Конспект урока "Все времена года прекрасны" 3 класс

Конспект урока
в 3 классе
(учебник: И. Н. Верещагина,
Т. А. Притыкина)
на тему:
«Все времена года прекрасны»
ГОУ СОШ № 347
Учитель: Каминская Т. В.
2008 год
Учебная ситуация: « Времена года».
Тема урока: « Все времена года прекрасны».
Цель урока: обобщение и актуализация изученного материала по теме
«Времена года».
Задачи урока:
1. Образовательные:
активизировать употребление изученной лексики в устной речи,
чтении, аудировании, письменной речи;
развивать навыки монологической и диалогической речи;
развивать грамматические навыки (количественные и порядковые
числительные, употребление изученных времен глаголов, модальных
глаголов, порядок слов в предложениях, употребление
утвердительных, отрицательных и вопросительных предложений);
обучать навыками работы в режиме True/False; употребление
выражений согласия/несогласия;
актуализировать социокультурные знания учащихся.
2. Развивающие:
развивать навыки работы в парах;
развивать лингвистическую и познавательную активность детей, их
творческие способности, мыслительную активность;
развивать выразительность речи, музыкальный слух.
3. Воспитательные:
воспитывать интерес к изучению английского языка.
воспитывать любовь к окружающему миру, природе.
Оборудование урока:
1. На доске записано число, название темы урока, пословица.
2. Материал для составления стихотворения «Времена года» (записан на
левой стороне доски).
3. Материал для оформления «Волшебного цветка» времен года (в центре
доски).
4. Задание на выбор предложений в режиме True/False (записано на правой
стороне доски).
5. Мяч, украшенная маленькая елка.
6. Раздаточный материал: на листах записаны
задание для составления предложений по теме «Зима»;
текст страницы из дневника девочки;
текст «телеграммы» для «расшифровки»;
материал для составления диалогов.
7. Индивидуальные творческие задания детей, рассказы, стихи, записаны на
символы времен года (снежинки, листья, цветы и т. п.).
Оформление класса
Класс оформлен в соответствии с темой урока. Столы стоят полукругом. На
столах детали (эмблемы) времен года. Дети, войдя в класс, рассаживаются в
соответствии с любимым временем года.
Использованные учебники:
1. И. Н. Верещагина, Т. А. Притыкина. Учебник для третьего класса школ с
углубленным изучением английского языка, лицеев и гимназий. М.,
«ПРОСВЕЩЕНИЕ», 2007.
2. В. Н. Богородицкая, Л. В. Хрусталева. Учебник англ. языка для третьего
класса общеобразовательных учреждений. М., «Версия», 2003 год
Методические рекомендации.
При наличии необходимых условий данный урок целесообразно провести с
использованием компьютерных технологий.
План урока
1. Вступительное слово учителя.
2. Ход урока.
Речевая зарядка с использованием пословицы.
Беседа о временах года, месяцах с использованием мяча.
Составления стихотворения: повторение названия цветов.
Беседа по каждому времени года.
Отгадывание загадки /аудирование/
Рассказы о месяцах /монологическая речь: домашнее творческое
задание/.
Выполнение упражнений.
определение верных/неверных предложений /осень/.
восстановление порядка слов в предложениях /зима/.
Работа с текстом (весна)
чтение «телеграммы» /лето/.
Чтение наизусть стихотворения или пение песни.
Беседа о том, что дети могут делать в разные времена года
использованием мяча/. Тренировка выражения согласия/несогласия,
использования модальных глаголов.
Составление диалогов о том, какое у детей любимое время года и
почему с использованием опорных фраз.
3. Рефлексия. Выставление оценок.
4. Домашние задание.
5. Заключительное слово учителя. Окончание урока.
Ход урока
1. Вступительное слово учителя.
Good morning, children. I’m very glad to see you. How are you today?
Now let’s start our lesson. Today we are going to the magic land. It’s called “All
Year Round”. We’ll visit every season and every month because “All Seasons
Are Beautiful”.
2. Речевая зарядка (использование пословицы).
Now look at the blackboard. There is a proverb there. Read it aloud.
(Everything is good in its season.)
Do you understand it?
What does it mean?
Yes, it means «Good times always come after bad times “or” Все хорошо в свое
время».
3. Беседа о временах года (с использованием мягка: учитель, задавая вопрос,
кидает мяч - ученик, отвечая, кидает мяч учителю).
- And now tell me how many seasons are there in a year?
- What are they?
- How many months are there in a year?
- Six?
- Ten?
- Eleven?
- How many?
- What are the spring months in Great Britain and in our country?
- How many winter months are there in Great Britain? Name them, please?
- There are three winter months in our country, aren’t there? What are they?
- When does summer begin in Great Britain and in our country?
- What are the autumn months in Great Britain?
- And how many autumn months are there in our country?
- What is your favourite season?
- What season do you like best of all?
4. Составление стихотворения «Seasons»,повторение названия цветов. На доске
слева запись:
Autumn is
Winter is
Spring is
Summer is
Let’s revise the colours of each season.
What colour is spring?(green)
What colour is summer?(red, bright)
What colour is autumn?(yellow)
What colour is winter?(white)
(По мере отгадывания детьми цветов учитель прикрепляет на доску рисунки
соответствующих цветов. В итоге получается следующая запись:
Autumn is (yellow)
Winter is (white)
Spring is (green)
Summer is (bright)
Учитель предлагает детям прочитать стихотворение).
- Now who can read the poem about different season?
(Несколько учеников читают стихотворение).
5. Работа над темой “Seasons” по каждому времени года. Творческие
работы учащихся оформлены в виде открыток, цветов, листьев, снежинок
(домашнее задание – подготовить монологические рассказы, стихи о любимом
времени года, месяце) по мере выступлений детей прикрепляются на доску
магнитами, образуя красочный “волшебный” цветок, в котором соединились все
времена и месяцы года.
В центре доски красочная заготовка:
A) Работа над темой “Autumn”.
Отгадывание загадки.
- Now listen to the riddle and try to guess what season it is:
This is the season
When days are cool
When we eat apples
And go to school.
(Autumn).
Монологические высказывания детей об осенних месяцах.
- And how many autumn months are there in Great Britain?
- Do you agree?
- Who wants to tell us about autumn months?
year
s
summer
autumn
winter
spring
Возможные рассказы детей:
September: Autumn is a nice season in England. It is usually warm and dry in
September. But it can rain a lot too. It is time for children to go back to school.
October: on the 31
st
of October there is a nice holiday- Halloween. Children
dress up in funny clothes. They go from house to house and say: “Trick or treat”.
People give them sweets,cakes or money.
Работа в режиме True/false.
(На доске справа записаны предложения об осени. Учащиеся должны определить,
какие из них правильные, какие неправильные.)
- And now look at the blackboard. There are a few sentences there. Read
them and say which of them are true or false.
1. Autumn comes after winter.(f)
2. Autumn comes after summer.(t)
3. Autumn is a hot seasons.(f)
4. Autumn is a cool season.(t)
5. It often rains in autumn.(t)
6. It often snows in autumn.(f)
7. Birds come back in autumn.(f)
8. Birds fly away in autumn.(t)
9. We have Mother’s Day in autumn.(f)
10. Children go to school in autumn.(t)
Чтение стихотворения об осени.
- Do you like autumn?
Who would like to recite a poem about this season?
“Autumn”
Leaves are blowing off the trees,
Drifting everywhere
Soon the branches will be left
Cold and grey and bare;
But the winter dresses them
In her whitest snow,
Then in spring the new green leaves
All begin to grow.
B) Работа над темой “Winter”.
Отгадывание загадки.
- And what season is this?
This is the season
When mornings are dark.
And birds do not sing
In the woods and the park.
This is the season
When children ski
And Father Frost
Brings the New Year Tree.
Монологические высказывания детей о зимних месяцах.
- How many winter months are there in Great Britain?
- Can you tell us about them?
Возможные рассказы:
November: There are 30 days in November. It is the first winter month in Great Britain.
In November in America there is a great holiday Thanksgiving Day. Families come
together for the day.
December: There are 31 days in December. On the 25
th
December there is the
greatest holiday of all in England Christmas Day. People go to the church and give
each other presents and send Christmas cards.
January: There are 31 days in January. It’s fun to see the New Year in. People like to
have a New Year Party and decorate the New Year Tree.
February: There are twenty eight or twenty nine days in February. The 14
th
of
February is St. Valentine’s Day. People make and send Valentine cards to people they
love.
Развитие грамматических навыков: восстановление порядка слов в
предложениях (задание выполняется письменно).
- Now take your lists. Task number 1. There are a few sentences about winter there.
But the words are mixed up. Try to put them into the right places, write them down
and read. Mind the word order.
(Задание проверяется с использованием фраз согласия / несогласия: Do you
agree or disagree?)
Пение песни “ Fir- Tree”.
Did you have a New Year or Christmas party at school last winter?
I think you had a lot of dancing and singing at the party.
Did you decorate the New Year Tree?
I hope you remember the song about it.
Would you like to sing it?
( Можно поставить маленькую украшенную елочку в центре класса. Дети выходят
из-за парт, водят вокруг нее хоровод и поют песню).
“Fir-Tree”.
A fir was born in deep wood
And in the wood grew tall.
And there in all seasons she stood
The greenest tree of all.
The snowstorms whispered lullabies,
And wrapped up all the trees.
She sang: “Now close your lovely eyes,
Make sure you don’t freeze.”
The fir to our party’s come,
And all this winter night
She brings such joy to everyone
Oh, what a lovely sight!
C) Работа над темой “Spring”.
Отгадывание загадки.
Now listen to the riddle and try to guess what season it is:
This is the season
When birds make their nests
This is the season
We all like best.
(Spring).
How many months are there in spring in Great Britain?
What are they?
Speak about spring months.
Монологические высказывания детей о весенних месяцах.
Возможные рассказы:
March: There are 31 days in March. In March there
is a holiday for English women Mother’s day.
People try to help mothers. On that day they visit
their mothers and give them presents.
April is the second spring month.
There are 30 days in April. People celebrate Easter
Day. On Easter Sunday in England children get
chocolate eggs or rabbits. On the first of April there
is Fool’s day.
English children like this holiday very much.
Развитие навыков чтения с извлечением основной информации.
- Now take your lists. Task number 2.There is a page from the girl’s diary there.
You have to read it to yourselves and say why she likes spring.
You can give the name to the girl and start your answers with
“The girl/name/she likes spring because…”
чтение стихотворения о весне.
And do you like spring?
Who knows a poem about this season?
“Spring”
Spring is coming, I can feel it,
How soft is the morning air!
Birds are singing, buds are peeping,
Life and joy are everywhere!
(D) Работа над темой “Summer”.
Отгадывание загадки.
And what season is this?
This is the season when nights are short.
And children have plenty of fun and sport.
Boating and swimming all day long.
Will make us well and strong.
(Summer).
Монологические высказывания о летних месяцах.
What is the first summer month in Great Britain?
Tell us what you know about summer months.
Возможные рассказы детей:
May: The weather is usually warm in May. On the first Monday in May English people
celebrate the May Day holiday.
June: In June the English people celebrate Fathers Day. Children send cards and give
presents to their fathers.
July: In July there are lots of things to do: people can go to the parks, to the stadiums
and to the swimming pools.
August: If the weather is fine in August, people can go to the woods.
They can have a very good time.
чтение «телеграммы»
Oh, what a surprise! I’ve got a telegram! But I cannot read it! Can you
help me? Look at your lists (task number 3) Help me to read the
telegram.
(Слова в телеграмме слиты воедино. Задание разделить их и прочитать текст)
Чтение стихотворения о лете.
And do you like summer?
Do you know any poems about this season? Recite it, please.
«Summer»
The summer sun shines hot and high,
Baby birds now learn to fly.
Green, green leaves and tasty fruit,
All the things are so good!
7. Беседа о том, что дети любят и могут делать в разные времена года. В
процессе беседы повторяется употребление модального глагола can.
So everything is good in its season, do you agree with me?
But why? Of course, because all seasons are beautiful.
But what can you do in each season? For example, I can go to the woods in
summer and you?
(Работа проводится в режиме T-P1-P2-P3 по цепочке. Учитель и далее дети
передают мяч друг другу).
Возможные высказывания:
1. I can see beautiful flowers in summer.
2. I can go to woods in spring.
3. I can go to school in autumn.
4. I can go to the seaside in summer.
5. I can decorate the New Year Tree in winter.
6. I can play football in summer.
Etc.
8. Развитие навыков работы в парах: составление диалогов на основе опорных
фраз.
Now I see you know a lot about different seasons. And now let’s speak about your
favourite season. So, what season do you like best of all and why?
As for me, I like winter very much because we have Christmas Day and New
Year’s Day in December and January.
And you?
Now take your lists : Task number 4. There are some questions on the left side
and some answers on the right one. You may choose any you like. Now face each other
and make up dialogues.
Возможный диалог
What is your favourite season, Vera?
My favourite season is summer
Why?
Because I can ski and skate.
What season do you like best of all, Dima?
I like winter/
Why?
Because I can ski and skate
O, Key. I see you enjoy every season.
In different seasons we have a lot of things to do. But why?
(Предполагаемый ответ детей: Because all seasons are beautiful).
9. Рефлексия. Выставление отметок.
- So it was great!
- Now tell me, please , what we spoke about at our lesson ?
- Did you enjoy the lesson?
You tried to work hard and your marks are …
10. Домашнее задание.
11. Заключительное слово учителя (стихотворение)
“Farewell to four seasons”.
Green for spring
And blue for summer,
As the days go by,
Gold for autumn,
White for winter,
Old year’s gone.
Good- bye!
And now our lesson is over.
1. Put the words into the right places.
See lot I show of can a winter in.
______________________________________________________________________
January have New in Year’s we day.
______________________________________________________________________
Weather in cold the winter is.
______________________________________________________________________
You play to like do snowballs?
____________________________________________________________________
We Christmas December decorate usually in Tree.
_____________________________________________________________________
2. Read this page from a girl’s diary
*
. Why does she like spring?
Wednesday,
23d April
I think April is a pretty time of the year. It is usually warm.
The sky is blue. The sun is often bright. There a lot of flowers in the streets and in the
gardens. The trees are green. The grass is green too. We see a lot of birds in spring.
Boys and girls like to pay outdoors.
Spring is beautiful! I like spring.
*
diary - дневник
3. Read the telegram.
Theweatherisfinelet’sgototheparkandwatchthebirds.
4. Make up and act out dialogues.
What is you favourite season ?
What season do you like best of all?
Why?
My favourite season is…
I like/don’t like…
Because
I can swim in the river.
I can ski and skate.
We have Mother’s day.
I can ride a bike.
The weather is fine.
I can play snowballs.
The trees are yellow, red, brown.
Pupils go to school.
We have a new year party at school/
at home.
The sun is bright. I can see beautiful
flowers.