Конспект урока "Help your mother" 4 класс

МБОУ гимназия № 2
Конспект урока по английскому языку
В 4 «А» классе на тему:
«Help your mother»
Учитель: Повшик Е. В.
Директор: Тарасова М. В.
Методист: Шкунова О. А.
Чехов – 2012 г.
Дата проведения: 26. 03. 2012
Класс: 4 «А»
Тема: Help your mother
Цель: активизировать и систематизировать лексические единицы по теме
«Мой день»; формировать регулятивные УУД
Задачи:
Образовательная: добиться усвоения лексического материала
по теме «Мой день», через применение данного материала в
диалогической речи; тренировать навыки употребления
«Правильных и неправильных глаголов» в повествовательных
предложениях;
Развивающая: развитие аудитивных навыков и навыков
детального чтения в работе с текстом и аудиозаписью;
Практическая: применение лексического материала по теме
«Мой день» в совокупности с лексической темой «Время»;
Воспитательная: воспитание интереса к английскому языку,
уважения к родителям, желания им помогать по дому.
Тип урока: урок - игра
Оборудование: игрушка мышь, телеграмма, посылка с предметами быта,
аудио запись звуков быта, презентация (бытовые действия), мяч, диалог Тима
и Тома, письмо Тима и Тома, материал рефлексии, карточки (быт), часы,
части истории про Тима и Тома.
Литература:
Ход урока
Этапы, время
Содержание урока
Деятельность
учащихся
I Огр. момент
30 c.
II Осн. этап
Фонетич.
разминка
Посылка из
Америки
Телеграмма
близнецов
Предметы в
посылке
Тема урока
Звуки
Hello children. ____ I’m very glad to see
you today. Sit down, please.
Oh, what’s it? What a strange sound! It’s a
mouse.
Meet little mouse and train your tongue.
Little mouse, little mouse.
Run, run to your house.
1, 2, 3, 4
Don’t forget to shut the door.
What? Oh, I see. You’ve brought us a
parcel from the USA! Thank you, mouse.
Oh, here is a telegram.
Two brothers, Tim and Tom sent it.
_________, please read the telegram.
They ask to write a story about them and
their mother.
What story? What should we write about?
Oh, there are some things in the parcel.
May be they’ll help us to guess. You can
take one thing and show what you can do
with it. Your partner will guess what the
action is.
Well done. We’ll speak about home duties.
The topic of our lesson is «Help your
mother».
Now you will listen to the sounds. Try to
guess the actions.
Hello
Little mouse, little
mouse.
Run, run to your
house.
1, 2, 3, 4
Don’t forget to
shut the door.
Читает
телеграмму
Разгадывают
предметы в
посылке
Слушают звуки,
называют
Глаголы на
доске
Текст с
пропусками
Правда - ложь
Физ. Минутка
Змейка
Часы
Well done.
Tim and Tom are twins. They like to help
their mother. Tim’s duties contain regular
verbs. But Tom’s duties contain irregular
verbs. Your task is to change the verb and
put it into the right table. Now ____
please, read Tom’s duties. ____ read Tim’s
duties.
Now you’ll see the texts with the gaps. The
recording will help you to fill in the gaps.
Listen to the sounds and put the phrases on
the blackboard.
Now listen to the sentences.
Clap your hands if they are True and keep
silent if they are False.
Let’s play. Stand up please.
Hands up, hands down.
Hands on hips, sit down.
Bent to the left, Bent to the right.
Bent to the left, Bent to the right.
One, two, three hop,
Four, five, six stop.
Sit down.
So, Tim and Tom are good boys. They like
to help their mother. And do you like to
help your mother? Let’s play a Snake. Ask
your partner Do you like to help your
mother. And answer I like to using the
picture.
_____ what’s the time? _____ Thank you.
действия
Распределяют
глаголы по
столбикам,
изменяя форму
глагола
Слушают письмо
заполняют
пропуски в тексте
Слушают
предложения,
отвечают
Выполняют физ.
минутку
Играют в змейку
с проектором
____ отвечает
Пантомима
История
Домашнее
задание
Отметки
III. Рефлексия
We can play all day long, but business
before pleasure. We should keep a check
on time to have time to do all our duties.
I have a clock. Let’s play dialogues.
What’s the time?
It’s __ o’clock. It’s time to ____
Nice.
Let’s play pantomime. Nice.
Tim and Tom asked to write a story. Let us
do it. You’ll get the parts of the story. Find
the picture with the right sentence and fill
in the missing letters. Then put it on the
blackboard and read.
Well. That’s a very nice story.
Your home task will be very interesting
write the second part of this story and draw
the pictures.
So I’m going to put your marks.
____ your mark is 5. ________
____ your mark is 4. ________
____ your mark is 3. ________
Now our mouse wants to help us to finish
our lesson with the weather. Rain or Sun?
Thank you for your work. Oh our mouse’s
brought Mr. Flower, meet them and say
good bye.
время.
Составляют
диалоги по
образцу
Пантомима
Собирают
историю
Записывают
домашнее
задание
Слушают
отметки
Крепят на доске
лучики/капельки
и комментируют
свой выбор
Прощаются с
мышкой и
мистером
Флауэром