Конспект урока английского языка в 3 классе по теме "Еда"

Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение
города Москвы "Школа № 618"
Конспект урока
по английскому языку
в 3 классе
«Еда»
подготовила
учитель английского языка
Ильясюк Марина Сергеевна
г. Москва
2015
Тема урока «Food» («Еда»)
Цель: Развитие навыка говорения по теме «Еда»
Задачи:
1. образовательные:
- тренировать учащихся в лексике по теме «Еда»;
- практиковать в составлении диалогического высказывания по структуре;
- тренировать в употреблении глагола в 3 лице единственного числа по образцу.
2. развивающие:
- развивать коммуникативные навыки;
- развивать воображение при моделировании ситуаций общения;
- развивать орфографические навыки.
3. воспитательные:
- воспитывать чувства уважения и доброжелательности друг к другу;
- развивать и поддерживать устойчивый интерес к английскому языку, речевому и
культурному общению друг с другом.
Оборудование: тематические картинки, лексические таблицы, комплекты дидактических
раздаточных материалов, проектор, компьютер.
Ход урока
1. Организационный момент
Учитель: Good morning, dear children.
Ученики: Good morning, good morning,
Good morning to you,
Good morning, my teacher,
I’m glad to see you.
Учитель: Thank you, I’m glad to see you, too. Sit down, please. How are you?
Ученики: We are fine, thank you! And how are you?
Учитель: I’m fine, thank you.
2. Фонетическая зарядка
Let’s sing the song “Apples are yummy”.
Apples are yummy, yummy, yummy,
Apples are yummy, yummy, yummy,
Oranges are yummy, too!
Oranges are yummy, yummy, yummy,
Oranges are yummy, yummy, yummy,
Carrots are yummy, too!
Carrots are yummy, yummy, yummy,
Carrots are yummy, yummy, yummy,
Celery is yummy, too!
Celery is yummy, yummy, yummy,
Celery is yummy, yummy, yummy,
Apples are yummy, too!
3. Повторение лексики по теме
Учитель: Look at the board, please. What will we talk about?
Ученики: We will talk about «Food»
Учитель: We know much more words on the topic, let’s answer my questions:
Do you like carrots?
Ученик: Yes, I do.
Учитель: Do you like sweets?
Ученик: No, I dont.
Учитель опрашивает всех учеников. And now, Masha, ask Dima, please!
Ученик задают друг другу вопросы.
4. Аудирование
Учитель: Listen to the text. What does Billy like?
Текст для аудирования: Hello! I’m Billy. I live in a forest. I think I’m very kind. I have got
many friends. I go to school. I read books and write poems. I like honey, sweets, jam and cakes.
But I don’t like cabbage and corn. And what about you? Do you like honey and sweets?
Ученики: Billy likes honey, sweets, jam and cakes. But he doesn’t like cabbage and corn.
5. Работа в парах. Составление диалога
Make up a dialogue with your partner. Look at the board, please. Use this table.
- Hello,
- Where do you live?
- Have you got many friends?
- Do you go to school?
- Do you like cake?
- Do you like corn?
- Do you like sweets?
-Goodbye
- No, I don’t.
- Hello,
- Yes, I do.
- I live in the forest.
- Yes, I have.
- I like to read books and write poems.
-Goodbye
- What do you like to do?
- Yes, I do.
- Yes, I do.
6. Физминутка
- Now, let’s have a break. Let’s sing the song “Clap your hands” together.
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet
Stamp your feet together!
Touch, touch, touch your ears,
Touch your ears together.
Touch, touch, touch your cheeks,
Touch your cheeks together!
Shake, shake, shake your hands,
Shake your hands together.
Smile, smile at your friends,
Let us smile together!
7. Работа в парах. Составление рассказа о мышке.
Учитель: Let's make a story about the Mouse. What can she say? You can use these questions:
What is your name?
How old are you?
Where do you live?
Have you got a friend?
Do you go to school?
What do you like?
What don't you like?
Ученики в порах составляют рассказ о Мышке по аналогии с прослушанным текстом.
8. Практика употребления глаголов в 3 лице единственного числа в предложениях
Учитель: Раскройте скобки.
1) I ………… (play) tennis.
2) We ………… (read) books.
3) He …………… (run) in the park.
4) Ann …………. (like) cheese.
5) Nick and Bob ………….. (skate).
6) The duck ……….. (swim) in the river.
7) Kate and I ………. (like) soup.
9. Подведение итогов. Домашнее задание
Thank you for your work. Your marks are ...
Write down your home task. The lesson is over! Thank you! Good bye!
Список использованной литературы
1. Биболетова М.З., Денисенко О.А., Трубнева Н.Н. Английский язык: Английский с
удовольствием/ Enjoy English: Учебник для 3 кл.общеораз. учрежд. Обнинск:
Титул, 2014.
2. Поурочные разработки по английскому языку к УМК М.З. Биболетовой и др.
“Enjoy English”: 3класс.- М.: ВАКО, 2010.
3. Песня “Apples are yummy”: http://www.youtube.com/watch?v=oBF-_ZMkuH8