Конспект урока "Пол Ньюман - известный американский актер" 9 класс

Конспект урока.
Урок обучение чтению с полным пониманием содержания прочитанного текста. Изучающее
чтение. Учебник Spotlight, 9, Module 5, вместо Culture Corner 5 взят дополнительный текст.
Заключительный урок по теме “Art and Literature”.
Тема урока: Пол Ньюман- известный американский актер.
Цель: - совершенствование навыков чтения
- расширение лексического запаса по теме
- отработка Past Tenses
- развитие навыков монологической речи
Задачи: - расширение кругозора, социокультурной компетенции
- научить учащихся извлекать информацию из текста
- проконтролировать знания лексики, грамматики, письма, устной речи, умения
читать.
Формы: работа в парах, индивидуальная работа, фронтальная работа с классом, беседа
Методы: наглядные, демонстрация, упражнения, поисковые, чтение про себя и вслух.
Оборудование:- индивидуальный раздаточный материал (текст про актера, карточки с
заданиями)
- фото актера, список фильмов, наград.
- словари
Ход урока
1. Организационный момент.
Good afternoon, my students!
I am glad to see you.
How are you today?
Today we are going to read and speak about one famous person.
2. Речевая разминка.
But first answer some questions, please.
- Do you like going to the cinema?
- How often do you go there?
- What are your favourite actors or actresses?
- Do you know your parents’ favourite actors?
- What genres of films do you know?
- What is Hollywood? What do you know about it?
- What film studios do you remember?
- Who makes film? Who else?
( Учащиеся отвечают на вопросы, дополняют друг друга)
3. Дотекстовый этап.
Can you guess about what person we are going to talk and read?
(actor, actress, director, producer…)
Look at these pictures. / показываю фото актера/ Do you know him?
(yes/no/Paul Newman)
So, we are going to read an article about Paul Leonard Newman, the Hollywood star.
Look at the pictures again. What do they tell you about Paul?
(He is handsome/ He has blue eyes/He gained a success…)
What information would you like to know about him?
(How old is he? Is he still alive? …)
Read the title, please. “Paul Newman, actor, director, racing driver” What do you expect to find out
from the text?
Before reading the text, look at the blackboard. Here are some words that help you to understand the
article:
to bring stardom overnight-
to get divorced-
passionately-
drug abuse-
conscience-
anti-nuclear movement-
support causes-
charity-
towering=awful, terrible
salad dressing-
co-star-
method actor-
(читаем слова, переводим, записываем на доске перевод)
4. Текстовый этап.
(first reading)
Your task will be to read the text and try to do some interesting tasks. First of all, here are summaries
of the seven paragraphs of the article.
a) ___Some of his films.
b) ___His rise to stardom.
c) ___The end of one marriage, the beginning of another.
d) ___His early life.
e) ___The highs and lows of his later life.
f) ___His first professional work.
g) ___Newman the person, not the movie star.
The aim- to match them to the correct paragraph.
(Учащиеся читают первый раз про себя, соединяют: a)5 b)3 c)4 d)1 e)6 f) 2 g)7
OK. Let us check your answers.
What interested you most about Paul Newman?
Now look through the text again and try to do this task. (второе прочтение) Here are some answers to
some questions from paragraph 1-3. What are the questions?
1) In 1925
2) After graduating.
3) While they were acting together.
4) In 1949
5) Three.
6) He was thirty.
7) A Greek slave.
8) No, he did not.
9) About Graziano’s childhood.
Find the sentences in which you can see this information. Read it and translate.
(разбираем каждый ответ, дети находят предложение, читают вслух и переводят. Затем
составляем вопросы, предварительно определив грамматическое время.
Получившиеся вопросы:
1) When was he born?
2) When did he start working in the theatre?
3) When did he meet his first wife?
4) When did they get married?
5) How many children did they have?
6) What age did he make his first film?
7) What was his part?
8) Did he enjoy making films?
9) What did a boxer and Paul talk about?
Very good! Now let’s work with vocabulary. There are two words in the text that mean “a film”. Find
them!
(a picture, a movie)
Well done!
Next, match a word in the text to the following definitions.
Para 1
a) to use badly or unproductively (to waste)
b) a profession or occupation (career)
Para 2
c) a person who is the property of someone and has to work for food (slave)
Para 3
d) a lucky opportunity that leads to success (break)
e) the state of being a star (stardom)
Para 6
f) more of something than is safe (overdose)
g) using something in the wrong way (abuse)
Para 7
h) a person’s understanding of what is right and wrong (conscience)
i) an organization that helps people who need help (charity)
j) to do something again and again (keep trying)
5.Послетекстовый этап.
What can you say about Paul Newman?
Do you want to watch his films?
What did you learn that you did not know before?
But I want to say that some information in the text went out of date. Everything changes. Paul Leonard
Newman died in September 2008. And of course he won several Oscars. Let’s summaries the
information about this outstanding person. Sentence by sentence.
(учащиеся по цепочке говорят предложения с опорой на текст)
Can you offer the plan that helps to speak or write about famous person?
Possible answers: (1. Personal information: name, date and place of birth,
age, profession, appearance
2. Family and career
3. Personal achievements)
6. Итог. Домашнее задание.
So, today we knew a lot about one famous actor Paul Leonard Newman. But there are a lot of
wonderful actors and actresses: American and Russian. And it will be very interesting for me if you
write about your favourite film star. Write about his or her background, success, and why you like him
or her. Use your notes and plan. Find a photo if you want.
Thank you for the lesson. Good buy. See you next week.
Описание работ для учащихся по теме урока.
1. Ответы на вопросы:
- Do you like going to the cinema?
- How often do you go there?
- What are your favourite actors or actresses?
- Do you know your parents’ favourite actors?
- What genres of films do you know?
- What is Hollywood? What do you know about it?
- What film studios do you remember?
- Who makes film? Who else?
2. Проверка понимания текста после первого прочтения - сопоставление параграфов с
названием.
a) ___Some of his films.
b) ___His rise to stardom.
c) ___The end of one marriage, the beginning of another.
d) ___His early life.
e) ___The highs and lows of his later life.
f) ___His first professional work.
g) ___Newman the person, not the movie star.
3. Составление вопросов к имеющимся ответам:
1) In 1925
2) After graduating.
3) While they were acting together.
4) In 1949
5) Three.
6) He was thirty.
7) A Greek slave.
8) No, he did not.
9) About Graziano’s childhood.
4. Работа с лексикой:
-нахождение синонимов к слову a film
-поиск слова по значению:
Para 1
a) to use badly or unproductively
b) a profession or occupation
Para 2
c) a person who is the property of someone and has to work for food
Para 3
d) a lucky opportunity that leads to success
e) the state of being a star
Para 6
f) more of something than is safe
g) using something in the wrong way
Para 7
h) a person’s understanding of what is right and wrong
i) an organization that helps people who need help
j) to do something again and again
5. Коллективное пересказывание текста (по предложению)
6. Составление опорного плана для домашнего сочинения.
1. Personal information: name, date and place of birth, age, profession, appearance.
2. Family and career.
3. Personal achievements.
Анализ усвоенности материала и интереса учащихся.
Открытый урок был проведен в 9б классе. Количество учащихся-15 человек, присутствовало 14
человек.
Данная тема близка учащимся любого возраста, и особенно девятиклассникам, так как они уже
более свободны в выборе того, чем заняться в свое личное время. Подростки любят кино и
предпочитают ходить в кинотеатры, они знают имена современных актеров и актрис, поэтому
тема урока вызвала у них интерес. Хочется отметить, что имя Пола Ньюмана современным
детям не знакомо, поэтому хочется надеяться, что мой урок расширил у них представление о
знаменитых людях и кругозор в целом.
Лексика по теме Кино учащимся была в основном знакома, поэтому трудности могли
представлять следующие слова:
to bring stardom overnight-
to get divorced-
passionately-
drug abuse-
conscience-
anti-nuclear movement-
support causes-
charity-
towering=awful, terrible
salad dressing-
co-star-
method actor-
Они были записаны на доске и переведены коллективно методом простого перевода, подбором
синонимов и определений.
Дети с удовольствием отвечали на личностно-ориентированные вопросы о любимых фильмах,
актерах и жанрах кино.
С заданием сопоставления параграфов и названий дети справились без проблем, на 86 %, то есть
2 человека допустили ошибки. Ученики подтверждали свои ответы предложениями из текста и
переводили их. Небольшие трудности были в задании, где учащиеся должны были составлять
вопросы к ответам, так как такие задания встречаются в учебнике не часто. А также
приходилось помнить о правиле составления английского вопросительного предложения.
Трудности сняли, написав на доске «формулу». Детям понравилась работа с лексикой, когда по
определению они должны были найти слово. Работа была коллективной, поэтому дети не
боялись высказывать свои предположения. Хорошо учащиеся справились с пересказыванием
текста по предложениям - стало видно, что основные идеи и смысл текста им понятен. Они сами
предложили варианты плана для написания своего эссе по любимому актеру.
Единственный недостаток был в том, что 45 минут было мало, так как все хотели высказаться по
теме, ответить на вопросы и для подведения итога пришлось детей немного задержать, на 3-5
минут. Но было очень приятно, что выходя на перемену, дети благодарили за урок и обсуждали
про какого актера они будут писать дома.