления и контроля усвоения нового
языкового (лексического) материала учащимся было предложено перевести
текст с данными словами.
В ходе урока учитель обращал внимание на ошибки учащихся. При
фонетических ошибках - произносили слово за учителем; при грамматических
- вспоминали правило; лексических - помощь товарищей, словарь.
Для активизации языкового материала в речи учащихся, учителем было
предложено составить диалоги с использованием новых лексических единиц,
использовать изученные слова при ответах на вопросы.
Учитель учитывал воспитательные возможности учебного материала (факты
биографии стилистов Британии).
В ходе урока учитель опирался на следующие принципы:
- сознательности и активности;
- доступности;
- учёта индивидуальных особенностей учащихся и др.
Домашнее задание соответствует теме урока: написать эссе, отражающее
собственное понимание выбранного высказывания известного английского
кутюрье.
Анализ итогов урока:
В целом, подводя итог, можно выделить, что урок оказался весьма
эффективным, с точки зрения выполнения цели и задач урока, и соответствия
возрастным особенностям учащихся. Урок соответствует своей структуре и
содержанию. В процессе учебной деятельности осуществлялось широкое
взаимодействие между учителем и учащимися, что ведёт к плодотворному и
результативному обучению.
Что касается учеников, то они были увлечены уроком, следили за каждым
движением преподавателя, активно работали. Урок был построен на
сотрудничестве учителя и учащихся, в результате прошел успешно и
интересно.